Ludzie wyrzucają do zalewu lodówki, telewizory i komputery

Czy kiedykolwiek doczekamy się czystego zalewu? Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Praca nad oczyszczaniem zalewu jest syzyfowa.

Prace nad oczyszczeniem rzeszowskiego zalewu trwają już od trzech tygodni. Ruszyły zaraz po tym, jak udało się zdobyć pieniądze z ministerstwa na ten cel. – Wcześniej musieliśmy się zapożyczyć od innego obiektu na 20 tys. – mówi Zbigniew Sokół wicedyrektor Zarządu Zlewni Wisłoki i Wisłoka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej z siedzibą w Rzeszowie.

Wniosek o dotacje na odmulanie Wisłoka trafił do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 31 stycznia. – Dostaliśmy w sumie 60 tys. zł – mówi Zbigniew Sokół. Na ile wystarczą pieniądze? – Trudno powiedzieć. Średnio taką kwotę wydajemy na roczne oczyszczanie – wyjaśnia. – Jednak wszystko zależy od mieszkańców – dodaje.

Zalew jest oczyszczany od kilku tygodni, ale jak przyznaje wicedyrektor RZGW, dziesięć razy tyle śmieci znowu napłynęło przez wezbranie rzeki.     Jednak to co, ludzie wrzucają do wody przerasta ludzkie pojęcie. – Wyłowiliśmy już dokładnie pięć lodówek! Po za tym pełno monitorów, telewizorów i wiele innych rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć – wylicza Sokół. Przedmioty te przekazywane są władzom miasta i oni zajmują się ich utylizacją.

Apel o rozsądek
Do mieszkańców miejscowości, wzdłuż których przepływa Wisłok, w imieniu RZGW apelujemy o rozsądek i nie pozostawianie nad brzegiem rzeki (nie wspominając o wrzucaniu do niej) elektrośmieci i innych, niepotrzebnych ich właścicielom przedmiotów. Każde wezbranie rzeki powoduje “pochłonięcie” tych przedmiotów i dalsze zanieczyszczenie Wisłoka.

***
Ktoś powinien w końcu wziąć się za kontrole nad brzegami wszystkich rzek. Bezmyślność ludzi może mieć poważne konsekwencje, a Wisłok nigdy nie zostanie oczyszczony.

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mamnick
mamnick
8 lat temu

WIEŚNIACZKI I RESZTA WICHURANTÓW!!!!!!!

A potem płaczecie że jesteście nazywani Prostakami…..To daje w pełni tego świadectwo………….Wieś to wieś……….

czacza
czacza
8 lat temu

Rzeszów- miasto innowacji!