Mały Kraków nad Wisłokiem przyciąga turystów

Zachwyt wzbudzają urocze przyrynkowe podcienia.

KROSNO. Piękny Rynek z podświetlaną fontanną jest wizytówką miasta

Krosno w okresie największego rozkwitu przypadającego na przełom XV i XVI wieku nazywano “małym Krakowem”. Niegdyś słynęło z handlu płótnem i winem węgierskim (do dziś zachowały się w przyrynkowych kamienicach piwnice na wino). Było kolebką przemysłu naftowego. Dziś jest największym w Polsce ośrodkiem produkcji szkła ozdobnego i użytkowego.

Starówkę otaczają zabytkowe kamienice. Niektóre z nich zachowały arkadowe podcienia. Najstarsza z nich to Kamienica Wójtowska pochodząca z końca XV w., a przebudowana w stylu renesansowym w XVI w. Z kolei Kamienica Roberta Wojciecha Portiusa zbudowana w XVI w., stanowiła w poł. XVII w. własność bogatego krośnieńskiego mieszczanina Portiusa, który z pochodzenia był Szkotem (importer i dostawca win węgierskich na dwór królewski).

Krosno słynie także z zabytkowych kościołów. I tak np. kościół oo. Franciszkanów to najstarsza gotycka świątynia w mieście. Jej początki sięgają przełomu XIII i XIV w. W ołtarzu głównym znajduje się słynący cudami obraz Matki Bożej Murkowej, pochodzący z XVII wieku. 13 czerwca ub.r. Matka Boża Murkowa, dzięki dekretowi wydanemu przez Watykan, została oficjalnie patronką Krosna, a podczas koronacji na Rynku ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz i towarzyszący mu biskupi ozdobili cudowny obraz dwiema złotymi koronami oraz berłem. W świątyni znajdują się relikwie św. Jana z Dukli. Dobudowana do niej Kaplica Oświęcimów jest jedną z najpiękniejszych barokowych kaplic w Polsce. Pod kaplicą znajduje się krypta grobowa przyrodniego rodzeństwa Anny i Stanisława Oświęcimów, z którym związana jest legenda o nieszczęśliwej miłości.

Odwiedzając Krosno, warto zwiedzić Muzeum Podkarpackie w zabytkowym pałacu biskupim. Największa i najchętniej odwiedzana ekspozycja dotyczy historii oświetlenia. Zasadniczą część wystawy stanowi największa w Europie kolekcja lamp naftowych. W muzeum można podziwiać również fortepian Pleyela z ok. 1860 r., identyczny z instrumentem, na którym grał Fryderyk Chopin. W  Muzeum Rzemiosła zlokalizowanym w budynku dawnej Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych można zobaczyć, jak wyglądały dawne pracownie rzemieślnicze, warsztat stolarski z końca XIX w. czy oryginalny gabinet fryzjerski z początku XX w. W Muzeum Motoryzacji przy ZSP Nr 3 znajdują się stare motocykle, motorowery i samochody odrestaurowane przez młodzież w ramach prac dyplomowych.

Wioletta Zuzak

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.