Mamy elektrownię. Czy prąd stanieje?

Budowa elektrowni wodnej pod zaporą została zakończona. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Elektrownia wodna pod zaporą już działa, ale czy mieszkańcy to w jakiś sposób “odczują”?

Elektrownia wodna na wschodnim brzegu Wisłoka w maju została uruchomiona na próbnym rozruchu. Prace zostały zakończone po trzech latach zmagań. Elektrownia ma produkować w sumie około 3 tys. megawatogodzin rocznie. Potem ma być odsprzedawana Rzeszowskiemu Zakładowi Energetycznego. – Czy w związku z tym, cena energii spadnie? – zapytał nas Czytelnik.

Elektrownia wodna umożliwia przetworzenie potencjalnej energii wody w energię elektryczną. W związku z tym jest stosunkowo tanim źródłem energii. Postanowiliśmy zatem zwrócić się z pytaniem do PGE Obrót S.A. z siedzibą w Rzeszowie o to, czy dla potencjalnych odbiorców energii coś się zmieni. – Uruchomienie elektrowni wodnej w Rzeszowie nie będzie miało wpływu na cenę energii elektrycznej – mówi Piotr Wróbel, rzecznik prasowy.

- Decyzję o cenie energii elektrycznej dla gospodarstw domowych podejmuje prezes Urzędu Regulacji Energetyki na podstawie wniosków złożonych przez sprzedawców energii – wyjaśnia. Odbywa się to tylko w odniesieniu do cen taryfowych, czyli cen dla klientów, którzy korzystają z umów kompleksowych. – Pozostałe ceny nie wymagają zatwierdzenia przez prezesa URE i zależą od sprzedawców prądu i aktualnych warunków rynkowych – dodaje Wróbel.

Jak się dowiedzieliśmy raz w roku sprzedawcy energii składają wnioski do prezesa URE i proponują określoną stawkę cenową na dany rok. Decyzja prezesa zależy od różnych kryteriów, w tym ceny po jakiej sprzedawcy kupują energię od producentów i koszty jakie ponoszą. – Najczęściej,  nowa cena energii obowiązuje od 1 stycznia następnego roku – wyjaśnia Piotr Wróbel.

***
Może w przyszłości ceny prądu spadną. Niestety pozostaje nam się uzbroić w cierpliwość i czekać.

Ewelina Nawrot

do “Mamy elektrownię. Czy prąd stanieje?”

  1. gal-

    Jakim cudem taniej by sprzedawali , przecież panowie prezesi i w-ce prezesi i kolejni w-ce i kolejni muszą się na stołkach trzymać i nie małą kasę zarabiać, niestety nie jest to najniższa krajowa.

  2. krytykszczery

    w polsce nawet jesli sie obniża koszty to i tak sprzedaje się to tylko drożej. niech każdy dom oddaje po te 200 zł miesięcznie na rachunek za prąd to suma sumarum wychodzi jak wielkie pieniądze zdzierają od nas-dodam że koszty na uzyskanie energii nie stanowią ani 10% tego co musimy płacić.

  3. zdziwiona

    To po co ta elektrownia? Nie mamy na co pieniedzy wydawac? Przez 3 lata utopilismy chyba sporo….

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.