Mają już 100 lat

3 września w murach Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Tarnobrzegu harcerze odsłonili tablicę upamiętniającą wiek swojej działalności. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Wiedzą, co to braterstwo i służba Ojczyźnie i uczą tego już od 100 lat.

Bez niepotrzebnego zadęcia i fanfar, za to w radosnej atmosferze tarnobrzescy harcerze świętowali przez ostatni weekend 100-lecie swojego istnienia. Skauci otrzymali nowy sztandar i poświęcili tablicę upamiętniającą ważny jubileusz.

Zlot 100-lecia tarnobrzescy harcerze zorganizowali na terenach zielonych nad Wisłą. Harcerskie miasteczko rozbito już w piątek, a w sobotę młodzież w mundurkach wzięła udział w polowej mszy św. pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Pasterzowi sandomierskiej diecezji idea skautingu jest bardzo bliska, stąd sobotnia uroczystość wręczenia i poświęcenia nowego sztandaru Hufca ZHP Tarnobrzeg im. Oddziału Partyzanckiego “Jędrusie” była bardzo sympatyczna.

– Jesteście spadkobiercami wspaniałej skautowskiej tradycji tworzonej przez pokolenia. Ona nie jest tylko historią i nie można postrzegać jej jako balastu. Ta tradycja zbudowana na wartościach chrześcijańskich i patriotycznych ma w sobie nadal niezwykły potencjał zdolny przemieniać człowieka i świat, w którym żyje. Ona kieruje wzrok ku niebu i uczy szacunku do stworzenia, przemienia nieznajomego w druha i druhnę. Uczy braterstwa i ofiarności. Pielęgnujcie ją dalej i ubogacajcie przez wasz osobisty wkład oraz kontakty z innymi. Ona pomoże wam ukształtować właściwie charakter, oraz wasze relacje z Bogiem i ludźmi – mówił bp Nitkiewicz. Sobotnią uroczystość zakończył harcerski krąg, który stworzyli wszyscy uczestnicy.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments