„Mam żal do rządu, który pozbawił mnie emerytury”

– Nie pozwolę, żeby tych, którzy poświęcili życie służbie ojczyźnie zrównywać z oprawcami PRL-owskim. Stawia się nas na jednym poziomie z zabójcami ks. Jerzego Popiełuszki. Nie ma we mnie zgody – mówiąc retoryką rządu PiS – na takie działanie! – mówi Bogusław Trzpit, były policjant. Fot. Paweł Dubiel

Ustawa dezubekizacyjna pozbawiła prawie 39 tysięcy byłych funkcjonariuszy emerytur i rent. To nie byli esbecy, tylko uczciwi policjanci. Wśród nich jest Bogusław Trzpit.

Poświecił życie dla dobra ojczyzny. Przepracował 25 lat, z czego 20 służył policji. W 2016 r. były funkcjonariusz, Bogusław Trzpit został jedną z ofiar represyjnej ustawy dekomunizacyjnej i stracił połowę emerytury. Wszystko przez kilkanaście miesięcy spędzonych w… wydziale paszportów. Jego dotychczasowe życie legło w gruzach. Żeby utrzymać rodzinę, musi pracować fizycznie. Postanowił jednak walczyć o przywrócenie emerytury, ale też  godności. Kiedy prawna ścieżka okazała się ograniczona, publicznie protestował i zwrócił się do mediów. 2 lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że świadczenie zostało mu niesłusznie odebrane.

– Początek całej historii zaczyna się w 1987 r., kiedy dostałem powołanie do wojska. Można było odrobić służbę w zastępczych jednostkach. Zdecydowałem się na oddziały milicyjne. Po roku pojawiła się informacja, że w Wydziale Paszportów potrzebowano do pomocy pracowników. Następowała już odwilż polityczna, ludziom łatwiej było uzyskać paszporty, więc było dużo pracy. Do zakończenia służby wojskowej pracowałem jako pracownik pomocniczy. Do moich zadań należała praca w archiwum, układanie teczek, opisywanie ich, czy wpinanie do teczek nowo przyjętych wniosków, które później były wysyłane do jednostek realizujących wydawanie paszportów – opowiada Bogusław Trzpit, były policjant. Gdy zakończył służbę, pojawiła się szansa na etat mundurowego. – Kiedy przyjmowałem się do milicji, nie miałem nawet świadomości, że wydziały paszportowe były podległe pod służbę bezpieczeństwa – przekonuje. Pracując już jako zawodowy funkcjonariusz wykonywał te same czynności, co wcześniej – do czasu kiedy rozwiązano wydział.

Przekładanie teczek służbą państwu totalitarnemu

– IPN w Rzeszowie zarzuca mi, że w okresie od 1 maja 1989 r. do 31 lipca 1990 r. pełniłem służbę na rzecz państwa totalitarnego. Nie zgadzam się z tym! Nigdy nikomu nie wyrządziłem krzywdy, wręcz przeciwnie, moja praca polegała na pomocy – zapewnia emerytowany policjant. -Nie byłem osobą, która miała możliwości decyzyjne, komu przyznać paszport. IPN tego nie weryfikuje, bo ustawa nie przewiduje, żeby zajmował się rozpatrywaniem indywidualnych wniosków.

Gdy wydziały paszportowe przeszły pod urzędy wojewódzkie, Bogusław Trzpit musiał znaleźć sobie nowe miejsce pracy. – Mogłem przejść do UOP i policji. Chciałem kontynuować służbę i zostałem policjantem. Trudno mi powiedzieć czy wobec mojej osoby była przeprowadzona weryfikacja, ale jeśli mój raport o przyjęcie do policji został uwzględniony, To oznacza, że nie było żadnych przeciwwskazań do przyjęcia mnie – zauważa.

W Policji służył od 1990 r. do 2010 r. Pracował w Wydziale Ruchu Drogowego kompanii patrolowo-interwencyjnej, następnie Wydziale Konwojowym. Miał styczność z poważnymi przestępcami. Stres i inne czynniki spowodowały, że zdecydował się odejść. Ze względów zdrowotnych w 2007 r. przeszedł na emeryturę.

Represyjna ustawa

1 października 2017 r. weszła w życie ustawa dezuzbekizacyjna, przez samych zainteresowanych nazywana haniebną. – Do końca nie wierzyłem, że uda się to przeprowadzić. Potem przewidywałem, że mnie też dotknie – wyznaje. I tłumaczy: – Już w 2010 r. 2 miesiącach bycia emerytem objęła mnie ustawa z 2009 r. Tyle że ona była bardziej racjonalna, bo nie odbierała praw nabytych. Zmniejszono wtedy wskaźnik naliczania emerytury za okres służby przed 90 r. z 2,6 do 0,7 proc.  Kiedy przechodziłem na emeryturę, otrzymywałem 2800 zł netto. Straciłem 120 zł.

Zdaniem wielu funkcjonariuszy ustawa z grudnia 2016 r. jest wręcz represyjna. – To ugodziło w mój honor i godność jako człowieka oraz policjanta. Nie godzę się na to, żeby mi odbierano prawa nabyte. Prawo nie działa przecież wstecz. Podwójnego karania też nie ma – argumentuje były policjant. -Emerytura to nie jest przywilejem. Uzyskałem ją za 20 lat spędzonych w policji.

Policjanta pozbawiono jednak niemal połowy dochodów. – Moje życie legło w gruzach. Budżet, który miałem zapewniał mi dobre życie. Od 1 października dostałem emeryturę obniżoną o 1350 zł. Obecnie, już po waloryzacji, wynosi ona 1820 zł. Nie stać mnie na utrzymanie rodziny. Tym bardziej, że w 2015 r., kiedy w ogóle nie przyszło mi do głowy, że coś takiego może się wydarzyć, wziąłem w banku kredyt na dosyć wysoką kwotę. Miesięczna rata wynosi 900 zł, co stanowi połowę mojej emerytury. Na utrzymanie żony, dziecka, opłacenie mieszkania i innych mediów zostaje mi 800 zł. To jest tragedia! – mówi rozgoryczony. Aby przeżyć, został zmuszony podjąć pracę. – Pracuję fizycznie. Jestem wdzięczny pracodawcy, ale mam 52 lata. Być może to średni wiek, jednak jest ciężko. Byłem policjantem, osobą, która reprezentowała kraj, a teraz musiałem zejść do najniższego poziomu

Walka do samego końca

– Na początku się bałem, tak jak wielu ludzi, którzy nie potrafili sobie poradzić z całą sytuacją. Wiele osób zmarło lub odebrało sobie życie wskutek tej ustawy – wyznajeBogusław Trzpit. Na szczęście otrzymałem wiele wsparcia od swojej żony i to dzięki niej miałem siłę, by walczyć. Dziękuję jej za to, że zawsze ze mną była – podkreśla. To nie było łatwe, bo ludzie nie zawsze rozumieli, kogo naprawdę objęła ustawa dezubekizacyjna. – Czuję się człowiekiem gorszego sortu poprzez medialna retorykę i ciągłe dzielenie ludzi między sobą. Wiele osób zupełnie nie wie, czego dotyczy problem. W mediach przekazywano prostą informację, że „źli esbecy, którzy zarabiali po 18 tys. w końcu zostali ukarani”. Mam żal do rządzących, bo tak nie powinno wyglądać kierowanie państwem – zaznacza.

Na mocy ustawy dezubekizacyjnej prawie 39 tysięcy byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL ma obniżone emerytury i renty. Odwołanie do ministra, powołując się na art. 8a ustawy dezubekizacyjnej złożyło ponad 4,6 tys. byłych funkcjonariuszy lub członków ich rodzin. Wśród nich był Bogusław Trzpit. – Miałem nadzieje, że zostanie wyłączony. Przedstawiłem wiele dowodów. Po 1,5 roku ministerstwo wydało decyzję w mojej sprawie. Była odmowna – opowiada. Według ustawy, „w szczególnie uzasadnionym przypadku ze względu na krótkotrwałą służbę przed dniem 31 lipca 1990 oraz rzetelne wykonywanie zadań i obowiązków po dniu 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem zdrowia i życia’” emerytura może być przywrócona. – Urzędnicy stwierdzili jednak, że krótkotrwałość służby to pojęcie abstrakcyjne i nie potrafią się do niego odnieść. Jeśli chodzi o drugą przesłankę, powinienem chyba przewidywać, że nastąpi zmiana rządów politycznych, która wprowadzi taką ustawę. Czy to oznacza szukanie okazji do tego, żeby jakiś przestępca mnie postrzelił albo pozbawił życia? To paranoja!- nie ma złudzeń.

O rzeszowskim funkcjonariuszu stało się głośno, kiedy postanowił zaprotestować podczas uroczystości Komendy Miejskiej w Rzeszowie – Jednym z celów było nagłośnienie sprawy. Cały czas powtarzam, że nie można być obojętnym, bo to prowadzi do zapomnienia, dlatego zdecydowałem się na taką inicjatywę – mówi. – Moja była komenda otrzymała sztandar. Uznałem, że to dobry moment na pokazanie mojej krzywdy. Ścieżka prawna jest ograniczona, dlatego zdecydowałem się na protest. Zgłosiłem się też do mediów.

We wtorek „Rzeczpospolita” podała, że wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński podpisał „pierwsze decyzje uchylające obniżenie świadczenia”. Według dziennika, 22 byłych funkcjonariuszy odzyskało wypracowane przez siebie emerytury. Ministerstwo nie podało jednak informacji kogo „ułaskawił minister.

2 lipca sąd rozpatrzył wniosek Bogusława Trzpita. – Sąd uchylił decyzję ministra spraw zewnętrznych, uznając, że przesłanki zawarte w ustawie zostały  niepoprawnie zostały rozpatrzone – wyjaśnia. Mimo wyroku nie czuje się jeszcze zwycięzcą. – To jeszcze nie jest koniec. W Polsce dochodzenie sprawiedliwości wymaga dużo cierpliwości, determinacji i zdrowia, nie mówiąc o pieniądzach. Czekamy z adwokatem na uzasadnienie wyroku i na to jak się do tego ustosunkuje szef MSWiA jako organ, który został pozwany – wyjaśnia. – Nie zamierzam się jednak poddać. Do końca życia będę walczył o sprawiedliwość i przywrócenie godności!

Wioletta Kruk

64
Dodaj komentarz

avatar
22 Comment threads
39 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
34 Comment authors
adammarekMagdalenaZbigniewZx Spectrum Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
marek
Gość
marek

wszyscy z starszych rocznikow pracowali dla komuny to co moze wszystkich uspic teraz jezeli tak podchodza rzadzacy to niech oddadza doktoraty profesury itp zdobyte za komuny strazacy tez pracowali iwielu innych

Magdalena
Gość
Magdalena

Zdrowy chłop. Widać ma 2 ręce, 2 nogi wiec może pracować. Każdy ma stres w pracy!

jan
Gość
jan

Do kogo ma pretensje? Przecież bite 5 lat pracował w MILICJI. To czego się spodziewa że Polacy maltretowani przez oprawców dadzą mu kwiaty? Chcesz kasy proś pracodawców RUSKICH

Marko z NM
Gość
Marko z NM

Pracował w aparacie represji? Pracował.

I bardzo dobrze że zabolało. Po to pis wprowadził reformę żeby byłych funkcjonariuszy zabolało.

Zmiana prawy działa. I bardzo dobrze.

Zx Spectrum
Gość
Zx Spectrum

Tłumaczy się jak hitlerowcy w Norymberdze. Oni też niewinni tylko wykonywali rozkazy.

adam
Gość
adam

dobrze mówisz,jak w Norymberdze…..tylko zauważ ćwoku,że tam osądzano tych oprawców indywidualnie,a nie w ramach odpowiedzialności zbiorowej i niektórzy zostali uniewinnieni od stawianych im zarzutów!…a nas wrzucono do jednego worka nie dając prawa do obrony,a tamci zbrodniarze mieli możliwość przedstawiania swoich racji i tak jak powiedziałem nie wszyscy otrzymali wyroki.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Widzę że jesteś bardzo mądry ale, postaw swojego ojca albo siebie w tej sytuacji jak byś się czuł ? Też by Cię posłali do ruskich po kasę . Nigdy nie powinna powstać taka ustawa bo przecież wiadomo co mogliśmy zrobić jak był inny system i każdy gdzieś pracował, to dziwię się że jeszcze Pisdzzielnia nie wystrzelała wszystkich co żyli w poprzednim systemie i nie pozabiera dyplomów i doktoratów ,bo przecież to zdobyli w poprzednim systemie . Szkoda strzępić jęzora na PiSdzielnie bo sami sobie nie odebrali emerytur ani przywilei , a + to koszt spory i trzeba gdzieś kasę znaleźć.… Czytaj więcej »

:)-
Gość
:)-

Przepracował 25 lat, z czego 20 służył policji.

A o 5 lat w koncówce prlu MILCZY ????

stary
Gość
stary

Chce pieniędzy to niech się zgłosi do ludzi którzy go zatrudnili. Wsiądzie pan w PKS i pojedzie do rosyjskiej ambasady i poprosi o ruble.

Piotr64
Gość
Piotr64

Dobrze że były milicjant pokazał ryj.

Teraz sąsiedzi będą wiedzieli na kogo uważać. Swoją drogą trzeba mieć tupet służyć Polsce ludowej czytaj ZSRR i teraz żądać od Polski a nie od Ruskich pieniędzy.

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Wypowiedzi Marka i Sydnej są na poziomie podstawowym to świadczy wszystko w tych wypowiedziach.Idąc do wydziału paszportów czy Policji nikt nie przyjmował po szkole podstawowej . Trochę pomysl za nim napiszesz takie bzdury.

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Nie obrażaj tego byłego policjanta Sydnej bo jak można pisac takie bzdury. Ty masz 4 klasy podstawówki ? Jak nie macie o czym pisać i nie rozumiecie tematu i sprawy to się nie wypowiadajcie. Nie obrażajcie nas byłych funkcjonariuszy. Bo każdy walczy o to by PiS przywrócił nam to co zabrał za nic.

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

Przecież w Rzeszowie na bazie w Zaczerniu szkolili to bydło. Po chodnikach w Rzeszowie chodzili czwórkami, legitymowali ludzi na ulicach nie wiedziec po co.
Sam słyszalem w Stanie Wojennym takie słowa od tej szkolonej hołoty ;
Ruzens sie bo bede pałom ciun !

lesrer
Gość
lesrer

Ja bym wam dał ale pałą po łbie ,w tamtych czasach do milicji szli ludzię tępi głupi po szkołach podstawowych a i dziś się nie zmieniło wiele trzeba mieć jeszcze 10tysiaków i wiedzieć komu dać aby się tam załapać

radek
Gość
radek

W żadnym kraju na świecie parlament nie zajmuje się wymierzaniem kar. Wszędzie robią to sądy. Nie karze się też środowisk społecznych za przestępstwa popełnione przez ich członków. Za błędy lekarskie odpowiada lekarz,który błąd popełnił,za wykorczenia na drodze odpowiada konkretny kierowca,który błąd popełnił. Nie karze się wszystkich lekarzy ani wszystkich kierowców. PiS naruszył prawo i dobry obyczaj. Po 1989 roku w Polsce powstały komisje weryfikacyjne,które decydowały o przyszłości funkcjonariuszy służb mundurowych. Z pozytywnie zweryfikowanymi wolne państwo zawierało umowy o dalszą służbę na określonych prawem warunkach. W imieniu polskiego państwa występowali wysocy funkcjonariusze ,dawni opozycjoniści,pełniący funkcje premierów czy ministrów. Byli to m.in.… Czytaj więcej »

Sydney
Gość
Sydney

A co można po robic po 4 klasach podstawówki ??
Wydział paszportowy ??
Hihihi

lesrer
Gość
lesrer

Czytam nie nie wierzę ze tak bronicie tego młodego byka a niech idzie na budowe do roboty i zarobi a nie będzie teraz płakał było fajnie jak dawali nie słuszną kase a jak zabrali to teraz płacze, a sam powiedział ze było miejsce i poszedł do paszportów to teraz niech się palnie w ten głupi łeb i PO sprawie,niech ma pretensje do obecnych milicjantów to przez nich ztracił o aby miec na podwyzki trzeba było zabrać innym łajzą brawo PIS

Agnieszka
Gość
Agnieszka

No taka łajza to widać kto tu jest. Sam przedstawiasz się w takim wizerunku. Marek Ale brak wykształcenia u Ciebie dużo mowi jaka jesteś osobą. Szkoda podejmować z Tobą dalszą rozmowe. Trochę szacunku dla porządnych ludzi.

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Brawo dla kolegi za odwagę i pokazanie jak PIS skrzywdził bardzo dobrych funkcjonariuszy.Ma się żal to mało powiedziane! Zapakowano nas do jednego worka obok katow, szpiclów i tchórzy.Sluzylismy dla Ojczyzny i dbaliśmy o bezpieczeństwo obywateli. Rzetelnie wykonywaliśmy swoje zadania i obowiązki już w niepodległej Polsce w szczególności z narażaniem zdrowia i życia. A co do Marka wypowiedzi to widać że brak wiedzy świadczy o Tobie samym jakim jesteś niedouczonym człowiekiem. Tu dobrze napisał Bonifacy. Albo masz żółte papiery albo debile i prostaki w taki sposób się wypowiadają bez wyksztalcenia. I się zastanów co piszesz i nie obrażaj byłych funkcjonariuszy. Jan… Czytaj więcej »

marek
Gość
marek

Bez wykształcenia to takie łajzy idą do milicji miałem je za wysokie nie chciałem brać kasy za nic nie robieni nie byłem tumanem jakich teraz tam mamy i kiedyś tam byli jak ten jełop co kwiczy,nie jest honorowy jakmu nie pasuje niech sobie I TY w łeb palnie

Krystyna
Gość
Krystyna

Wstyd i obrzydliwość. To zapewne genialny pomysł pana Ziobro? Wszyscy idziemy na wybory!

marek
Gość
marek

I głosujemy na PIS

zarobkiewicz z Saksow
Gość
zarobkiewicz z Saksow

Dlaczego w krajach zachodnich tacy ludzie ktorym nalezy sie „rzadowa emerytura” musza pracowac az osiagna wiek emerytalny ?
Owszem maja juz zapewniona EMERYTURE ale dopiero beda ja dostawac po osiagnieciu WIEKU EMERYTALNEGO.

Klaud
Gość
Klaud

Polak Polaka to by w szklance wody utopił, bo wiedzie mu się trochę lepiej od drugiego. Po 25 latach w służbie Państwu jest ustanowione prawo przejścia na wcześniejszą emeryturę, więc dlaczego z tego nie korzystać? Są inne zawody, które mają różne przywileje, każdy mógł pójść tą drogą i mieć w życiu ciut łatwiej. Dlaczego tak linczujecie tego policjanta? Nabył podczas swojej pracy pewne przywileje, a teraz zostały mu one niesłusznie odebrane. I brawa dla niego, że o nie walczy, a nie tak jak inni potulne barany, co zadecydują za nich inni tak są temu posłuszni. Ktoś pisze, że facet ma… Czytaj więcej »

lesrer
Gość
lesrer

A co to jest dla Ciebie godna praca ,dla takiego byczka jak ten na zdjęciu powinni brać po takim wykształceniu do kamieniołómów

Ewa
Gość
Ewa

I tak robią co chcą. To jedna banda. Weryfikowali i dopuszczali do służby a teraz zabrali.

marek
Gość
marek

Praca fizyczna nie chańbi ale pozwala na myślenie ze dla bandytów i oprawców kasy nie ma,było iść do wojska problemu by nie było ale wybrałeś ZOMO gdzie na samo wspomnienie o tej formacji traci się godność TY właśnie Ją straciłeś, byłeś szmaciarzem jesteś i pozostaniesz brawo PIS

Jan
Gość
Jan

Marek jesteś nie sprawiedliwy w ocenie tego policjanta.On nic nie zrobił za co powinien być ukarany.Takie były wówczas struktury MSWiA i on nie miał na to wpływu.Nie rozumiem dlaczego go obrażasz on słuzył państwu i jego obywatelom. Milicja czy policja były legalna instytucją państwa a więc mógł każdy tam pracować.Ale takiemu trolowi PiS to trudno wytłumaczyć oczywistą prawdę. To że popierasz PiS mafijną strukturę państwa bezprawia to twój problem ale uczciwych policjantów nie masz prawa obrażać wara od normalnych ludzi uczciwie służących ojczyznie !!!!!!!!!!!!

marek
Gość
marek

Odpowiem Ci tak Ja byłem w tym czasie co on w wojsku MSW i co ,dziś tez za tamtą słuzbe nie mam zadnych dodatków on kiedy Ja słuzyłem ojczyznie za darmo brał kase i lał ludzi wiem bo sam to bydło szkoliłem ale dla kasy tam nie poszedłem

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Marek piszesz bzdury ,jemu zabrano emeryturę za pracę w wydziale paszportowym,nie masz pojęcia o czym piszesz.Po pierwsze jeśli szkoliłeś to ZOMO a im nikt emerytur nie zabrał,po drugie jeśli wojsko odrabiałeś w MSW a nie w MON to niezły kombinator byłeś i podobno jeszcze szkolieś ,to albo koleś kłamiesz i to nieudolnie .Emerytury zabrano uczciwym ludziom tylko i wyłącznie za pesel

marek
Gość
marek

Bo trzeba było zawsze kombinować aby dobrze zyć za swoje a nie czekać aż Ci panstwo zapłaci a jednostki MSW takze podlegały pod wojsko , mógł myśleć zanim poszedł w paszporty ciekawe ilu ludziom odmówił ?

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Marek coś z Tobą jest nie tak chyba masz wyprany mózg przez PiSdzielców, pracowałem w straży za tamtego systemu 8 lat i jak myślisz pod co podlegałem pod wojsko jak piszesz czy pod MSW, Wytrzeźwiej.

chłop od Jakuba Szeli jr
Gość
chłop od Jakuba Szeli jr

Zabiorą i zabierającym.

Jagan
Gość
Jagan

No cóż nawet bez deklaracji po przeczytaniu komentarza widać od razu pisiora …inteligencja…pisowska aż bije po oczach…

Chuck
Gość
Chuck

Widać luki w wiedzy.. W ortografii też.. czyli klasyczny wyborca pisowski

Olimpiusz
Gość
Olimpiusz

PiS – przestępcy i szmaciarze.

hijena
Gość
hijena

a co powiesz jazgoczący kundlu o 500+,jakie dostajesz na swoje bachory

marek
Gość
marek

Ja swoje bachory kazałem wyskrobać i nie biorę tak jak WY, zaznaczam nie jestem wyborcą PIS jestem PEDAŁEM

madrzejszy
Gość
madrzejszy

Do „marek” – tylko ludzie z ograniczonym stanem umysłu takim jaki ty posiadasz potrafią obrażać innych. To wynika z twojej słabości jako człowieka. Przeczytaj jeszcze raz dokładnie ze zrozumieniem cały artykuł a potem dopiero oceniaj!

Robert
Gość
Robert

Twój wpis świadczy wyłącznie’ o Tobie. Emerytura mundurowa, to efekt umowy policjanta z Państwem – policjant godził się na służbę 24 godziny na dobę, miał wpisane do ustawy narażenie zdrowia lub życia, a Państwo za to obiecało mu wcześniejszą, godną emeryturę. Dodam, jeśli tego nie rozumiesz – emerytura jest efektem lat służby, a nie życia i wcześniejszej służby w ZOMO. Jeśli obywatele uważali, że jego postawa moralna była naganna, było go zwolnić w 90. roku, a gdy swoje wypracował, niestety, trzeba płacić. Taki jest stan prawny, odebranie emki Bogdanowi, to dyskryminacja, Konstytucją zabroniona.

marek
Gość
marek

Państwo nie płci ze swoich tylko z podadków chcą mieć emeryturę najpierw ją trzeba wypracować w dodatku on zawierał umowe z komuchami nie z rządem

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Nie ma prawa, nie ma sprawiedliwości – jest PIS z prezesem, ale to co innego. Szambo.

Aleksandra
Gość
Aleksandra

Na początek zaznaczam że nie mam i nie miałem związków z MSW, MO,MON czy innymi tego typu instytucjami.Ale Marek nie masz tu racji co do oceny tego policjanta.Takie były czasy i każdy musiał gdzieś pracować a wszystkie zakłady pracy były wówczas państwowe.Każdemu z nas który pracował w państwowej firmie można zarzucić że wspierał totalitaryzm.Skoro uważasz że on na to zasłużył to idźmy dalej twoim tokiem myślenia: zabrać emeryturę kierowcy MZK ,PKS,i maszynistom PKP i kierownikom pociągu bo wozili funkcjonariuszy SB,I sekretarzy PZPR i innych dygnitarzy a wiec służyli totalitarnemu państwu.Zabrać emerytury : ekspedientkom w sklepie,pielęgniarkom, lekarzom ,strażakom – bo ekspedientka… Czytaj więcej »

marek
Gość
marek

Masz racje zabrać wszystkim a tym co tych pilnowali totalitaryzmu ,jak milicja zomo sb ub wojsko należy jak najszybciej z likwidować aby ich pensje nie zrujnowały dalej naszego kraju,kraj w którym milicjant zarabia więcej jak nauczyciel to jest totalitaryzm

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

A ty brałeś wynagrodzenie z kasy państwowej? Na przyklad z WSK? Ta firma też pracowala na rzecz totalitarnego państwa i ty też. Jesteś tak samo umoczony jak on. Przez wypowiedź zostajesz zaliczony do grupy Mendy i weszki, chyba, że masz żółte papiery, wtedy do grupy debile i downy.

Krystyna
Gość
Krystyna

Wielbiciel PIS! I już wszystko wiemy! Żałosne! Myślenie ma kolosalna przyszłość, ale jak widać, nie wszyscy potrafią,

marek
Gość
marek

Bierzesz dziwko 500+ na swoje bachory albo Twoje bachory na swoje lub 13 to przestan obrazać ludzi którzy się dzielą z Tobą Polskim dobrobytem

Andrzej
Gość
Andrzej

Ja też „Poświeciłem życie dla dobra ojczyzny” pracując w budownictwie w trudnych warunkach, za marne grosze, często w delegacjach wielomiesięcznych przy tz. sztandarowych inwestycjach naszego kraju.
Dla czego mam niższą emeryturę ? niż Pan który nosił sobie teczki w archiwum za pewne w ciepełku.

Lola
Gość
Lola

Ten pan nosił teczki tylko kilka miesięcy. Później był pelnoetatowym policjantem. Patrolował ulice, konwojował przestępców, itd. Czytaj ze zrozumieniem. Wszyscy mumdurowi mają wyższe emerytury, od zawsze. Trzeba było wstąpić do policji, to też byś miał.

marek
Gość
marek

mają wysokie za krótką prace zabrali połowe jeszce mu zostanie,a swoją drogą gdyby obecny w słuzbie zabrać wszystkie dodatki i obniżyć pensje o połowę dale by pracowali bo kto głupoli i szumowiny by zatrudnił bez partyjnego po parcia

marek
Gość
marek

Gdyby nosił teczke do szkoły, to by dzis nie narzekał uczyć się nie chciał bo miał pod górkę, to nosił kwity na ludzi w tych teczkach więc o co ten kwik swiń a do milicji szli tępi ludzie i tacy sami są dziś

www
Gość
www

ofiara represji!! po 25 latach na emeryturze – to jakieś jaja!!! gość w sile wieku ma się byczyć i jeszcze chce wysokiej emerytury a tymczasem do pracy zmusza się ludzi schorowanych albo niepełnosprawnych, często w zawodach gdzie odpowiadają za ludzkie zdrowie czy życie jak np. kierowcy; jeśli nie chciał pracować w policji jego wybór ale niech dopracuje do wieku emerytalnego w innym zawodzie

hijena
Gość
hijena

dać mu brzozowe pióro i do roboty

siema
Gość
siema

Niech POwie ile mu zostało PO zabraniu tej POłowy emerytury.

mazutalem
Gość
mazutalem

Za dużo…..

Aka
Gość
Aka

Maksymalnie 1800. Minimalnie 880. Ci którzy dla Polski wywalczyli 2/3 upustu długu amerykańskiego też. Fajnie się żyło gdy te pieniądze poszły np.na krajowy socjal. Wam Panowie już dzièkujemy,podpus mały polski zawistnik

mazutalem
Gość
mazutalem

Jeśli za 2 tyś.jak twierdzi jeden gość,nie da się żyć…to o czym tu mówić.

marek
Gość
marek

na łańcuch do budy aby przestał skomleć jeszcze ma

hijena
Gość
hijena

a co ma powiedziec Polak ,ktory bierze 1600zł na rękę po 44latach pracy i nie notowany w IPN?

Szeryf
Gość
Szeryf

Widocznie tak Państwo dbało przez lata o tego polaka, że po 44 latach bierze 1600 netto emerytury.. a chciało mu sie uczyć aby miec lepiej?
Osoby pelniàce służbę dla ludzi, chronili wartości bezcenne czyli zycie innych z narażeniem własnego.. czyli po latach dla zwykłego zjadacza chleba można pozbawiać godności i praw nabytych?
Obrzydliwy pogląd..

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Przecież może zostać dzialaczem PIS, tam nie potrzeba wykształcenia, może do do Orlenu przyjmą?