Małe szkoły będą zlikwidowane

Władze gminy Świlcza zreorganizowały Szkołę Podstawową w Bziance i zamiast klas I-VI, miały pozostać tylko klasy od I do III. Na to nie zgodzili się rodzice i w ich imieniu Jerzy Zając, przewodniczący Społecznego Komitetu na rzecz prowadzenia SP i Grażyna Gołąb, sołtys Bzianki (oboje na zdjęciu) znaleźli inne rozwiązanie: od 1 września będzie tam sześcioklasowa szkoła prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Na razie są wnioski o zamknięciu 11 podstawówek i gimnazjów oraz 24 szkół ponadgimnazjalnych.

W tym roku na Podkarpaciu może być zlikwidowanych co najmniej 11 szkół, w tym podstawówek i gimnazjów. Tyle wniosków o zamknięcie placówek oświatowych zgłosiły gminy do Kuratorium Oświaty. Szkół do likwidacji może  być jednak więcej, bo termin zgłoszeń w tej sprawie upływa dopiero 29 lutego.

Od 1 września mogą być zamknięte: Szkoła Podstawowa w Lutowiskach Filia w Stuposianach, SP w Lutowiskach Filia w Zatwarnicy, Publiczna Szkoła Podstawowa w Turbi Szkoła Filialna w Obojni. Zaplanowano też likwidację Szkoły Podstawowej w Lubeni Filia w Sołonce oraz SP w Bziance i SP nr 3 w Bratkowicach, SP w Surochowie Filia w Sobiecinie gm. Jarosław. Nie będzie też już Publicznego Gimnazjum w Opaciu gm. Jasło, Szkoły Podstawowej w Poraju gm. Chorkówka i SP w Zahoczewiu k. Leska oraz Gimnazjum Publicznego w Piwodzie gm. Wiązownica.

Do Kuratorium Oświaty w Rzeszowie wpłynęły też wnioski o przekształcenia i likwidację 24 szkół ponadgimnazjalnych.

Samorządy likwidują szkoły, bo te mniejsze placówki przynoszą im straty finansowe. Np. w gminie Świlcza ma być zlikwidowana Szkoła Podstawowa nr 3 w Bratkowicach, bo jak wyjaśniają władze gminy,  w tej miejscowości są aż trzy podstawówki, a dzieci rodzi się za mało  i tyle szkół nie potrzeba.

– W naszej gminie zamierzamy zlikwidować dwie szkoły podstawowe –  poinformował Wojciech Wdowik, wójt gminy Świlcza. – Na razie radni przegłosowali uchwałę o przystąpieniu do likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3 w Bratkowicach i SP w Bziance. Jeszcze w lutym Rada Gminy tym razem przystąpi do głosowania nad zamknięciem tych placówek. Jednak do szkoły w Bziance nadal będą chodzić uczniowie, bo od 1 września zostanie przejęta przez siostry Nazaretanki. Jest szansa, że również SP nr 3 w Bratkowicach przetrwa, bo rodzice założyli stowarzyszenie, które od 2013 roku będzie ją prowadziło.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
janek koss
janek koss
9 lat temu

A może tak zmniejszyć armię o połowę. Jaka oszczędność. I tak nic nie robią. kilka osób w Afganistanie a w kraju jest ich podobno 100tyś.

janek koss
janek koss
9 lat temu

Zamknąć to chore państwo. Zamykane szpitale, szkoły, przedszkola. Ostatni niech zgasi światło przed wyjazdem z kraju, bo jeszcze przyjdą rachunki za prąd. A w warszafce to szkół nie zamykają? Opłaca się je utrzymywać? Przecież na prowincji jest taniej. Tragedia!