Malawa nie zostanie przyłączona do Rzeszowa?

- Zgadzam się z opinią komisji wspólnej rządu i samorządu, która jest przeciwna zabraniu nam Malawy – stwierdził Alfred Maternia, wójt gminy Krasne. – Trzeba uszanować głosy większości mieszkańców, którzy nie chcą przejść do Rzeszowa. Gdybyśmy stracili Malawę, to w gminie mieszkałoby o 3200 osób mniej. Fot. Wojciech Piątkowski

RZESZÓW. Tadeusz Ferenc ma małe szanse na poszerzenie miasta.

Z inicjatywy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wykreślono Malawa z projektu  rozporządzenia Rady Ministrów o zmianie granic Rzeszowa.

Niedawno radni gminy Krasne, wbrew większości głosów mieszkańców tej wsi, zagłosowali za oddaniem jej prezydentowi Tadeuszowi Ferencowi. Na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji pojawiła się zresztą na początku lipca informacja, że resort ten pozytywnie zaopiniował włączenie Malawy w granice Rzeszowa.

Jednak komisja wspólna podjęła decyzję, że to sołectwo nadal powinno być w graniach gminy Krasne. Argumentem przemawiającym za takim stanowiskiem był brak zgody mieszkańców Malawy na przyłączenie ich wsi do Rzeszowa. Mimo wykreślenia zapisu z projektu rozporządzenia nie jest jeszcze przesądzone, gdzie wieś będzie należała, czy do gminy Krasne, czy zostanie włączona do stolicy Podkarpacia. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Ministrów.

Najbliższe posiedzenia rady zaplanowano na 17 lub 24 lipca.

***
Prezydent Tadeusz Ferenc zaplanował sobie, ze Rzeszów ma być metropolią. Ale choćby nie wiem jak wiele pozyskał wsi, to nie uda mu się posiąść tak dużego terenu, na który mieszkałoby aż 300 tys. osób. A właśnie takie jest minimum żeby miasto mianowano  metropolią.

Mariusz Andres

do “Malawa nie zostanie przyłączona do Rzeszowa?”

 1. krzysztof

  Wolałbym, aby Malawa została oddana Rzeszowowi, a nie prezydentowi Ferencowi, jak jest napisane w artykule. Czyżby rodził się nam feudalizm od nowa?

 2. gg

  Jestem z Malawy i jestem z tego dumny.
  Należę również do tej grupy osób która chce być dzielnicą Malawa w stolicy Podkarpacia.
  Prawda jest take, że Pan Wójt Krasnego straci wyborców jak Malawa zostanie włączona do Rzeszowa.
  Mieszkańcy Malawy chcą i zasługują na trochę leprze traktowanie niż do tej pory w strukturach Gminy Krasne
  Dlatego też ogromna część mieszkańców chciała by włączenia do Rzeszowa.
  Za nie włączeniem Malaway do Rzeszowa głosowali w głównej mierze „poplecznicy” niektórych radnych i P. Wójta

 3. jam

  Zrobić płatne strefy w całym mieście i zwolnić z opłat tylko samochody z rejestracją zaczynającą się na RZ. Cena 5 zł za godzinę i zaraz się chłopki będą prosić żeby być w mieście….

  • Leon

   jam w 100% Cie popieram, to z naszych podatków utrzymuje sie miasto, wieczorami wieś wraca do się; i miejsc jest pod dostatkiem. przy okazji na poważnie to da miastu malawa – są inne ciekawsze tereny inwestycyjne i z zakładmi produkcyjntm. a jaśnie pan prezydent uparł się na tą wioskę……

 4. rzeszowiak

  „Prezydent Tadeusz Ferenc zaplanował sobie, ze Rzeszów ma być metropolią. Ale choćby nie wiem jak wiele pozyskał wsi, to nie uda mu się posiąść tak dużego terenu, na który mieszkałoby aż 300 tys. osób”
  Wystarczy droga pani aby rzeszów liczył 200tyś mieszkańców, wówczas zaczelibyśmy być poważnie traktowani przez inne duze miasta .

 5. rzeszowiak

  „Argumentem przemawiającym za takim stanowiskiem był brak zgody mieszkańców Malawy na przyłączenie ich wsi do Rzeszowa”- trzeba zadać sobie pytanie ile wśród tych ludzi głosowało wg własnego sumienia a ile była motanych przez władze krasnego, dziwię sie temu trochę bo krasne nic dla tego sołectwa nie robi, mieli wybudować stadion odpowiadającego warunkom III ligi a przez ich nieudolność krasne spadło z tejże ligi,

 6. wkurzonyobywatel

  Cała gmina Krasne powinna zostać przyłączona do Rzeszowa.
  Wójt Maternia w mojej ocenie bardzo wolno rozwija infrastrukturę (wodociąg, kanalizacja, itp.).
  W Rzeszowie te kwestie są załatwiane raz dwa.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.