Mądre zakupy z kalkulatorem

W Polsce mimo ogromnej biedy, która dotyka wiele rodzin, wciąż marnują się ogromne ilości żywności. Fot. Bogdan Myśliwiec

PODKARPACIE. Policz dokładnie ile żywności na święta potrzebujesz i nie kupuj nadwyżek, które się zmarnują.

Ile kupić żywności na święta, żeby się nie zmarnowała? Banki Żywności walczące z marnotrawstwem żywności proponują specjalny kalkulator, dzięki któremu każda rodzina kupi na święta tyle żywności ile potrzebuje, zaoszczędzi sporo pieniędzy i mądrze spożytkuje resztki potraw.

Czas świąt to okres dużych zakupów. Półki i lodówki wypełnią się produktami, z których zostaną przygotowane świąteczne potrawy. W tym czasie więcej kupujemy, przygotowujemy i niestety też marnujemy. Banki Żywności radzą jak zrobić mądre zakupy i podsuwają narzędzie, dzięki któremu każdy obliczy sobie ile powinien kupić mięsa, pieczywa, owoców i warzyw.

– W święta warto pamiętać o trzech podstawowych zasadach, które pomogą nam ograniczyć marnowanie świątecznej żywności. Pierwsza z nich to planowanie zakupów i przygotowywanie właściwych porcji, druga to odpowiednie przechowywanie żywności – trzymanie w chłodzie i zamrażanie oraz trzecia wykorzystywanie pozostałych składników do innych dań – mówi Czesław Łuszczki, prezes Banku Żywności w Tarnobrzegu.

Na stronie Konfederacji Banków Żywności można także znaleźć ponad 650 przepisów na potrawy, które można przygotować z pozostałych po świętach oraz wykorzystać bardzo praktyczny kalkulator, który liczy ile potrzebujemy kupić mięsa, jeśli przygotowujemy kotlety np. dla 6 dorosłych i 3 dzieci, ile kupić warzyw i pieczywa jeśli będziemy gościć w święta 8 osób. Dzięki kalkulatorowi można przeliczyć wszystkie najpopularniejsze produkty na liczbę osób.

– Kalkulator wyliczy, że potrzebujemy 1,1 kg mięsa, więc nie kupujemy 1,5 kg tylko dlatego, żeby zaokrąglić – dowiadujemy się w BŻ. – Tak samo jest z chlebem. Jeśli potrzeba nam 2,5 bochenka, nie kupujmy trzech, bo pół wyrzucimy.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
PeePee
PeePee
9 lat temu

Jak mądrze kupić kalkulator . . .
Pomocy !