Logo prezydencji w UE

Fot. PAP

WARSZAWA. W Warszawie premier Donald Tusk zaprezentował logo polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Sześć połączonych ze sobą kolorowych strzałek, które przypominają trzymające się za ręce postaci i flaga Polski, taka jak w legendarnym napisie „Solidarność” – to logo polskiej prezydencji, które we wtorek zaprezentował premier Donald Tusk.

Skierowane w górę i stykające się ze sobą strzałki są w kolorze żółtym, czarnym, zielonym, granatowym, pomarańczowym i czerwonym. Przy ostatniej znajduje się biało-czerwona flaga. W prawym dolnym rogu jest napisane PL2011.eu.

Logo przygotował autor znaku „Solidarność” Jerzy Janiszewski. – To co – jak sądzimy – udało się pokazać panu Jurkowi Janiszewskiemu to pokazanie też, że Solidarność stała się fundamentem innego sukcesu, że Polska jest znana z tego, że idzie do przodu, że jest energetyczna, że umiemy wygrywać, że nie boimy się zupełnie nowych wyzwań – mówił Tusk na konferencji prasowej.

Przekonywał, że logo wyraża istotę tego, co w Polsce się stało przez ostatnich 20 lat. Jak mówił, dziedzictwo „Solidarności” związane z Polską i będące jednocześnie fundamentem zjednoczonej Europy powinno znaleźć swój wyraz zarówno w polskich priorytetach, działaniach, ale też w logo.

– Z reguły tak jest z różnymi symbolami imprez, wydarzeń, że niektórym się podobają, niektórym się nie podobają, dlatego prosiłbym także o odrobinę ciepła do tego projektu – dodał szef rządu.

Premier przyznał, że autor logo prezydencji idealnie trafił w jego wyobrażenie o tym, co Polska ma do przekazania, jaki reprezentuje „typ odwagi i nowoczesności”. Dodał, że kojarzy mu się optymistycznie i pozytywnie.

Tusk był także pytany, czy nie obawia się, że polską prezydencję zdominują zapowiadane demonstracje NSZZ „Solidarność”.  – Nie widzę jakiejś przesadnej więzi między tamtą wielką tradycją, która Polskę doprowadziła do Unii Europejskiej, a dzisiejszymi działaniami związkowymi – odpowiedział. Dodał, że czasami widzi nawet sprzeczność.

PAP

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
arter
arter
9 lat temu

Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011 to
najszerszy w historii program kulturalny przygotowany
z okazji Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Od czerwca do grudnia 2011 odbędzie się ponad
1400 wydarzeń kulturalnych, w tym projekty specjalne
w 9 miastach Polski oraz projekty, które zostaną
zaprezentowane publiczności w 10 stolicach świata.
Za Program Krajowy odpowiedzialny jest Narodowy Instytut Audiowizualny,
za Program Zagraniczny – Instytut Adama Mickiewicza.
http://www.culture.pl

Jan Drogowiec
Jan Drogowiec
9 lat temu

To wygląda jak rysunek mojego dziecka które jest przedszkolakiem – Ciekawe ile kasy zgarnął autor za te 6 strzałek,