Ludzie musieli zamknąć okna

Pożar zakładu produkującego styropian w Łochowie. Z ogniem zmagało się 27 jednostek straży pożarnej. Fot. PAP

WARSZAWA. Groźny pożar fabryki styropianu.

27 jednostek straży pożarnej opanowało wczorajszy pożar fabryki styropianu w Łochowie pod Wyszkowem. Ogromny słup dymu widoczny był z odległości wielu kilometrów.

Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, Paweł Frątczak powiedział, że informację o pożarze strażacy otrzymali o godz. 9. Na miejscu było ponad 20 jednostek straży pożarnej. Dogaszanie pożaru trwało kilka godzin. Ze względu na bezpieczeństwo działania strażaków prowadzone były długo jedynie z zewnątrz.
Hala ma powierzchnię ok. 10 tys. m.kw. i znajduje się 70 km. od Warszawy między Wyszkowem a Węgrowem. Wczoraj nie były znane przyczyny pożaru.

Trujące opary
Służby sprawdziły, w jakim stopniu wydobywające się dymy i opary są trujące dla ludzi. Według nich, nie było potrzeby ewakuacji mieszkańców. Straż pożarna apelowała jednak do okolicznych mieszkańców, by nie otwierali okien i nie wychodzili z domów.

Jak powiedział pt. Karol Kierzkowski ze straży pożarnej w Warszawie, każdy dym jest szkodliwy. – Zależy od tego, jakie są stężenia tych niebezpiecznych substancji. Monitorujemy sytuację. Oczywiście w bezpośrednim sąsiedztwie tego dymu, gdzieś przy hali, strażacy pracują w aparatach oddechowych, żeby się zabezpieczyć, zabezpieczyć zdrowie, ale nie ma konieczności, żeby ewakuować mieszkańców z sąsiednich domów. Dym ulega rozproszeniu i nie stwarza dla nich większego zagrożenia. Natomiast apelujemy, by ludzie nie przebywali w bezpośredniej odległości od pożaru i pozamykali okna w domach – powiedział Kierzkowski.

Dym na wschód
Wiatr powodował  przemieszczanie się dymu na wschód. Kierowcy przejeżdżający w okolicy także proszeni byli o omijanie miejsca pożaru. – Na szczęście wiatr wieje w kierunku obszarów niezamieszkałych i zalesionych, nie ma więc zagrożenia dla innych budynków – powiedział Frątczak.

Źródło: WP.pl/ps

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments