Mamo nie pij

Nawet najmniejsza ilość alkoholu w organizmie matki jest szkodliwa dla zdrowia noworodka. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Kampania “Lepszy start dla Twojego dziecka” ma na celu uświadomienie kobietom skutków picia alkoholu w ciąży.

Co ósma ciężarna spożywa alkohol, to co prawda mniej niż w 2005 roku, gdy do picia przyznawała się co piąta przyszła matka, ale wciąż zbyt dużo kobiet pije będąc w ciąży. Problemem pozostaje też brak wiedzy i społeczna akceptacja dla tego typu zachowań: aż 14 proc. Polaków uważa, że niewielka ilość alkoholu nie ma wpływu na zdrowie kobiety ciężarnej i jej dziecka.

– Nie ma bezpiecznej ilości i bezpiecznego stężenia alkoholu dla kobiety będącej w ciąży, niezależnie od trymestru ciąży – mówi prof. Andrzej Skręt, wojewódzki konsultant ds. ginekologii i położnictwa. – Oficjalnie do picia przyznaje niewielki proc. kobiet, ile naprawdę pije, nie wiadomo.

Dziecko pije równo z matką
Specjaliści mówią, że niezależnie od rodzaju czy mocy spożywanego trunku, do łożyska przenika ta sama substancja, alkohol etylowy, a organizm dziecka nie ma odpowiednich enzymów niezbędnych do jej rozłożenia. Pół godziny po wypiciu matki w organizmie dziecka jest takie samo stężenie alkoholu. Przekaz kampanii jest więc jednoznaczny: w trakcie ciąży kobieta powinna przestrzegać całkowitej abstynencji, bo nawet niewielka ilość alkoholu może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu, uszkodzenia mózgu, nerek, serca lub narządu wzroku, opóźnić wzrost dziecka, przyczynić się do wystąpienia ADHD lub płodowego zespołu alkoholowego (FAS).

Podczas trwania kampanii do aptek i gabinetów ginekologicznych na terenie całego kraju trafi ponad 200 tys. ulotek i plakatów. Ulotki informacyjne będą także rozdawane parom przygotowującym się do małżeństwa na kościelnych kursach.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments