Małżeństwo, a prowadzenie biznesu

Biznes rodzinny ma swoje wady, ale i zalety. Fot. Archiwum

Zawiłości skutków podatkowych prowadzenia firm przez małżonków.

Prawo podatkowe różnie traktuje więzy rodzinne w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej. Współpraca z rodziną bywa korzystna podatkowo, ale nie zawsze. Ponadto współmałżonek i dzieci mogą być w pewnych okolicznościach pociągnięte do odpowiedzialności za podatkowe zaległości firmy prowadzonej przez jedno z małżonków.

Nie można wpisać w koszty działalności firmy kosztów pracy właściciela firmy oraz jego współmałżonka i nieletnich dzieci. Tym samym zatrudnienie najbliższej rodziny we własnej firmie nie pozwala na rozliczenie wynagrodzeń dla rodziny jako kosztu prowadzenia działalności i odliczenia od podatku.

Inna sytuacja jest gdy dwoje małżonków prowadzi dwie niepowiązane firmy. Wtedy jeżeli przykładowo przedsiębiorstwo żony wykonuje zlecenie na rzecz firmy męża, to po “zafakturowaniu” całego zlecenia, mąż może wpisać to w koszt. Tym samym, ma on prawo potraktować jako koszt swojej działalności wynagrodzenie jakie przekazał firmie żony, za określona usługę lub towar. Mamy tu więc sytuacje odwrotną niż w przypadku zatrudniania członków rodziny jako osoby fizyczne.

Zasadniczo zgodnie z polskim prawem dzieci nie odpowiadają, za podatki nieuregulowane przez rodziców, bądź jednego z nich prowadzącego własna działalność. Istnieje jednak sytuacja, gdy mogą ponieść taką odpowiedzialność. Organy podatkowe, mogą doprowadzić do solidarnej odpowiedzialności dzieci za długi podatkowe rodziców. Fiskus musi jednak udowodnić, że dzieci współuczestniczyły w prowadzeniu firmy, np. miały dostęp do konta firmowego lub pełnomocnictwo do zastępowania właściciela (ojca lub matki) w interesach. Ponadto jeżeli fiskus udowodnił by, że dzieci czerpały dodatkowe korzyści z przedsiębiorstwa rodziców (np. wyprowadzanie majątku firmy na własne cele) też może pociągnąć je do solidarnej odpowiedzialności za podatkowe zaległości rodziców.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.