Mamy epidemię cukrzycy

Proste badanie cukru może wykryć cukrzycę. Fot. Paweł Dubiel

Proste badanie cukru może wykryć cukrzycę. Fot. Paweł Dubiel

Otyłość i cukrzyca wiążą się ze sobą nierozerwalnie. Skoro mamy epidemię otyłości, mamy również epidemię cukrzycy.

Skąd tak ogromna w ostatnim czasie zachorowalność na cukrzycę? – Ponieważ pokolenie naszych dzieci i wnuków zalewa śmieciowe jedzenie, brakuje im warzyw w diecie, a ich niechęć do wysiłku fizycznego sprawia, że cukrzyca typu II coraz częściej dotyka młodych. Musimy więc dotrzeć do nich, sprawić by póki już czas zmienili coś w życiu, unikali gotowych potraw, polubili zielone zdrowe produkty, a na intensywny ruch poświęcali minimum 30 minut dziennie – mówi lek. med. Anna Juzy, specjalista diabetolog z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

Niebezpieczeństwo cukrzycy polega na tym, że choroba nie daje objawów, a nadmiar cukru w krwi powoli uszkadza narządy, naczynia krwionośne i układ nerwowy.

Obecnie blisko 3 mln Polaków leczy się z powodu cukrzycy, a ok. 600 tys. osób nie wie o tym, że ma stan przedcukrzycowy i wcale się nie leczy. A liczba takich osób z roku na rok rośnie w zastraszającym tempie. – Kiedyś cukrzyca typu II dotykała głownie osoby dorosłe, teraz chorują już otyłe nastolatki, u których nikt tego schorzenia nie podejrzewa i nie leczy. Nieleczona cukrzyca i zaniedbania w przyjmowaniu leków mogą doprowadzić do śpiączki cukrzycowej i do śmierci – potwierdza prof. dr hab. n. med. Paweł Januszewicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii.

Nie lekceważ objawów, bo powikłania są poważne
- Objawy cukrzycy mogą być dziwne i najróżniejsze, np. wilczy głód, znaczące pragnienie, częste oddawanie moczu, spadek masy ciała, zmęczenie i senność, zaburzenie widzenia, niegojące się rany czy mrowienie w kończynach – wylicza prof. Januszewicz.

Takie dolegliwości tłumaczymy sobie zazwyczaj na wiele różnych sposobów, co opóźnia diagnozę. Co wobec tego trzeba robić? Przede wszystkim sprawdzać poziom glukozy we krwi na czczo minimum raz do roku. Prawidłowy poziom stężenia glukozy we krwi żylnej u zdrowej osoby to: 70- 99 mg/dl i < 140 mg/dl w 120. minucie doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT). Poza tym prowadzić zdrowy styl życia oparty na zwiększonej aktywności fizycznej i jedzeniu dużej ilości warzyw i owoców. Połowę tego co dziennie zjadamy powinny zajmować warzywa i owoce. Warto też pamiętać, że otyły nastolatek chorujący na cukrzycę może „wyzdrowieć”, jeżeli uda mu się zrzucić nadprogramowe kilogramy. Jeżeli tego nie zrobi w dorosłym wieku grożą mu poważne powikłania choroby. Jakie? Najczęstsze powikłania cukrzycy to zawały serca i udary mózgu, a także niewydolność nerek, uszkodzenie siatkówki oka (retinopatia) oraz polineuropatia powodująca zaburzenia czucia (dotyku, temperatury i bólu), co może stać się przyczyną urazów stóp i zalążkiem rozwoju tak zwanej stopy cukrzycowej; zaburzenia rytmu serca, przewodu pokarmowego (uporczywe biegunki) oraz zaburzenia w oddawaniu moczu i impotencję u mężczyzn.

Anna Moraniec

do “Mamy epidemię cukrzycy”

  1. Wera

    Na zdjęciu „proste badanie” to pomiar ciśnienia tętniczego,a nie poziomu cukru.Nie pasuje do tekstu.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.