Lotnisko międzynarodowe, a dojazd gminną drogą

Wąska droga krajowa nr 19 została przekwalifikowana na gminną i wójta Trzebowniska nie stać na odśnieżanie odcinka, którym można dojechać do portu lotniczego w Jasionce. Fot. Wit Hadło

STOBIERNA, JASIONKA, RZESZÓW. Ustawa spowodowała zmianę kategorii kluczowej drogi z krajowej na gminną i… brakuje pieniędzy na jej odśnieżanie. 

Droga dojazdowa do lotniska w Jasionce od strony Stobiernej pokryta jest błotem pośniegowym i trudno nią przejechać. Kierowcy złorzeczą na drogowców, że tego ważnego odcinka nie odśnieżają. To zresztą wstyd, żeby tak wyglądała droga do międzynarodowego portu lotniczego, z którego wylatują samoloty do wielu miast Europy. Okazuje się jednak, że problem jest szerszy, bo cała droga krajowa nr 19 na odcinku od granicy Rzeszowa do Stobiernej stała się drogą… gminną.

– Kolega, który przyjechał z drugiego końca Polski, był zaszokowany – powiedział nam kierowca ze Stobiernej. – Mówił, że widział dużo lokalnych dróg, ale tak zaniedbanego odcinka nie spotkał nigdzie.

Gdyby droga w kierunku lotniska w Jasionce, tak jak dwa lata temu, pozostała w kategorii dróg krajowych, to za jej utrzymanie odpowiadałaby Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wówczas byłoby więcej pieniędzy na odśnieżanie.

Droga krajowa przekwalifikowana na gminną
Już 8 sierpnia 2011 r. rzeszowski oddział GDDKiA poinformował Urząd Gminy w Trzebownisku, że odcinek drogi krajowej nr 19 będzie zastąpiony nowo wybudowanym odcinkiem drogi ekspresowej S19, a po jego oddaniu stara droga zostanie przekwalifikowana na drogę gminną. Wynika to z ustawy, a nie złej woli GDDKiA.

– Od 2011 roku wójt Trzebowniska wiedział, że z mocy prawa będzie zobowiązany utrzymywać ten 10-kilometrowy odcinek – precyzuje Bartosz Wysocki z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Rzeszów. Jak dodaje Wysocki, 25 września 2012 r. dyrekcja poinformowała wójta o zakończeniu robót i oddaniu do użytkowania odcinka autostrady A4 i drogi ekspresowej S19. Natomiast 30 października przekazano wójtowi Trzebowniska dokumentację oraz protokół zdawczo-odbiorczy “starego” odcinka DK19.

To dla gminy za duże obciążenie
– Zostaliśmy nagle obarczeni obowiązkiem utrzymania w Stobiernej dojazdowej drogi do lotniska – powiedział Józef Fedan, wójt Trzebowniska. – Była to droga krajowa, teraz jest gminna. Nie stać nas na jej odśnieżanie. Dotąd na piasek, sól i pracę pługów do odśnieżania wydaliśmy 20 tysięcy złotych. Nie wiadomo jeszcze, ile potrzeba pieniędzy, bo to zależy od pogody. Ale nie mamy wystarczających środków i na pewno droga podczas zimy nie będzie czarna. Ta droga prowadzi do granicy państwa w porcie lotniczym i powinna być nadal drogą krajową, wtedy byłaby utrzymywania w wyższym standardzie.

– Czy tak strategiczna droga nie powinna być w centrum zainteresowania samorządu województwa? – pytamy w Urzędzie Marszałkowskim.

– Droga dojazdowa do lotniska to droga lokalna i dlatego nie możemy finansować jej odśnieżania – mówi Wiesław Bek, rzecznik prasowy marszałka województwa podkarpackiego. – Planujemy ją przebudować, tak żeby była powiązana z węzłem autostrady. Wtedy można byłoby nią łatwiej przejechać. Nie słyszałem żeby do urzędu marszałkowskiego wpłynęło pismo od wójta Trzebowniska w sprawie udzielenia pomocy z budżetu województwa na utrzymanie tej drogi. Zresztą budżet nie jest z gumy i nie mamy pieniędzy na takie zadanie – dodaje Bek.

Przebudową drogi na czteropasmową są zainteresowane władze Rzeszowa. Warunek to włączenie terenów gminy Trzebownisko wraz z Jasionką do granic stolicy Podkarpacia.

Mariusz Andres

13
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
zimnygregesperorzeszowiakKacper Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zimny
Gość
zimny

Kompromitacja Gminy Trzebownisko na czele z Wójtem Fedanem, ostatnio słyszałem, że decyzja o przekazaniu drogi na Gmine ich zaskoczyła bo o niczym nie wiedzieli….DRAMAT!!! A dziury coraz większe, ciekawe czy na to znajdą pieniądze.

greg
Gość
greg

a podobno to najbogatsza gmina w rejonie Rzeszowa i nie ma kasy na odśnieżanie !!!! szok a na podwyżki dla pracowników ma !!!!! skoro gmina wymaga aby mieszkańcy odśnieżali swoje posesje(chodniki) przed drogą to mieszkańcy też wymagają od gminy by ta utrzymała drogę tak aby można był po niej jeździć bezpiecznie !!!! ciekawe jaka droga jest w rejonie gdzie mieszka wójt ????
Panie wójcie trzeba dbać o drogę zanim dojdzie do tragedii !!!!!! bo będzie to zapisane no konto gminy która pan rządzi !!!!!!inaczej mieszkańcy zapamiętają to panu przy najbliższych wybarach

espero
Gość
espero

W zupełności zgadzam się z tym co napisał Kacper. Jeżeli nic się nie zmieni, to dojazd do lotniska od węzła autostradowego w Terliczce będzie odbywał się czterema kategoriami dróg – S19 (GDDKiA) , od zjazdu z tej drogi do starej drogi nr 19 – droga powiatową, dalej starą droga 19 (droga gminna), a następnie drogą wojewódzką (nie znam nr) do portu lotniczego. Takie rozwiązanie nie wróży nic dobrego w kontekście utrzymania w należytym stanie odcinków od zjazdu z S19 w Jasionce, do skrzyżowania z droga wojewódzka w stronę lotniska. Dziwi brak zainteresowania zimowym utrzymaniem dojazdu do lotniska przez samorząd województwa-… Czytaj więcej »

Kacper
Gość
Kacper

Panowie Zbigniewie i mieszkańcu. Problem leży w nieco innym miejscu. Prawidłowo zapisano w ustawie, że po wybudowaniu nowych dróg stare przechodzą w zarządzanie gmin, w których leżą. Przykłady Ropczyc i Jarosławia. Po wybudowaniu obwodnic cały ruch tranzytowy przeniósł się na te obwodnice, a do miast wjeżdżają tylko samochody w ruchu lokalnym. Zasada jest więc słuszna. Kłopot z DK19 polega na tym, że odcinek ekspresówki jest niedokończony i od południa nie ma połączenia z obecną DK9 z kierunku Barwinka. Teoretycznie ma przez odcinek autostrady A4 od Rudnej Małej przez węzeł w Terliczce. Jest to jednak o 8 km dłuższa droga, niż… Czytaj więcej »

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

Zbigniew droga krajowa nr 19 przez Stobierną utraciła swój status na skutek budowy S19 i nowego połączenia z Rzeszowem przez Załęże. S19 biegnie do węzła Rzeszów Wschód (Następnie fragmentem autostrady do Świlczy skąd w przyszłości ma odbijać w stronę Lutoryża). Fragment od Węzła w Terliczce do ronda na Załężu to nowy przebieg DK19 , który na tym odcinku jest drogą wojewódzką. Akurat płacz do ustawodawcy nie ma tu nic do rzeczy bo brak zainteresowania drogami w tej gminie to standad ale przecież Rzeszów to zło:)

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Droga, która przestała być drogą krajową powinna stać się drogą wojewódzką. Nie wyobrażam sobie, żeby po wybudowaniu trasy S 19, obecna droga krajowa Nr 19, łącząca w prostej linii Rzeszów z Lublinem miała mieć inny status. Nie dziwię się wójtowi gminy Trzebownisko, że stosuje się do obowiązujących standardów utrzymania dróg w naszym kraju. Za skandaliczne błędy ustawodawcy, nie powinni płacić inni, nawet gdyby byli najbogatsi.

wnuk kolejarza
Gość
wnuk kolejarza

Panie Redaktorze, czy Pan jest pewien, że Pan pisze o faktach?
Gdzie podstawa prawna, chociażby taka:

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20120001077

Bo ja przyznam, podobnego rozporządzenia w odniesieniu do tej drogi nie znalazłem. proszę wpisać słowo „drogi” do wyszukiwarki aktów prawnych – nic Pan nie znajdzie.
Poza tym, prócz dróg krajowych mamy jeszcze powiatowe i wojewódzkie (w miastach na prawach powiatu, jak np. Rzeszów wszystkie one są pod zarządem Prezydenta Miasta).
Skąd wiadomo, że to droga gminna. pisze Pan coś o ustawie… jakiej, której?

ROMAN
Gość
ROMAN

no tak proszę Państwa teraz pozostaje tylko ;
-Pan Wójt / wszyscy Radni / oraz ksiądz dobrodziej – szufle- łopaty – szczotki i miotły – piasek i sól do wiader i prosze dostosować dojazd na lotnisko do standardów światowych – a tak to jak ktoś wyląduje i będzie jechał pierwszy raz to co pomyśli – że jest w innym wymiarze czaso przestrzeni.

Kabum
Gość
Kabum

Kilka słów odnośnie choinkowego oświetlenia made in rzeszów wg tadzia ferenca
http://stolicaimitacji.blogspot.com/2013/01/oswietlenie-made-in-rzeszow.html#more

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

A co ta sprawa ma do tego tematu, odnosnie całorocznego oświetlenia to co w tym złego że Pan Prezydent cos ciekawehgo chce do miasta wprowadzić ,tylko prości ludzie z pisu są temu przeciwnik bo oni nie wiedzą co to jest romb, czy trapez – znając tylko wyrażenia kwadrat i prostokąt.

mieszkaniec Łuk
Gość
mieszkaniec Łuk

Przepraszam bardzo, a kto agituje w artykule obok by Trzebowniska nie przyłączać do Rzeszowa? Wystarczy spojrzeć na drogi do granic miasta, a te w „bogatej” gminie Trzebownisko. Do kogo wszyscy mają pretensje? Niech mają sami do siebie, że ulegają bzdurnym tłumaczeniom wójta i radnych gminy o wszechobecnym dobrobycie i Trzebownisku jako krainie mlekiem i miodem płynącej, a Rzeszowie jako zadłużonej mieścinie bez perspektyw. Wszystkie te słowa teraz weryfikuje życie

Januszewiczkis
Gość
Januszewiczkis

Tak masz racje, ciemnogród – teraz to wychodzi jaka gmina jest bogata – drogi nie może utrzymać. Wszystkiemu winni radni i wójt gminy bo stołki by potracili, gdyby gmina weszła w granice Rzeszowa, no i przez to ludziom wmawiali ciemnotę, że to nie opłacalne – oraz ksiądz, co głosił z ambony by nie glosować za wstąpieniem do Rzeszowa!

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

Dokładnie jak dla wójta Fedana 20tyś które wydał na odśnieżanie jest dużo to o czym my tu mówimy ,ten wójt kompromituje siena każdym kroku, skoro drogido lotniska nie potrafi odśnieżyć tłumacząc sie brakiem kasy ,to po jakiego chwali się że jego gmina ma lotnisko jak nie zrobił w sprawie jej rozwoju nic !!!!