Luksusowa ochrona pedofilów

Od wielu lat zastanawiam się nad tym, dlaczego Episkopat i partia rządząca tak bardzo chronią pedofilów. O co chodzi z tym z publicznym usprawiedliwianiem seksualnych przestępców? Z mafijną omertą polityków i biskupów i śmianiem się w twarz ofiarom? Co jakiś czas opinią publiczną wstrząsa kolejna historia księdza, który latami molestował nieletnich, ale nie spotkała go żadna kara. Trafia na kolejną parafię, żeby sprawa ucichła, a powiadomiony biskup nie informuje o niczym prokuratury. Pojawia się zmowa milczenia, która kończy się, gdy o wszystkim informują media. Nikt niczego nie wiedział, ale wszystkim jest przykro, że zaszło pewne nadużycie i osoba została zraniona. Dlaczego polityczni bossowie i purpuraci tak uwielbiają seksualnych zboczeńców? Za rękę nie złapałem, ale być może sami są pedofilami albo mają wyraźny interes (prokuratura powinna wyjaśnić jaki?) w ich ochronie. Normalny wrażliwy i uczciwy człowiek wyje ze złości, gdy widzi zbrodnie popełniane na ufnych i bezbronnych dzieciach.
Gdy po premierze głośnego filmu Tomasza i Marka Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”, nie ustawały głosy oburzenia, a Polacy żądali, by Kościół wreszcie poważnie przyjrzał się problemowi, rząd nie miał innego wyjścia niż zabrać głos. Państwowa komisja do spraw pedofilii (pełna nazwa: Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15) utworzona została na mocy ustawy, która weszła w życie we wrześniu 2019 roku. Jeśli chodzi o pełną nazwę komisji, to musiał ją wymyślić perfidny człowiek. W skład komisji wchodzi siedmiu członków reprezentujących Sejm, Senat, prezydenta, premiera i rzecznika praw dziecka. Gdy tylko państwowa komisja ds. pedofilii zaczęła działalność, jej szef wystąpił o podwyżkę zarobków do poziomu sekretarzy stanu. Andrzej Duda się zgodził, a członkowie komisji są od tego czasu nazywani „ministrami”. Siedziba tej „luksusowej” komisji znajduje się w Spektrum Tower przy ul. Twardej 18 w Warszawie. „Wyborcza” podaje, że koszt wynajmu może sięgać 1,5 mln zł rocznie. I choć zgłoszenia przestępstw komisja zbiera dopiero od 24 listopada 2020 r., to już w grudniu prezydent Duda wydał, na wniosek przewodniczącego komisji Błażeja Kmieciaka, rozporządzenie włączające komisję do grupy płac przysługujących sekretarzom stanu. Teraz każdy z nich zarabia 12 650 zł plus dodatki funkcyjne. Jak wysokie? Tego nie wiadomo. Do tego dochodzą mieszkania służbowe (dla osób spoza Warszawy) oraz służbowe samochody – jeden z nich każdego dnia dowozi przewodniczącego do domu, 110 km od Warszawy. W komisji pracuje, wraz z siedmioma członkami, łącznie 18 osób. Dariusz Joński, poseł KO, który w ubiegły piątek usiłował wejść do siedziby komisji z interwencją poselską (nie został wpuszczony), twierdzi, że ma ona budżet rzędu 12 mln zł rocznie. – Chcieliśmy wiedzieć, co robi za te pieniądze. Usłyszeliśmy, że komisja jest niezależna i nie możemy wejść. Tłumaczyliśmy, że jest niezależna w działaniach i decyzjach, ale jako urząd powołany przez Sejm musi podlegać kontroli – mówi parlamentarzysta. Tak władza wydaje pieniądze podatników na wynagrodzenia dla ludzi, którzy w luksusowych limuzynach „tropią” pedofilów.
Moim zdaniem, jeśli jeszcze istnieje niezależna i nie upolityczniona prokuratura, to powinna wziąć pod lupę każdego, kto aktywnie angażuje się w obronę księży pedofilów. Należy wnikliwie zbadać powiązania polityków i księży. Bo zamiatanie tych ohydnych zbrodni pod dywan jest głęboko podejrzane i na tyle częste, że wskazuje na jakąś niepokojącą prawidłowość. Słuchając butnych wypowiedzi niektórych biskupów o dzieciach „lgnących do dorosłych i wciągających ich w pedofilię” odnoszę wrażenie, że Kościół nie ma wystarczająco wiele motywacji i wstydu, żeby zachować się przyzwoicie i zgodnie z prawem, państwo powinno więc go do tego zmusić i sprawić, żeby hierarchom odechciało się śmiać ofiarom w twarz.
Ksiądz Isakowicz-Zaleski, którego ani PiS, ani Episkopat nie chcieli widzieć w składzie komisji ds. pedofili w Kościele zauważył wczoraj, wypowiadając się na temat prac owej komisji, że widać „niesłychane zblatowanie władzy kościelnej z władzą państwową”. – Historia pokazuje, że każdy sojusz ołtarza z tronem kończył się bardzo źle – podkreślił.
Natomiast Tomasz Terlikowski stwierdził, że jeżeli chodzi o reakcje przedstawicieli Episkopatu na ujawniane przypadki nadużyć seksualnych, to sytuacja się pogarsza. Porównując reakcje ze strony hierarchów po premierze pierwszego filmu braci Sekielskich, czyli wiosną 2019 roku, z tymi, które były po tegorocznym reportażu TVN24 o księdzu Dymerze, uznał, że „jest gorzej niż było”.- Jeśli biskupi nie mają odwagi powiedzieć ofiarom „przepraszam”, jeśli nie mają odwagi powiedzieć „zawiedliśmy ofiary księdza Dymera i w Szczecinie, i w Gdańsku”, (…) jeżeli nie mają odwagi tego zrobić, to można powiedzieć, że tak naprawdę krzywdzą Chrystusa, plują w twarz Chrystusowi – dodał publicysta.

Redaktor Mariusz Włoch

4.9 113 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
53 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zatoka sztuki
Zatoka sztuki
1 miesiąc temu

Następny redaktorek zgwałcony przez los.

Brzeszczotto
Brzeszczotto
1 miesiąc temu

Cytat: „Policjanci badają dokładne okoliczności środowego włamania do starego kościoła przy ulicy Podleśnej w Rzeszowie. Sprawców próbował wypłoszyć proboszcz, który został pobity. Ks. Mieczysław Lignowski, proboszcz parafii Matki Bożej Śnieżnej na osiedlu Budziwój. Opowiada, co się wydarzyło w środę (3 marca). – Około godziny 10:00 dostałem telefon od parafian, że do naszego nieużywanego od około 20 lat kościoła przy ulicy Podleśnej było włamanie. – Pojechałem tam, zobaczyłem wybite szyby. Wszedłem do środka, a tam pełno krwi. Wnętrze kościoła zdemolowane. Wszędzie butelki po alkoholu, na ołtarzu stała butelka wódki. Dwaj młodzieńcy, którzy pokaleczyli się wchodząc przez okna, uciekli do zakrystii. Potem… Czytaj więcej »

hijena
hijena
1 miesiąc temu
Reply to  Brzeszczotto

większej porażki kościł nie mógł ponieść.Pomijając straty materialne ,ktore blyskawicznie zostaną uzupelnione w najbliższą niedziele,ale fakt ,że ktos olał ciepłym moczem ten cały interes.I tak trzymać,na pohybel czarnym

Pompo
Pompo
1 miesiąc temu

Pamiętacie pedofila z Tylawy

25615c88bde93c5d0ec3e208a49ca0d6.jpg
bloger
bloger
1 miesiąc temu
Reply to  Pompo

czy to chodzi o tego samego klechę z Tylawy,ktory wkladal brudne łapy w majtki dziciakow ,a ktorego arcy baca przeniósł bliżej Przemysla ,twierdząc jednoczesnie,że cytuję …”ksiądz w gaciach nosi to samo co kazdy inny chlop…”

KEMOT
KEMOT
1 miesiąc temu
Reply to  Pompo

Tego , który w końcu przed sądem w 2009 roku okazał się niewinny? Co bolszewicki wszarzu, skazałeś go na podstawie artykułów z „Kosher zaitung” czy innej gadzinówki? Na co cię stać na „Fakty czy mity” czy na „Nie” zaprzańcu ?

Brzeszczotto
Brzeszczotto
1 miesiąc temu

Cytat: „Od wielu lat zastanawiam się nad tym, dlaczego Episkopat i partia rządząca tak bardzo chronią pedofilów. O co chodzi z tym z publicznym usprawiedliwianiem seksualnych przestępców?”
Czy ten człowiek żyje w jakimś równoległym świecie? Kto broni pedofilów i wszelakiej maści innych zboczeńców? Niech wyjmie głowę z tvn-u i niech się głęboko zastanowi nad tym, co mówi.

KEMOT
KEMOT
1 miesiąc temu

No, tak !!! Najpierw był Kurski potem Obajtek, teraz księża pedofile . Kto następny w kolejce ? Szanowny dziennikarzyno spod budki z piwem! Jeżeli znasz przypadki molestowania nieletnich, to w myśl prawa polskiego powinieneś powiadomić o tym prokuraturę, gdyż w innym przypadku jesteś współwinnym przestępstwa. A jeżeli nie masz na to dowodów i publicznie piszesz takie bzdury powtarzając je za „Kosher Zeitung” to licz się z tym że wcześniej czy później będziesz oskarżony o pomówienie i wtedy możesz liczyć tylko na „przychylne sądy” (coś ich zaczyna być coraz mniej). Po raz kolejny wyrzygałeś przegniły artykulik ku radości kodomickiego środowiska ale… Czytaj więcej »

pedalstwo w czarnych sutannach- niektórzy
pedalstwo w czarnych sutannach- niektórzy
1 miesiąc temu
Reply to  KEMOT

Przecież to są fakty o księżach pedofilach bo niektóre sprawy toczą się w sądach, chodzby ta ostatnia z księdzem gwałcicielem który to niestety powiedział o dziwo że przeprasza pokrzywdzonego.

KEMOT
KEMOT
1 miesiąc temu

I tak ma być ! Jak jest winny to powinien być sądzony przed sądem powszechnym jak każdy inny obywatel naszego państwa. A rzucanie oskarżeń bez dowodów powinno być również ścigane z mocy prawa. I to dotyczy takich zapierdziałych pismaków bez wykształcenia, ale z nadania, którym wszystko wolno bo mogą liczyć na „swoje” sądy poprzez koneksje rodzinne (i wiem co piszę bo znam typa !).

Bolo
Bolo
1 miesiąc temu

Lewactwo jest bezwzględne i perfidne, wprowadza cenzurę ogłupia naiwną młodzież. Za komuny prawie 100% dziennikarzy było agentami i teraz podobnie tylko mocodawcy nieco inni.

Pompo
Pompo
1 miesiąc temu
Reply to  Bolo

Każdy totalitaryzm tłumaczy się tak samo

unnamed.jpg
Pompo
Pompo
1 miesiąc temu

Tak się rynkowego poziomu VATu nie płaci tylko okrada się skarb państwa jak to zrobili homoseksualista Gulbinowicz i jego wielki przyjaciel z którym spotykał się sam na sam Morawiecki.

d6_jqxnwsaenpvn.jpg
maniek
maniek
1 miesiąc temu

Niedługo pedofile będą „ofiarami polskiego ciemnogrodu”, ten sam mechanizm prania mózgu co w przypadku LPG. Kilka lat i będziecie promować to zboczenie lewackie oszołomy. Księża pedofile będą waszymi idolami.

kolo
kolo
1 miesiąc temu
Reply to  maniek

Hmm „lewackie oszołomy” przyjmą światopogląd sympatyków polskiej prawicy :) Ciekawy pogląd :)

maniek
maniek
1 miesiąc temu
Reply to  kolo

Niczego nie muszą przyjmować. Lewactwo żyje z kłamstwa i hipokryzji. Poszukaj informacji. Lewactwo już zaczęło oswajać z pedofilią.

kolo
kolo
1 miesiąc temu
Reply to  maniek

Raczej sqrwiała polska prawica oswaja społeczeństwo z pedofilią wśród księży :)

maniek
maniek
1 miesiąc temu
Reply to  kolo

Nie polska tylko bliskowschodnia mówiąca po polsku i przejrzyj na oczy, jedni i drudzy mają ten sam cel.

bloger
bloger
1 miesiąc temu
Reply to  kolo

przegladam wiele prasy i o dziwo coraz rzadziej mozna spotkać notkę o kolejnym zwyrodniałym księdzu deprawującym dzieci.Nie wiem czy to częściowe embargo nałożone przez redakcyjnych kapelanow, czy ci zwyrodniali chałaciarze zeszli do podziemia

ks. Pedofil
ks. Pedofil
1 miesiąc temu

Faszysta i antysemita oraz kolaborant PRL. Wieśniak z polskiego zadupia Zuzela. „Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich. Głosząc idee wywrotowe, stojąc na czele ruchu komunistycznego, szerząc w literaturze hasła niemoralne. Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa”. „Dzisiejsza Trzecia Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkich idei, które mają przynieść odrodzenie ludzkości. Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli, które dotychczas znane były tylko w szczupłym gronie lekarzy i biologów. Dziś przyszedł czas na ich rehabilitację”. Ateneum Kapłańskie, 1938r., zeszyt I, str. 23 – Redaktor Nczelny ks. Stefan Wyszyński… Czytaj więcej »

Pompo
Pompo
1 miesiąc temu

PiS + kler = Nowa Targowica

comment_gVDhGFnefnF5isSx4LIwzRgxjiigxvfC.jpg
Pompo
Pompo
1 miesiąc temu

Zobaczcie jak tym prawakom na zdjęciu ślinka leci. Nie dziwi mnie to wiec że Duda ułaskawił pedofila.

bc50dcd4d5bf.jpg
ha ha ha
ha ha ha
1 miesiąc temu

Tusk zbiegł za granicę i dziś co jakiś czas jak rasowy troll wrzuca tweety z bezpiecznej odległości w których a to szkaluje Kościół a to rząd Pis albo łączy to razem byle opluć.

A jak to było gdy jeszcze udawał Polaka?

Przed wyborami po prawie 20 latach odwalił szopę i wziął ślub tak tak – kościelny po czym jebnął sobie profesjonalną sesję zdjęciową – „Lans z krzyżem i świątkami” potem latał od biskupa do biskupa byle tylko Polacy go wybrali na prezydenta I to dziś macie pisowi za złe że w katolickiej Polsce działa z księżmi dla dobra Polski?

ha ha ha.jpg
Last edited 1 miesiąc temu by ha ha ha
emeryt
emeryt
1 miesiąc temu
Reply to  ha ha ha

Gość zrobi dosłownie wszystko byle tylko coś ugrać dla siebie. Był w Polsce to udawał katolika robił inscenizacje z krzyżem do wyborów a teraz jak w lewackiej UE krytykuje w Polsce Kościół! Jak on może podczas golenia patrzeć w lustro?

Fałsz!.png
Pompo
Pompo
1 miesiąc temu
Reply to  emeryt

Katolicyzm wg wyznawców PiS

5f1442a734d62_p.jpg
RED
RED
1 miesiąc temu
Reply to  Pompo

Rozwód kościelny jest w kilku przypadkach. Mowa o zatajonej chorobie psychicznej przez jednego z współmałżonków, o zatajonej bezpłodności, ujawnionej podczas trwania już związku małżeńskiego zbyt bliskich więzów krwi, nie skonsumowania 1 nocy…

Jeżeli ktoś pisze ze Kościół nie daje rozwodów to z Kościołem ma pewnie tyle wspólnego że ze Strajkiem Kobiet niszczy elewację czy podpala drzwi wejściowe.

Pompo
Pompo
1 miesiąc temu
Reply to  RED

To kurski na co się łapie.
Z żony idiotkę zrobił?
Jest bezpłodny ale jego pierwsza żona poczęła niepokalanie jak Maryja Panna?

jacek-kurski-memy-1_size-862w.jpg
czarny
czarny
1 miesiąc temu
Reply to  RED

Rozwód kościelny może dostać ten co ma dużo kasy albo jest na wysokim stołku i w partii u władzy. Biedak nie dostanie bo i za co kupi sobie ten rozwód a po drugie nie ma czasu na zbytki żeby szukać drugiej baby.

kolo
kolo
1 miesiąc temu
Reply to  emeryt

Pamiętaj o ośmiorniczkach! Nie zapomnij o ośmiorniczkach! :D

Pompo
Pompo
1 miesiąc temu
Reply to  kolo

Pamiętamy!!!! Pamietamy!!!!
Jak Morawiecki cieszył się z kalectwa Kubicy że nie będzie musiał z kasy banku sponsorować tego inwalidy

ryszard-czarnecki-pierwszy-polityk-ktory-nie-byl-w-restauracji-u-sowy-ale-jest-na-tasmach-morawiecki-dal-go-na-glosnomowiacy-kiedy-dzwonil-zalatwic-synowi-prace.jpg
radek
radek
1 miesiąc temu

Przestępstwa seksualne w Kościele występowały od powstania tej instytucji. Całe wieki ukrywano proceder,zabezpieczając się odpowiednimi dokumentami /straszakami dla gadatliwych wiernych/oraz korzystając z pobłażliwości sądów.Z powodu ogólnego wzrostu świadomości owieczek, niemoralne zjawisko wśród kleru zostało znacząco ograniczone ale wcale nie zaniknie.

hijena
hijena
1 miesiąc temu
Reply to  radek

najnowszym wydarzeniem w Kosciele Katolickim niechaj bedzie wyje..e polskiego satyra i z zawodu biskupa z Dominikany za zwyrodniałe uciechy z mlodymi chlopcami.Częśc spoleczeństwa polskiego jest zastraszane przez lokalnych plebanów i nie wszystkie kurewskie przypadki zwyrodnialej pedofilii uprawianej przez księży w roli glownej ,nie jest zglaszanych do organow ścigania.Podobnie „szlamowanie rury” alumnom w seminariach jest na porządku dziennym

pedał
pedał
1 miesiąc temu
Reply to  hijena

Powinni się żenić to może bardziej byli by ucywilizowani a nie musieli być pedofilami.

hijena
hijena
1 miesiąc temu
Reply to  pedał

czy słyszy się o pedalstwie wśród popów i księży innych wyznań?Nie.Oni maja normalnie żony ,ktore do woli ciupciają kazdej nocy,a nie tylko w dni płodne jak nakazuje KK

KEMOT
KEMOT
1 miesiąc temu
Reply to  radek

Myślisz, że twoją opinię podzielał by Juliusz Kaden Bandrowski ? Pomimo, że socjalista, mason i konwertyta to byłby od tego bardzo daleko w imię dobra narodu.

radek
radek
1 miesiąc temu
Reply to  KEMOT

Nie każdy musi podzielać moje opinie. Ty nie podzielasz a świat istnieje nadal. Juliusz Kaden-Bandrowski to przede wszystkim bohater narodowy,który zginął /wraz z synami/za wolność Polski.Piłsudski też był socjalistą i konwertytą a jego zasług dla kraju nikt nie neguje. Moje opinie na temat Kościoła i życia kleru mają udokumentowane podstawy w publikacjach dotyczących historii chrześcijaństwa i papiestwa.Niczego nie zmyślam.

nadchodzi prawda i sprawiedliwość
nadchodzi prawda i sprawiedliwość
1 miesiąc temu
Reply to  radek

Masz tu całkowitą racje i trwało by to tak dalej tylko społeczeństwo stało się mądrzejsze i mniej wstydliwe co przedtem wykorzystywał kler. Tak czy inaczej to draństwo było od zawsze a teraz ludzie przestali się bać i zaczyna wychodzić wszystko na jaw. Tak czy inaczej i tak jest to narazie pokazane w niewielkiej części bo tych pedofilów jest o wiele więcej.

w temacie
w temacie
1 miesiąc temu

Kolejna Gebelsowska manipulacja pisać o pedofilach a umieszczać zdjęcie Morawieckiego czy pana Kaczyńskiego? Macie czytelników za wsiowych głupków czy jak? Co premier nocą się przebiera w sutannę i molestuje dzieci? A tu KOD stawia znak równości między każdym księdzem i zboczeńcem a to wierutna lewacka bzdura.

Co do samej pedofilii statystycznie procentowo najwięcej takich „ludzi” jest wśród murarzy, szeroko rozumianej bohemy a zwłaszcza artystów a nie duchowieństwa.

już stary dziadek
już stary dziadek
1 miesiąc temu
Reply to  w temacie

Dlatego SN już mało kto kupuje. Ja sam już dawno temu zrezygnowałem a kupowałem od początku jak jeszcze miały pierwszą nazwę Super Nowiny. Piszcie dalej takie bzdury. Jeszcze chwilę i Orlen nie będzie miał co repolonizować. To to samo splajtuje. Przyjdzie komornik, zwinie czerwoną wykładzinę, odda figurkę lenina do lombardu i będzie po ptokach.

plugastwo
plugastwo
1 miesiąc temu

Ty sobie coś sam zaprzeczasz bo nie kupujesz SN a wszystko wiesz i opisujesz, pewno jesteś jasnowidzem, przestań się ośmieszać i nie myśl że masz idiotów przed sobą.

kolo
kolo
1 miesiąc temu
Reply to  w temacie

Tylko widzisz jest pewien problem :) Murarza pedofila nikt na inną budowę nie przeniesie, tak samo murarz nie może liczyć na ochronę brygadzisty czy związku murarzy itp. :) Natomiast tego typu działania dla kk są normą co zostało udowodnione wielokrotnie, a podejście hierarchów złapanych na kłamstwie i ochronie pedofilów świadczą o ich całkowitej pogardzie dla ofiar i ich rodzin :)

radek
radek
1 miesiąc temu
Reply to  w temacie

Ilu znasz murarzy,którzy wymagają klekania przed nimi i donoszenia na siebie do ich ucha. Ilu znasz murarzy,którzy ci wmawiają,że ich działania załatwią ci lepsze miejsce w raju po śmierci?Ilu znasz murarzy,którzy odprawiaja msze i udzielają błogosławieństw rzekomo w imieniu samego Boga?Ilu znasz murarzy…..pytań jest nieskończenie wiele….

plugastwo
plugastwo
1 miesiąc temu
Reply to  w temacie

Według Ciebie to są święte baranki tylko oprawić ich w ramki i całować w dupę. Każda święta dupa to dar boży.

bloger
bloger
1 miesiąc temu
Reply to  w temacie

ale nawet jeden przypadek zwyrodniałej pedofilii wśrod kleru ,jest godny najwyższego napiętnowania i surowej kary ,poniewaz ta grupa chałaciarzy zaliczna jest przez wielu do osób najwyższego zaufania

adam
adam
1 miesiąc temu

Klakierzy widzą pedofilę tylko w kościele a tam jest1 promil wszystkich przypadków

historyk
historyk
1 miesiąc temu
Reply to  adam

Lewactwo i bolszewicy unijni starają się podzielić Polaków i nic więcej.
Ponad 60 lat temu kardynał Wyszyński ostrzegał jak będzie wyglądał atak na Polskę i Polskość.

images.jpg
Pompo
Pompo
1 miesiąc temu
Reply to  historyk

Kler to zdrajcy Polski

DcR3UXaXkAE5oLO.jpg
kolo
kolo
1 miesiąc temu
Reply to  historyk

Śmiem wątplić ażeby dla wyszyńskiego Kościół = pedofile :) Zdebilniała kato-prawica rodem z czwartej erpe nie widzi różnicy :D

Marek
Marek
1 miesiąc temu

Ajak lekarze molestują dzieci to nie piszecie im wolno a księzom nie jak wszyscy to wszyscy

Mietek
Mietek
1 miesiąc temu
Reply to  Marek

lekarz pedofil idzie do pierdla a pleban zmienia tylko parafię…

bloger
bloger
1 miesiąc temu
Reply to  Mietek

najczęsciej jest to parafia bogatsza,aby obrotny pleban -zwyrodnialec mógł lepiej strzyć wiernych z kasy

Marek
Marek
1 miesiąc temu
Reply to  Mietek

To niech i lekarz idzie leczyć na wieś

Zatoka sztuki
Zatoka sztuki
1 miesiąc temu
Reply to  Mietek

Ilu znasz lekarzy w pierdlu? A ilu celebrytów oraz powiatowych okularników?