Lokalne drogi się rozsypią

Sieć dróg powiatowych i gminnych liczy 360 tys. kilometrów. Fot. Wit Hadło

WARSZAWA. Unia nie chce już finansować polskiej infrastruktury.

Komisja Europejska nie chce już finansować polskiej infrastruktury i zakręca kurek z miliardami euro przeznaczonymi na budowy i remonty dróg gminnych oraz powiatowych.

Jeśli rządowi nie uda się przekonać urzędników w Brukseli, by pieniądze z Unii nadal trafiały na modernizację i budowy sieci dróg gminnych i powiatowych, grozi nam transportowy paraliż i pogłębienie podziału na Polskę A i B – alarmuje „Rzeczpospolita”.

W latach 2007-2013 samorządy mogły się ubiegać o wsparcie Brukseli na tego rodzaju inwestycje. Na budowę i przebudowę ok. 8,5 tys. km dróg powiatowych, gminnych i wojewódzkich przeznaczyły ok. 17,2 mld zł – wylicza gazeta.

Jednak mimo miliardowego wsparcia ze strony Unii stan tych tras, których sieć liczy ok. 360 tys. km, w większości jest bardzo zły lub wręcz tragiczny. Ale może być jeszcze gorzej.

– Komisja Europejska stwierdziła, że takie drogi nie będą mile widzianymi inwestycjami przeznaczonymi do współfinansowania z nowej perspektywy unijnej – powiedziała Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, wiceminister transportu odpowiedzialna za dotacje unijne. – Urzędnicy nie wymienili wprost kategorii dróg, jednak przedstawiony opis właśnie wskazuje na trasy lokalne. Będziemy zabiegać, by urzędnicy zmienili zdanie – dodała wiceminister. Przyznaje jednak, że będzie to niezmiernie trudne zadanie.

Decyzja Unii Europejskiej uderzy nie tylko w samorządy, ale także w najmniejsze, głównie polskie, firmy zajmujące się realizacją takich kontraktów transportowych.

Dziennik.pl/ps

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Imię (wymagane)podatnik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Imię (wymagane)
Gość
Imię (wymagane)

POlska od dawna jest podzielona na A, B, C, itd… Podkarpacie zajmuje w tym rankingu honorowe, ostatnie miejsce. A tak a propos, co z lokalnymi drogami zniszczonymi przez wielkich budowniczych A4? Czy firam Radko poczuwa sie do obowiazku wyremontowania kompletnie zniszczonych nawierzchni, czy jak to u nas bywa, rozeszlo sie to po kosciach?

podatnik
Gość
podatnik

Ciekawe jak dlugo Unia bedzie dotowac Polske ?
Obecnie Polska dostaje 7 razy tyle dotacji niz wplaca do wspolnej kasy Uni Europejskiej.
Sytajcie PREZESA on wie ile nalezy wyludzic z Uni bo PO za malo wyludzilo wedlug niego !!
Jak dlugo Unia bedzie tak glupia ze da sie tak naciagac przez te hieny z Polski ?
Co z tego bedzie miala Unia ?