Małe zarobki, duuże wydatki!

Mało zarabiamy, a sporo płacimy np. za paliwo. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Na Podkarpaciu ceny rosną najszybciej.

Rosnące ceny dają się nam coraz bardziej we znaki. Inflacja najszybciej rośnie w regionach, w których wynagrodzenia są najniższe. Z danych GUS wynika, że w I półroczu najbardziej wzrosły ceny w województwach najbiedniejszych, w tym w podkarpackim.

W województwach podkarpackim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, średnie ceny towarów i usług w okresie od stycznia do czerwca wzrosły o 4,2 – 4,5 proc. Warto dodać, że pensje w tych regionach są sporo niższe niż średnia dla całego kraju. Na Podkarpaciu pensje były w I półroczu niższe o ponad 17 proc. niż przeciętnie w kraju.

Bogaci nie mają na co narzekać. Na Śląsku wynagrodzenia są o 18 proc. wyższe od przeciętnej krajowej, a ceny tam wzrosły najmniej, bo jedynie o 3,5 proc.

– Z tygodnia na tydzień obserwuję, że idąc do sklepu na zakupy wydaję coraz więcej. Żywność drożeje. Ceny mięsa są wysokie. Ceny paliw także przyprawiają o ból głowy. Ograniczam wydatki jak mogę, ale i tak jest ciężko. A moja pensja cóż… od lat na tym samym poziomie – stwierdza pani Danuta z Rzeszowa.

Komentarz eksperta
Dominik Łazarz, wykładowca Katedry Polityki Społecznej i Gospodarczej WSIiZ w Rzeszowie
Stosunkowo wysoka inflacja na Podkarpaciu, a z drugiej strony najniższe zarobki w Polsce to zjawisko rzeczywiście zastanawiające. Jednak tutaj prawdopodobnie duży wpływ na wskaźnik inflacji mają wzrosty cen produktów tzw. konsumpcyjnych i pierwszej potrzeby, jak np. chleb, mięso czy cukier. Choć należy pamiętać, że z tymi dochodami to nie jest tak do końca, gdyż dla sporej części mieszkańców regionu duże znaczenie mają transfery finansowe z zagranicy, które nie są wliczane w oficjalne statystyki zarobków. Dodam do tego jeszcze jeden ciekawy wskaźnik Większość analiz wskazuje, że stolica Podkarpacia jest jedynym miastem wojewódzkim w Polsce, gdzie nie spadają ceny mieszkań.

Justyna Paszkiewicz

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o