Ludzkie szczątki na terenie budowy obwodnicy

Fot. GDDKiA

RACŁAWICE k. NISKA. W maju ruszyły roboty przy budowie obwodnicy Stalowej Woli i Niska. Podczas wykonywania prac ziemnych przy inwestycji w Racławicach k. Niska natrafiono na ludzkie szczątki.

Robotnicy w jamie grobowej znaleźli szczątki materiału mundurów, czapki z metalowym bączkiem oficerskim, trzy krzyżyki srebrne z fragmentami łańcuszka, cztery guziki z tworzywa z dziurkami, dwa guziki metalowe, fragment ładownicy, trzy podeszwy butów nitowanych i naboje. Odkryto sześć sztuk niewystrzelonej luźnej amunicji oraz dwa kartonowe pudełka z amunicją po 25 sztuk w jednym.

Teren budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska leży na linii działań wojennych I wojny światowej. Ten fakt potwierdzają też zachowane elementy umundurowania żołnierskiego. Jeden z nich nosił tytuł oficerski. Nie znaleziono przy nim broni, nie zachowały się też znaczenia na guzikach, które mogłyby określić przynależność do konkretnej armii.

Znalezione materiały są poddawane dalszym badaniom, dzięki czemu będzie można ustalić jak największą ilość szczegółów personalnych. Zabytkowe materiały zostaną przekazane do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Natomiast żołnierze zostaną pochowani w wojskowej mogile zbiorowej na cmentarzu wojskowym w Stalowej Woli. 

Jak zapewnił nas Bartosz Wysocki z biura prasowego rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, znalezione szczątki żołnierzy nie wpłynęły na roboty obwodnicy Niska i Stalowej Woli i nie ma opóźnień w realizacji tej inwestycji. Budowana obwodnica Stalowej Woli i Niska ma być gotowa za trzy lata.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o