Mamy przesolone! Jemy sól drogową!

Wprawdzie w soli stwierdzono obecność ołowiu, arsenu i kadmu, ale jak podaje prokuratura w Poznaniu w znikomych, niegroźnych ilościach. Fot. Wit Hadło

KRAJ. Sól przemysłowa podobno niegroźna, prokuratura nie zaostrzy zarzutów.

Sól techniczna, która trafiała do żywności, nie niosła zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego pomimo, że wykryto w niej metale ciężkie. Takie są wyniki badań laboratoryjnych. Prokuratura nie postawi w sprawie afery zarzutów o spowodowanie bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia wielu osób. Natomiast Czesi wstrzymują przywóz soli z Polski i twierdzą, że nawet jeśli nie jest szkodliwa, to na pewno nie spożywcza.

Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach przedstawił wyniki badań, według których sól nie była szkodliwa. Wprawdzie w soli stwierdzono obecność ołowiu, arsenu i kadmu, ale jak podaje prokuratura w Poznaniu w znikomych niegroźnych ilościach. Wciąż trwają badania produktów spożywczych, do których trafiła przemysłowa sól.

Przypomnijmy. 3 firmy z Wielkopolski przez około 10 lat dopuszczały się procederu polegającego na kupowaniu soli z zakładów chemicznych będących odpadem przemysłowym i następnie odsprzedawaniu jej producentom żywności jako sól spożywczą. Mówi się o dziesiątkach tysięcy ton takiej soli i wielomilionowych zyskach z obrotu odpadową solą. Zarzuty usłyszało 5 osób. W mediach pojawiają się też doniesienia, że różne organy państwowe wiedziały o procederze wcześniej. Toczyło się nawet śledztwo w tej sprawie, które umorzono w 2005 roku.

Afera solna sprawiła, że Czechy wstrzymały czasowo import soli spożywczej z Polski. W prawdzie nasi południowi sąsiedzi deklarują oficjalnie, że nie mają zamiaru zamykać rynku na naszą żywność, jednak pojawiają się i takie głosy. Ponadto czeskie władze domagają się pełnych informacji o producentach żywności, którzy kupowali niejadalną sól i chcą wstrzymać przywóz tylko tej żywności z Polski. Wśród polskich producentów żywności pojawiają się obawy, że w związku z aferą Unia Europejska może zamknąć swoje rynki na naszą żywność.

Artg na podst. tvn24.pl i onet.pl

do “Mamy przesolone! Jemy sól drogową!”

 1. ROMAN

  do Pana Lulz- tak zapewne ma Pan rację downo tego trunku nie smakowałem może 40 lat temu – ale i tak jest nie źle – a co będzie na Jewro jak dowiozą ślepotkę ze wschodu ?

 2. ROMAN

  Szanowny – Lulz- masz rację nikt mi nie każe pić tego syfu- nie piję dałem przykład – i ostrzeżenie dla tych co mają zmutowane łby aby pomyśleli jaki napój sączyć – a może dobry ten z Harty – mniej skażony co ?

  • lulz

   Wielce Szanowny Panie Romanie propozycja do nieodrzucenia.Tylko.No wlasnie.Harcianka wraz zprzemianami gospodarczymi zeszła napsy.Stare fachury,znawcy tematu i znani kiperzy zeszli z powodu chorób zawodowych,a młodziaki coś kombinują.Teraz powypiciu tego boskiego nektaru odbija się karbidem.

 3. Borjan

  skoro jak mówią sól drogowa jest nieszkodliwa ,to moje pytanie brzmi ; czemu ja wycofano i zakazano jej sprzedaży i używania ??? powinno sie ja wysłac do sejmu niech reklamuja ją jako nasz rodzimy produkt-ot taki regionalny produkt .Jakis czas temu podczas naszej prezencji w Uni politycy winni ja rozdawać całymi workami wszystkim politykom i urzędasiom ktorzy odwiedzają nasz kraj ….Bo przecież podobno jest nieszkodliwa ;)

 4. ROMAN

  no proszę czytam w napoju – COLA i PEPSI – stwierdzili występowanie : 4-methylimidazol – substancję rakotwórczą – no tak to jest – trują nas ze wszystkich stron – dziwne że nie padamy jak muchy ?

 5. ROMAN

  no proszę czytam w soli był- żelazo-cyjano-potas – proszę przez tyle lat nas truli i co i nic gdzie wszystkie instytucje kontrolne – do pracy chodzili – kasę brali – i co i nic- wszystko cacy – a tu znowu kolejna afera – susz jajeczny – bez jaj – tylko co w nim było – które makarony nie nadawały się do jedzenia – afera za aferą – gdzie jest Dzierżyński dlaczego nie robi rozwałki ?

 6. ROMAN

  no tak- w latach 60-tych za szpiegostwo i defrałdację 168 tyś.zł. była kara śmierci – a teraz całe lata sypali badziewie-z bioksynami ,trującymi związkami z siarczanami,krzemianami,metalami ciężkimi i co przebadali teraz to i owo – mnie przy tym nie było – nie wierzę w wyniki – i mówią że jest cacy a w tych 200 tonach to be bo się wilgoć nie zdążyła wypocić – a niech dziś przebadają np. kiełbasę z 2009 roku i co – no bzdety plotą i każą abonament płacić – fałsz- obłuda i cygaństwo- jak zarabiali po 300 zł na tonie no to wszystko cacy – to teraz jak – super przysmak w kraju – sól opadowa – ale jaja – pobutka !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. zombi

  Mnie się podoba szczerośc tego jegomościa z sanepidu.Sól drogowa jest zdrowa ,ale on swojej rodzinie by jej nie podał.Ten urzędas następnego dnia powinien być wyje…. z roboty

 8. czes

  NIC IM NIE ZROBIĄ U NAS KARY ZAREZERWOWANE SĄ DLA INNYCH, TYCH CO WAŻĄ POWIEDZIEC CO O ELITACH (TYCH PSEUDO).

 9. garda

  Ile im dopiep….5 lat w zawiasach-wielkie dopie…..W latach 60-tych na Śląsku była afera mięsna i dla przykładu dano niektórym czapę czyli karę śmierci.
  Dzisiaj za kradzież czekolady w sklepie bardziej się każe jak tych od soli.ciekawe z jakiej opcji partyjnej są.
  Niech unia zamknie import to może taki tusek zacznie zdrowo myśleć.

  • vito

   afera miesna DURNIU była sfabrykowana BEZ zadnych dowodow a kare śmierci wykonano na polecenie Gomulki,ktory musial spoleczenstwu znaleźć i pokazac wroga.jak można być takim tumanem

 10. Konsument

  Wiedli na tej soli słodkie życie, ale przesolili. No to teraz im dopieprzą…

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.