Ma być jeszcze bezpieczniej dla rowerzystów

Rowerzyści są bardziej narażeni na utratę zdrowia lub życia w wyniku wypadku niż kierowcy samochodów. Fot. Wit Hadło
Rowerzyści są bardziej narażeni na utratę zdrowia lub życia w wyniku wypadku niż kierowcy samochodów. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, PODKARPACIE. Obecnie w Polsce rower staje się coraz popularniejszym środkiem transportu. We wrześniu 2018 roku zakończą się prace nad podręcznikiem z wytycznymi organizacji bezpiecznego ruchu rowerowego. Ma się to przełożyć na lepszą infrastrukturę i bezpieczeństwo rowerzystów w ruchu drogowym.

Jak twierdzi Konrad Romik, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, konieczność dokonania pogłębionej analizy przyczyn wypadków z udziałem rowerzystów wynika z rosnącego zainteresowania jazdą na rowerze jako codziennym środkiem transportu.

6 marca 2017 r. w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik oraz dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego Marcin Ślęzak podpisali umowę na opracowanie, w formie podręcznika, wytycznych organizacji bezpiecznego ruchu rowerowego

– Opracowanie będzie zawierało zbiór rekomendacji dla projektowania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury rowerowej oraz przybliżało związany z tymi zagadnieniami aktualny stan prawny – zauważa prof. nzw. dr hab. inż. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego.

Odbiorcami będą głównie praktycy zajmujący się bezpieczeństwem ruchu drogowego, a w szczególności zarządzający ruchem oraz zarządcy dróg wszystkich kategorii, administracja drogowa, osoby zajmujące się planowaniem przestrzennym, projektanci dróg i organizacji ruchu, a także przedstawiciele środowiska naukowego

– W marcu 2020 r. przekazany zostanie materiał przedstawiający wyniki badań na temat urządzeń i rozwiązań możliwych do zastosowania po dokonaniu ewentualnych zmian w przepisach prawa – mówi Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy ITS.

bsz

7
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
GośćmichuKaktusKarl Krematorzystakoala Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kaktus
Gość
Kaktus

kolego – Karl Krematorzysta

Skąd tyle źółci wylałeś na rowerzystów.
Faktycznie są osobniki co jeźdżą jak pedały po ulicy a obok ścieżka rowerowa ale wszystkich do jednego wora ? A kierowcy samochodów to niby święci ? Sam jeżdżę na 4 i na 2 kółka i doskonale to widzę.

Karl Krematorzysta
Gość
Karl Krematorzysta

Chodzi o tych których zaliczyłeś kolego do ,,pedałów”.Na Budziwoju jakoś mało oświetlonych i widocznych rowerzystów….No i wypadków też kilka spowodowali.Kolega od roku się procesuje z takim gamoniem bo facet rozbił klosz i….Problem natury finansowej.Bo najzwyczajniej brak kasy.Sorry Winnetou.Zrobiłeś szkodę to płacisz.Jedziesz autem masz OC bo jesteś uczestnikiem ruchu drogowego.Więc skoro ( ok.80% rowerzystów auta nie ma.Bo po prostu brak na to kasy) rowerzysta pragnie być uczestnikiem ruchu to powinien też posiadać ubezpieczenie,a nie że potem latać po Sądach bo nie ma kilka tysięcy na nowy klosz….

Karl Krematorzysta
Gość
Karl Krematorzysta

Zaczyna się sezon k*wa jego mać na rowerki i masy ,,kretyniczne”.Więc skoro rowerzysta chce jechać ulicą to: -KASK,OŚWIETLENIE. -UBEZPIECZENIE OC (bo jeżeli spowoduje stłuczkę to z czego ma niby pokryć straty?Chyba sprzedać na złom 2 kółeczka). -No i skoro kierowcy płacą podatki na drogi to czy pedalarstwo to święte krowy? 2 sprawa: -Niech ten co najbardziej broni rowerzystów Pan mgr.Turoń wytłumaczy mi LOGICZNIE zjawisko polegające na jeźdzeniu ulicą gdy obok JEST ŚCIEŻKA?Więc po co ścieżki i masy kretyniczne? Dla przykładu(ZAPRASZAM POLICJĘ W WYMIENIONE MIEJSCA!!!!!!!): Ulica Bł.Karoliny-jeździ jakiś ,,Łoś” na kolarce po ulicy i blokuje ruch. Ulice:Kwiatkowskiego,Budziwój-Jeździ pedalarstwo całą szerokością jezdni….k*wa… Czytaj więcej »

Gość
Gość
Gość

Jak Ty masz problem by – wyminąć – się z rowerzystą ,to może lepiej jeździj autobusami .

koala
Gość
koala

Na drogach i ulicach NIE WOLNO jedzic rowerami bez chelmow ochronnych.

michu
Gość
michu

Chełm (biał., ukr., ros. Холм [Chołm]) – miasto na prawach powiatu we wschodniej Polsce. Znajduje się w odległości 50 km od granicy z Białorusią i 25 km od granicy z Ukrainą w pobliżu przejścia granicznego w Dorohusku. Leży nad rzeką Uherką, lewym dopływem Bugu. Chełm jest trzecim co do liczby ludności miastem w województwie lubelskim.

Gość
Gość
Gość

dobre !