Mamy 97 miliardów przeterminowanych długów!

PODKARPACIE. Nie stać nas na zapłatę rachunków i spłatę rat kredytu. Najmłodszy dłużnik z naszego regionu ma 16 lat, najstarszy 97

Liczba dłużników w Polsce przekroczyła dwa miliony, a kwota zaległych zobowiązań osiągnęła pułap 97 miliardów złotych. Tak wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Na Podkarpaciu i tak nie jest najgorzej, bo nasi dłużnicy stanowią tylko 2,58 proc. wszystkich polskich dłużników.

– Jest ciężko – przyznaje pani Zofia z Rzeszowa. – Najpierw pojawiły się nieplanowane wydatki remontowe, później nie stać mnie już było na opłacenie bieżących rachunków. I tak koło się zamyka.

Statystyczny podkarpacki dłużnik jest mężczyzną ma 26-35 lat jest zadłużony na kwotę, która nie przekracza 10 tys. zł. Zdarzają się jednak wyjątki. Najmłodszy notowany w Krajowym Rejestrze Długów mieszkaniec naszego regionu ma 16 lat i zalega komunikacji miejskiej 293 zł za przejazdy bez ważnego biletu. Najstarszy ma 97 lat i 1403 zł długu za nieuregulowanie na czas rachunków za telefon komórkowy.

Z czym zalegamy?
Pod względem zaległości wobec banków w grudniu 2010 r plasowaliśmy się na 13 pozycji wśród województw z łączną kwotą 1mld 743 mln. zł. Nasze długi dotyczą również  fuskusa (długi podatkowe i celne). We wrześniu 2010 r zajmowaliśmy pod tym względem 14 miejsce w Polsce z kwotą 370 mln. 346 tys. zł. Dla porównania, zaległości rekordzisty wśród województw, woj. mazowieckiego wynoszą aż 4 mld 361 mln 166 tys zł. Z kolei nasi gapowicze stanowią 2,69 proc wszystkich gapowiczów notowanych w KRD z czego 88 proc stanowią mężczyźni. Średni dług za przejazdy bez biletu wynosi ok. 767 zł. ale rekordzista z naszego województwa osiągnął niechlubny wynik aż 14 798 zł.

Zalegamy też z opłatami za czynsze. Najwięcej dłużników jest w wieku 45-55 lat a średni dług jest najwyższy w Polsce i przekracza 15 tys. zł. Rekordzista ma do zapłaty przeszło 85 tys. zł. Problemy mamy również z rachunkami za gaz i prąd. Podkarpacki rekordzista ma dług w wysokości przeszło 16 tys. zł. Zalegamy też w opłatach za telefony stacjonarne i komórkowe. Średni dług w przypadku pierwszych dłużników wynosi 601 zł, rekordzista w wśród użytkowników telefonii komórkowej ma do zapłaty przeszło 10 tys. zł.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments