Mają rezonans klasy A

Ewelina Borkowska i Agnieszka Mańkowska-Jasic, technicy elektroradiologii na monitorze obserwują przebieg badania rezonansem. Fot. Wojciech Preisner

RZESZÓW. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny wzbogacił się o jeden z najnowocześniejszych rezonansów magnetycznych w regionie.

To kolejny krok do precyzyjniejszej diagnozy i leczenia nowotworów. Dotychczas planowaliśmy napromieniowanie według zdjęcia z tomografii komputerowej, teraz będziemy mogli wrysować nowotwór w oparciu o obraz z rezonansu magnetycznego – mówi dr n. med. Jan Gawełko, szef Podkarpackiego Ośrodka Onkologii w Rzeszowie, konsultant wojewódzki ds. radioterapii onkologicznej. – I nie chodzi o to, że rezonans jest lepszy niż tomograf. Oba aparaty pokazują to samo, ale inaczej. Często dopiero porównanie zdjęć z obu aparatów daje pełną i dokładną lokalizację nowotworu i pozwala precyzyjnie zaplanować terapię.

Pracownia rezonansu magnetycznego w centrum onkologii to szansa na lepsze leczenie nowotworów na Podkarpaciu. – Jeszcze kilka lat temu w terapii onkologicznej plasowaliśmy się na 16 miejscu w Polsce mając dwie bomby kobaltowe, dziś mamy w regionie 5 nowoczesnych przyśpieszaczy i jesteśmy na wysokim, piątym miejscu w kraju – mówi dr Gawełko.

Mamy się czym pochwalić

- W roku 1990, kiedy radiologia stawała się moją pasją w regionie było 30 lekarzy radiologów i przestarzały sprzęt – mówi dr n. med. Antoni Samojedny, konsultant wojewódzki ds. radiologii i diagnostyki obrazowej. – Dziś możemy się pochwalić wykształceniem 90 lekarzy radiologów i wysokiej klasy aparaturą. Mamy obecnie 17 rezonansów magnetycznych i 20 tomografów komputerowych. Nawet w mazowieckim tyle nie mają. Moim marzeniem jest teraz zakup PET – CT (Pozytonowa Tomografia Emisyjna).

Od nowego roku rzeszowska onkologia znacznie powiększy zespół lekarzy. – Udało się nam ściągnąć specjalistów radiologów z kilku placówek w kraju, m.in. z Opola, Krakowa i Warszawy. W lutym będziemy chcieli wprowadzić także nowe procedury – dodaje dr Gawełko.

Rezonans magnetyczny jest nieinwazyjną metodą obrazowania ludzkiego ciała. W przeciwieństwie do innych badań radiologicznych nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, lecz nieszkodliwe dla organizmu pole magnetyczne i fale radiowe.

Anna Moraniec

do “Mają rezonans klasy A”

  1. mustafa

    fajne nogi:)

  2. slaw

    Ale nogi pani z lewej :) Trzeba ich wziąść na rezonans….

  3. olek

    Miód malina fakt.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.