Mamy ponad 943 mln zł długu

- Zadłużamy się mało i spłacamy rzetelnie - mówi dr Hubert Sommer, socjolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

PODKARPACIE. Jesteśmy zadłużeni, ale rzetelni.

Tylko 3 na 100 mieszkańców Podkarpacia nie spłaca w terminie swoich zaległości. W sumie jesteśmy zadłużeni na 943 369 129 zł. Kwota ogromna, ale na tle innych regionów wypadamy bardzo dobrze. Okazuje się też, że spłacamy długi rzetelnie i mamy jedną z najniższych w Polsce liczbę osób, które zalegają ze spłatami.

Taki obraz Podkarpackich długów wyłania się z raportu Info Dług publikowanego cyklicznie co kilka miesięcy a przedstawiającego sytuację polskich dłużników. W tym rankingu nasze województwo wypada bardzo dobrze. Zadłużenie mieszkańców innych regionów jest wielokrotnie wyższe. Na Podkarpaciu nie osiągnęło jeszcze 1 miliarda złotych tymczasem w większości województw oscyluje pomiędzy 1 – 4 mld złotych.

Dług i dłużnicy

Okazuje się, że raczej niechętnie bierzemy kredyty. Suma naszych zaległości czyli 943 mln blado wypada przy województwie śląskim gdzie wynosi ona przeszło 6 mld zł. Trzeba zwrócić jednak uwagę, że wartość naszych długów wzrosła wciągu roku o prawie 300 mln zł. W poczet długów zsumowanych w raporcie wliczane są nie tylko kredyty gotówkowe i hipoteczne, ale także zaległości w spłatach rachunków. W raporcie uwzględnione są wszyscy dłużnicy, którzy zalęgają z kwotą większą niż 200 zł i przekroczyli termin o co najmniej 60 dni. Na Podkarpaciu jest teraz 64 tys. takich osób. I tu znów wyprzedzamy inne regiony, np. w województwie śląskim  Info Dług doliczył się 313 tys. dłużników, w mazowieckim 249 tys. dłużników w wielkopolskim 194 tys. takich osób.

Statystyczny dłużnik

Według raportu najbardziej narażone na nie spłacanie długów są mężczyźni w wieku 30 – 39 lat. Jego średni dług wynosi ponad 15 tys. zł. Według statystyki potencjalny dłużnik pochodzi ze Śląska lub Mazowsza. Mieszkańcy Podkarpacia być może rzadko sięgają po kredyty bo zarabiamy znacznie słabiej niż mieszkańcy innych regionów. Z drugiej strony skoro zarabiamy mniej powinniśmy mieć większe trudności ze spłacaniem, a co ciekawe jest właśnie odwrotnie.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments