Ludzie są na swoim, ale bez aktów własności

Lokatorzy klucze do mieszkań przy ul. Gromskiego 1 i 3 dostali w październiku ub.r. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Wrzenie na ulicy Gromskiego.

Mieszkańcy dwóch nowych bloków na osiedlu Staromieście Ogrody, choć mieszkają w nich już dziesięć miesięcy, do dziś nie doczekali się od spółdzielni aktów własności. Ci, którzy wzięli kredyty hipoteczne, muszą płacić bankom dodatkowe pieniądze.

Sytuacja dotyczy mieszkańców bloków przy ul. Gromskiego 1 i 3, w których mieści się około 140 mieszkań oraz garaże.  Lokatorzy klucze do mieszkań dostali w październiku ub.r., w grudniu się wprowadzili. I mimo że mamy już październik 2012 roku, nie otrzymali notarialnego aktu własności. Część z nich na zakup mieszkań wzięła kredyty hipoteczne.

Ponieważ nie mają aktu własności, oprócz rat muszą  płacić bankom dodatkowe pieniądze za ubezpieczenie kredytu, koszty za monity bankowe i aneksy do umów.

“Jesteśmy w szachu”
Mieszkańcy bloków szukają pomocy w mediach. – Jesteśmy w szachu nie  z własnej winy – mówi jedna z mieszkanek. – W kwietniu spółdzielnia nabyła prawo na użytkowanie budynków. Do końca lipca powinna wydać nam akty własności. Do tej pory tego nie zrobiła. Dlaczego? Bo mają bałagan w papierach. Ktoś nie dopilnował kwestii własności gruntu. Problem nie polega tylko na tym, że część działek należy do gminy. O zwrot jednej z działek stara się jej były właściciel – mówi mieszkanka ul. Gromskiego.

Odsyła jednocześnie do forum na stronie inwestycje. rzeszow.pl. A tam się gotuje:  “Zastanawiam się jakim prawem spółdzielnia sprzedała nam mieszkania wybudowane na nieswojej działce ? Równie dobrze właściciel mógłby zażądać usunięcia bloków z jego działki … ciekawe kto by za to odpowiedział ? Znowu historia się powtarza tak jak z droga na Krogulskiego która została wybudowana na czyjejś działce”.

Po 23 października  
Edward Słupek – Prezes Spółdzielni Zodiak, która wybudowała wspomniany budynek (te dwa numery traktuje jako jeden obiekt), stwierdza w rozmowie z SN, że sprawa ujednolicenia tytułu prawnego do gruntu pod budynkiem, co umożliwi ustanowienie prawa odrębnej własności lokali, powinna się pozytywnie zakończyć po 23 października br.
– Liczymy na to, że tego dnia Rada Miasta podejmie uchwałę zgodnie z naszym wnioskiem, której wykonanie umożliwi podpisanie aktów notarialnych z mieszkańcami – mówi prezes. – Aktualny stan prawny, zinterpretowany w orzecznictwie Sądu Najwyższego uniemożliwia ustanowienie prawa odrębnej własności w sytuacji gdy budynek posadowiony jest na gruncie, do którego wprawdzie posiadamy tytuł prawny, ale jest on niejednorodny, czyli część działek jest w użytkowaniu wieczystym, a część we własności – wyjaśnia prezes Słupek.

***
W interesie spółdzielni jest, by po 23 października sprawa faktycznie się wyjaśniła, bo z rozmów z mieszkańcami i z dyskusji na forum internetowym wynika, że tracą cierpliwość.  Nie ma co ukrywać, że  ich problem  trwa zdecydowanie za długo.

Piotr Samolewicz

6
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
poladfdfdftomekROMANWojtek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pola
Gość
pola

witam,
czy ktos z Państwa wie, gdzie obecnie zawarte ma ubezpieczenie spółdzielnia zodiak? chodzi o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)

dfdfdf
Gość
dfdfdf

uważam że to wina tego rudego oszusta z Gdańska, któremu się wydaje, że jeżeli zacznie mydlić oczy ludziom, że żyją w dobrobycie to on sam będzie mógł niezauważalnie uszczknąć z finansów Państwa na własne nie małe potrzeby

tomek
Gość
tomek

kur. szlag mnie trafia jak robi aludzi w konia. PO by żyło się gorzej.(nie jestem za zadna partia-nie chodze na wybory)

ROMAN
Gość
ROMAN

no i właśnie jest taki burdel w administracji – to tylko przykład na dzień dobry z 2-ma blokami – a ile takich spraw i podobnych jest w skali kraju – o tym się nie mówi- tyle urzędników i CO ROBIA ?
– biorą dobrą kasę i tyle.

Wojtek
Gość
Wojtek

Jestem mieszkańcem tego bloku. Najgorsze jest to, że Spółdzielnia mota… Za każdym razem jak się do nich dzwoni to podają konkretny termin, którego potem nie dotrzymują. Ja słyszałem już kila razy, że „jeszcze maksymalnie miesiąc”, „jeszcze dwa tygodnie”, „do końca przyszłego miesiąca”, a ostatnio nawet dostałem informację, że na 100% do końca października…

Aktualny termin to może pod koniec roku….

Każdego miesiąca płącę około 150 złotych więcej za dodatkowe ubezpieczenie kredytu….

mamnick
Gość
mamnick

NA PAŁE TO TERAZ JEST EFEKT ,,uczciwej” administracji …..