Mafia zarabia na lewych fajkach nawet milion zł dziennie

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

KRAJ, PODKARPACIE. Dochód z przemytu papierosów może być wyższy niż z narkobiznesu.

W zapakowanym tirze zmieści się 500 tys. paczek papierosów, co może dać przemytnikowi 750 tys. euro zarobku. Jedna fabryka, pracująca dla mafii, jest w stanie wyprodukować dziennie nawet 50 tys. kartonów, czyli 500 tys. paczek papierosów (wyprodukowanie jednej to koszt 1 złotówki). Już sprzedaż po dwa złote daje przestępcom zysk w wysokości miliona zł. Na targowisku paczka podróbek kosztuje już 6 – 7 zł, więc zysk szybko rośnie.

Papierosy z przemytu docierają do nas najczęściej przez wschodnią granicę: z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Produkcja papierosów w szarej strefie realizowana jest na terenie kilku województw, fabryki przerzucane są z miejsca na miejsce czasem co kilka tygodni. Na Podkarpaciu nie namierzono jeszcze żadnej. – W pierwszych trzech kwartałach 2013 r. funkcjonariusze skonfiskowali 16 mln sztuk (800 tys. paczek) nielegalnych papierosów. Dane dotyczą nielegalnego towaru wykrytego zarówno na przejściach granicznych, jak i wewnątrz kraju – mówi Edyta Chabowska, rzecznik Izby Celnej w Przemyślu.

Nasze działania, poza zwalczaniem przemytu na przejściach granicznych, koncentrują się nie tylko na bazarach i targowiskach, ale także w obszarze sprzedaży ulicznej, internetowej, kontroli przesyłek pocztowych i kurierskich, sklepów, kiosków czy prywatnych posesji.

Paczka za 11 albo „lewe” fajki za 6 zł. Konsument ma prosty wybór
Przyczyn dużej skali procederu jest kilka: główną jednak jest rentowność interesu: różnica w cenie paczki papierosów między Ukrainą (ok. 1 euro), a Polską (2,60 euro) wynosi ok. 1,5 euro. TIR załadowany nielegalnymi fajkami może dać 750 tys. euro zarobku. Po przewiezieniu do Polski, gdy trafi do Niemiec czy Wielkiej Brytanii, przebitka jest dużo większa. W Niemczech paczka podróbek kosztuje 4 euro (ponad 16 zł), w Anglii – 4 funty (ponad 20 zł). Na targowiskach i bazarach w Polsce paczka podróbek kosztuje 6 – 7 zł i może ją kupić każdy. Papierosy zaś drożeją i nadal będą drożeć. Przede wszystkim za sprawą podatków. W paczce kosztującej dziś 10,80 zł podatki to aż 8,83 zł. W 2012 roku palacze zapłacili 18,6 miliardów złotych z tytułu akcyzy i około 4,5 – 5,5 miliardów złotych z tytułu podatku VAT. Aż strach myśleć, w jakim kryzysie znalazłyby się finanse Polski, gdyby nagle wszyscy rzucili palenie, albo przerzucili się na papierosy z nielegalnej sprzedaży.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
6 lat temu

rzucić palenie !

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

przemyt/ kontrabanda/szmugiel – to nic nowego ; przemieszczanie towarów z pominięciem- opłat celnych/akcyzy-podatku VAT/ i innych obciążeń nakładanych przez państwo na dany towar . istniał zawsze przypomnę tylko np. w Chinach [1851-1868] skorumpowana władza/demoralizacja/niestabilność gospodarcza ; przemyt soli/opium/ eksport srebra – czy np. w Polsce w okresie zaborów z zabory rosyjskiego do Prus wschodnich czyli wyjazd na saksy a z powrotem przemyt dóbr. Pan Paweł Sowiński w raporcie z 1974 roku opisuje; wycieczka do Egiptu [ 92 osoby ] przemyca ; 68 kryształów/38 żelazek/21 zegarków RUHLA/17 wentylatorów/o łącznej wartości ;53 tyś.zł – a przywozi ; towary o wartości ponad 500… Czytaj więcej »

RzeszowskiTroll
RzeszowskiTroll
7 lat temu

Hahahaha … lewe fajki! Spadłem z krzesła.

A może trefne szlugi? :D

all
all
7 lat temu

I pomyśleć, że wystarczy odpalić rządowi odpowiednią dolę od każdej fajki i już nikt cię nie tknie. Niezłe. A zasada została opracowana w stanach w latach 30-tych ubiegłego wieku, przez takich ludzi jak Al Capone.

ja
ja
7 lat temu

Lewe fajki? A nie czasem nielegalna produkcja papierosów?