Mamy najnowocześniejszy SOR w Polsce

Dzięki temu, że mamy najnowocześniejszy SOR w Polsce, drobiazgową diagnostykę możemy zrobić w ciągu kilkunastu minut. To pozwala operować chorych z wielonarządowymi urazami w ciągu tzw. złotej godziny. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie od czerwca przyjął już 2 tys. pacjentów. W poniedziałek (17 bm.) został uroczyście otwarty.

28 letni pacjent z trzecim w życiu zawałem, dwumiesięczne dziecko w ciężkim stanie i cztery osoby z wielonarządowymi urazami po wypadku samochodowym to niemal codzienność na rzeszowskim Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Wszystkie wymagają natychmiastowej pomocy. I otrzymują ją.

– Kiedyś diagnoza pacjenta trwała półtorej godziny. Dziś już po kilkunastu minutach mamy wstępną diagnozę. Dzięki nowoczesnej aparaturze widzimy, czy ranny ma krwiaka śródczaszkowego, uszkodzoną nerkę, wątrobę czy może także kręgosłup – mówi dr n. med. Wiesław Guz, kierownik Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej w szpitalu.

Pacjent jest najważniejszy
– Żeby sprostać sprzętowi nowej generacji, sami przeszliśmy specjalistyczne szkolenia, dzięki temu szybko i profesjonalnie możemy ratować chorych, bo czy w warunkach komfortowych, czy nie pacjent w naszej pracy jest dla nas najważniejszy – mówi Lucyna Żyłka, oddziałowa SOR.

Nowoczesny, trzykondygnacyjny SOR zaczął swoją działalność w czerwcu tego roku. Mieszczą się w nim: 3-stanowiskowa sala resuscytacyjne, sala operacyjna, w której można szybko przeprowadzić operację bez konieczności przewożenia chorego na blok operacyjny w głębi szpitala, sale intensywnego nadzoru medycznego i własna baza diagnostyczno laboratoryjna, na którą składa się 64-rzędowy tomograf, który może wykonać badanie wszystkich narządów i tkanek od głowy do stóp. Co ważne, posiada pełne oprogramowanie do diagnostyki kardiologicznej, co jest szczególnie ważne ze względu na oddział kardiochirurgii i pracownię kardiologii inwazyjnej. Inną niezwykle cenną zaletą najnowocześniejszego w Polsce tomografu są funkcje redukujące dawki promieniowania, co pozwala na wykonywanie badań tomografem u dzieci oraz możliwość wykonywania badań wieloenergetycznych.

Oprócz tego jest tu sufitowy cyfrowy aparat RTG, który pozwala na przesłanie wyników badań w ciągu kilkunastu sekund na blok operacyjny, oraz analizator parametrów krytycznych i kardiologicznych, co jest ogromną pomocą w postawieniu pierwszej diagnozy.

Szpitalny Oddział Ratunkowy kosztował ponad 45 milionów złotych, z czego prawie 30 milionów pochodziło z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Anna Moraniec

6
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
wojtekagataasdfpniok rzeszowskilola Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wojtek
Gość
wojtek

Co z tego , że nowe „serce” jak mózg ‚Stary”.

asdf
Gość
asdf

5 godz w kolejce na najnowocześniejszym SOR.
do hooooya z takim sorem

pniok rzeszowski
Gość
pniok rzeszowski

I pomyslec ze ten szpital SOR wraz z wyposazeniem kosztowal miasto TYLE SAMO ile „kladka dla wariatka”

agata
Gość
agata

Szpital Wojewódzki Nr 2 w Rzeszowie podlega Samorządowi Województwa (Marszałkowi) a nie miastu

pniok rzeszowski
Gość
pniok rzeszowski

I pomyslec ze ten szpital wraz z wyposazeniem kosztowal miasto TYLE SAMO ile „kladka dla wariatka”

lola
Gość
lola

o jakiej ten czlowiek mowi diagnozie-w kilka minut !na tym piknym sor lezal moj ociec 3.5h nie wiedzieli co z nim zrobic-kiedy wzieli go na oddzial po 6tygodniach odkryli ze to rak -to powiedzieli abym sobie go wziol do domu-bo sie mu syndrom szpitalny udziela.po 10 dniach zmarł!TAKIE TO DIAGNOZY!