Mamy 17-procentową stopę bezrobocia!

Ofert pracy jest jak na lekarstwo, a i te niewiele poprawiają sytuację, bo firmy poszukują zwykle wykształconych, doświadczonych osób, znających języki lub posiadających kilka lat przepracowanych w konkretnym, technicznym zawodzie. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Bez pracy jest praktycznie co szósty mieszkaniec w wieku produkcyjnym.

Nie chcemy nikogo straszyć, ale kryzys dopiero nas dopada. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia na Podkarpaciu sięgnęła 17 proc. i od kilku lat stopniowo rośnie. Obecnie zarejestrowanych w urzędach pracy jest 163 tysiące osób.

Warto pamiętać, że stopę bezrobocia oblicza się od liczby mieszkańców w wielu produkcyjnym, co oznacza, że nie wlicza się uczniów, studentów oraz emerytów. GUS oblicza więc stopę bezrobocia od 959 tysięcy mieszkańców, a realnie jest nas 2 miliony 130 tysięcy. Oznacza to, że bez pracy jest praktycznie co szósty mieszkaniec w wieku produkcyjnym. Warto jednak zerknąć jeszcze na inne dane. Z Podkarpacia emigrowało do tej pory ponad 200 tysięcy mieszkańców. Gdyby nagle przyjechali, stopa bezrobocia wzrosłaby do 38 proc.!

W najgorszej sytuacji jest powiat niżański. Tam stopa bezrobocia sięga prawie 26 procent. Ale powiatów w podobnej sytuacji mamy więcej. W bieszczadzkim stopa bezrobocia wynosi 24,6 proc., w pow. brzozowskim – 24,9 proc., w pow. strzyżowskim – 24,1 proc., w leskim – 23,5 proc., a w ropczycko-sędziszowskim wynosi 24,1 proc. Najmniejsze bezrobocie zanotowano w Krośnie i Rzeszowie. Tam bez pracy jest odpowiednio 2 700 i 9 700 osób.

Blanka Szlachcińska

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AmbrożyNA WYPOWIEDZENIUAreaWieśniak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ambroży
Gość
Ambroży

Wiele na ten temat powiedziała wczoraj Pani poseł prof Józefina Hrynkiewicz wybrana z list podkarpackiego PIS w TV TRWAM (Polski punkt widzenia). Ale co da samo gadanie jeśli dzięki takiemu , a nie innemu układowi koalicji rządzącej wszystka para idzie w gwizdek.No bo jak Polska ma się dźwignąć z tego jeśli politycy nie maja za grosz honoru , aby nawet zainscenizować próbę walki tych co im zawierzyli głosując niejednokrotnie wprowadzeni w błąd. Dam pierwszy z brzegu przykład : Aleksander Kwaśniewski dwukrotnie wybrany prezydentem bez cienia zażenowania stwierdza muszę powrócić do polityki bo się boję PIS i Kaczyńskiego iż się zemści.… Czytaj więcej »

NA WYPOWIEDZENIU
Gość
NA WYPOWIEDZENIU

POLACY NIC SIĘ NIE STAŁO …..TO TYLKO POLITYKA MIŁOŚCI PO-PSL.
DOBRZE, ZE MAMY ORLIKI PRZYNAJMNIEJ BEZROBOTNI SOBIE POGRAJĄ W GAŁĘ :P

Area
Gość
Area

Dokad idziesz Polsko , ??.

Wieśniak
Gość
Wieśniak

Proszę nie straszyć społeczeństwa powiedział by Minister Zdrowia rządu PO i PSL-u