LPG podrożeje

– Jest to okrężna droga do wyciągnięcia pieniędzy z kieszeni Polaków. Jeśli LPG zdrożeje, to wzrosną wpływy budżetowe z VAT-u. Trzeba w ogóle zapytać, po co nam rezerwa LPG, skoro jest to paliwo alternatywne? Samochody napędzane LPG w razie kryzysowej sytuacji mogą jeździć na samej benzynie. Wprowadzenie tego rozwiązania sprawi tylko, że LPG zdrożeje i to zupełnie niepotrzebnie – mówi Ryszard Paulo, Członek Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, właściciel stacji paliw w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Za utworzenie zapasów strategicznych LPG zapłacą kierowcy.

200 milionów złotych rocznie więcej za LPG zapłacą ostatecznie klienci, z tego 150 milionów złotych kierowcy – wyliczyła Polska Organizacja Gazu Płynnego. Dlaczego? Bo rząd chce trzykrotnie zwiększyć obowiązkowe zapasy LPG, a kosztem utrzymania i tworzenia rezerwy obarczy firmy.

Ministerstwo Gospodarki opublikowało kolejny projekt znowelizowanej ustawy o zapasach ropy naftowej i paliw ciekłych. Projekt zakłada między innymi trzykrotne podniesienie poziomu obciążeń związanych z tworzeniem zapasów paliwowych spoczywających na producentach i handlowcach LPG. Dla branży oznacza to konieczność wydatkowania około 200 mln złotych rocznie. Nie trzeba być wielkim wizjonerem, żeby domyśleć się, że takie koszty wpłyną to na wzrost ceny samego LPG.

Ministerstwo szacuje, że w wyniku nowelizacji ustawy cena litra gazu płynnego wzrośnie o około 4 grosze. – Według założeń ustawy, może to być jednak nawet do 9 groszy na litrze – zastrzega Andrzej Olechowski, dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.

Rząd zakłada, że nowe przepisy zaczęłyby obowiązywać od połowy tego roku. Jest to jednak raczej niemożliwe. Projekt dopiero trafi do Sejmu, a zanim przejdzie całą drogę legislacyjną miną miesiące. Najwcześniej przepisy mogą zacząć obowiązywać od jesieni tego roku. Podwyżek możemy więc spodziewać się dopiero w III lub IV kwartale.

Artur Getler

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ewa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ewa
Gość
Ewa

Panie Paulo, weź się pan lepiej za swoich pracowników co montują LPG w samochodach. Popraw pan jakość obsługi i obniż pan ceny bo za wymiane filtrów na gwarancji płaci się okropne sumy.