Mandat dla kelnerki za… brak paragonu z toalety

– Na drzwiach nie ma kartki, że toaleta jest płatna, a złotówka jest rodzajem napiwku dla pracujących tu kelnerek. – mówi Jacek Kulikowski, manager kawiarni Rezydencja Alfred Palace - Nasi klienci dają ją im grzecznościowo. Nie mamy nawet na kasie fiskalnej takiej pozycji, jak skorzystanie z toalety

ŁAŃCUT. Urząd Kontroli Skarbowej ośmiesza się.

- Do lokalu weszło dwóch mężczyzn, stanęli przy barierce i zaczęli obserwować klientów – mówi Jacek Kulikowski, manager kawiarni Rezydencja Alfred Palace – Gdy już wychodzili, jeden z nich skręcił jeszcze do toalety. Wyszedł z niej po chwili i zapytał stojącą przy barze kelnerkę, czy toaleta jest płatna. Dziewczyna rzuciła odruchowo, że złotówkę i odwróciła się, by zaparzyć kawę. Mężczyzna zapłacił i wraz z drugim usiedli przy stole. Po chwili wstali, podeszli z powrotem do baru, wyciągnęli legitymacje kontrolerów Urzędu Kontroli Skarbowej i stwierdzili, że będzie mandat w kwocie 150 zł, za to, że nie został wydany paragon.

23 czerwca ruszyła akcja Ministerstwa Finansów “Nie bądź jeleń weź paragon”, która ma na celu zachęcić klientów do brania paragonów przy transakcjach kupna – sprzedaży. Obecnie na terenie całej Polski trwa zmasowany atak kontrolerów UKS, którzy sprawdzają, czy przedsiębiorcy rzeczywiście takie paragony wystawiają. Niestety najwyraźniej rzeszowscy pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej wzięli sobie chyba za bardzo to zadanie do serca.

Symboliczna złotówka

Poszło o symboliczną złotówkę, której jak się dowiadujemy w kawiarni, nie ma obowiązkupłacenia – Na drzwiach nie ma kartki, że toaleta jest płatna, a złotówka jest rodzajem napiwku dla pracujących tu kelnerek. Nasi klienci dają ją im grzecznościowo. Nie mamy nawet na kasie fiskalnej takiej pozycji, jak skorzystanie z toalety – dodaje manager.

Również na mandacie wystawionym kelnerce przez inspektorów nie ma wyszczególnionego wykroczenia. O co więc chodzi? Czyżby nadgorliwi inspektorzy za bardzo wzięli sobie do serca zadanie i skoro nie stwierdzili, że w lokalu dochodzi do sytuacji, które mogli by zakwalifikować jako wykroczenia, usilnie próbowali do takiej doprowadzić?

Złotówka, nie złotówka, paragon ma być

O sprawę zapytaliśmy w rzeszowskim Urzędzie Kontroli Skarbowej.

- Czyn jest karalny niezależnie od wysokości transakcji (w tym wysokości uszczuplenia podatku), gdyż przedmiotem ukarania jest sam fakt dokonania sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej lub nie wydanie paragonu – czytamy w mailu otrzymanym od Teresy Piechowicz, rzecznika prasowego UKS. – Czynność pobierania opłaty przez restauratorów za korzystanie z toalety przez osoby nie będące ich klientami jest rodzajem usługi, która w przypadku świadczenia na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej podlega obowiązkowi ewidencjonowania na kasie rejestrującej – w identyczny sposób jak każda inna usługa wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przyjęcie należności za usługę powoduje powstanie obowiązku podatkowego, który w przypadku nie zarejestrowania transakcji na kasie fiskalnej, nie jest realizowany.

A co o tym myślą właściciele kawiarni? – Nie mamy zamiaru wbijać na kasę fiskalną pozycji “skorzystanie z toalety” – zapewniają  – Zapłata nie jest u nas obowiązkiem, nie prowadzimy “usługi toaletowej”.

Katarzyna Szczyrek

 

do “Mandat dla kelnerki za… brak paragonu z toalety”

 1. marek

  chyba Was wszystkich popier…liło żeby ubikacje były za darmo!!! Jak jesteście tacy mądrzy załóżcie działalność i napiszcie kartkę że kibel za darmo! zobaczymy czy z chęcią będziecie sprzątać jak Wam ktoś wejdzie z ulicy i naleje koło kibla i po ścianie. Nawrzuca papierów, podpasek itd i zatka kibel. Chcecie za darmo, wyp…dalać w krzaki. Przed domem też wywieście kartkę ze u Was za darmo można skorzystać. W końcu jak wszędzie to wszędzie. Chętni do skorzystania na pewno się znajdą. Oczywiście nasza społeczność wszystko by chciała za darmo. iiIi

  • Marko

   jak dostaniesz mandat za lanie pod drzewem bo akurat wszystkie restauracje z lokalem sanitarnym pobierają opłatę za lanie to zmienisz zdanie. Ostatnio dostałem odpowiedź od policjanta gdy zadałem pytanie co jak się bardzo chce „kuku czy siusiu” ; stwierdził ze zawsze w pobliżu 100 metrów jest ubikacja. ja się pytam gdzie? czy dostępna dla wszystkich ? czy płatna? Jak się jest w dużych parkach to zwykle toi toie są zamknięte na kłódkę a w knajpach nie rzadko są pobierane opłaty.

 2. Dymek

  Moim zdaniem idiotami są kontrolerzy a nie menager ani kelnerki. To że nie wbije 1 zł na kase nie znaczy że oszukuje państwo. Pozatym tak jak ktoś wcześniej napisał dla klientów toaleta jest bezpłatna, sprawdziłem to na własnej skórze. Nie wiem czy gdyby ktoś miał swój lokal i ludzie przychodzili by mu sie odlać i wychodzili czy mówiłby że wszystko jest ok.

  Ale oczywiście inspektorki reprezentują tak poważną instytucje że sami nie pokażą twarzy ani nie odpowiedzą za swój sprany mózg.

  Wystarczy tylko żeby sobie policzyli ile kaw musi zrobić ta kelnerka żeby zarobić na sam mandat.

  Po takich akcjach ma sie cheć spakować walizki i wyjechać z takiego państwa w cholere.

 3. adamus

  śmiech na sali. kto to pisze te komentarze ?? jedni widze mają coś do pana Jacka, drugim szkoda złotówki na toalete, a trzeci sępią by zostawić napiwek kelnerkom. a tym panom z uks ktoś powinien przyznać premie i wakacje na koszt państwa za ich wytrwałość i gorliwość w poszukiwaniu prawdy za 1 złotówke, hehe. ciekawe kto z konkurencji ich nasłała i kto będzie następny ?? pih czy sanepid. pih znajdzie butelke wina na kuchni bez banderoli a sanepid muche na parapecie

 4. Staszek

  Jako prowadzący działalność gospodarczą powinienem poprosić o FV.. Czy moge ją zaliczyć do kosztów KPiR??

 5. Antek

  no a co kelnerki maja dostawac napiwki bez podatkow? kelnerzy zrobili sie prawie chamscy gdy nie dostana napiwku lub tylko symboliczne zaokraglenie, a wlasciciele knajp i malo placa no bo reszte zarabiaj sobie przeciez z napiwkow i tu jest bledne kolo. Ubikacje powinny byc bezplatne wszedzie a nie tylko w lokalach ludzie to tylko odrobina kultury! lepiej isc w park i alc pod drzewem? Wlasciciele sepy, kelnerzy sepy , uks zostal naslany zeby gosciowi zadymy zrobic ot i wszystko na ten temat

 6. ja

  ok – to od jakiej kwoty powinno sie wystawiać paragon??

 7. to ja

  i bardzio diobrze !!!!

 8. wiki

  Brawo Kontrolerzy !!!
  Gość drze z ludzi kasę za toaletę i okrada państwo (czyli nas wszystkich) nie płacąc podatków i jeszcze szuka „wsparcia” i „zrozumienia” w czytelnikach SN.
  Ma Gość tupet.
  A powinien się wstydzić i pod ziemię zapaść, że każe sobie płacić za toaletę !

 9. jasiek

  kibel płatny to skandal !!! dobrze im tak :)

  • Aga

   To udostępnij swój sracz dla wszystkich…… i niech ci srają po kątach ,a ty to potem sprzątaj – lub nie, jak lubisz takie zapachy … daj papier , daj wodę , myj toaletę i to tylko dlatego że komuś zachciało się tu ni teraz ? ……….. poszli w krzaczory

 10. Sikacz

  Pazernemu Kulikowskiemu nie wystarczały dochody z knajpy. Chciał jeszcze skubać klientów za to, że robią siusiu. No to zapłacił mandat i ma nauczkę

  • jjjj

   Czytanie ze zrozumieniem nie jest Twoją mocną strona, bo to nie on zapłaci mandat i nie on zarobił ta złotówke tylko kelnerka.

 11. wojtas

  Najwyższa pora żeby toalety w lokalach były bezpłatne, płatna toaleta to jakiś debilizm postkomunistyczny.

  • Mieszkaniec

   Wypadało by dokładnie przeczytać i zapoznać sie ze sprawą bo toaleta jest w tym lokalu bezpłatna dla jej klientów a kawiarnia nie jest szaletem miejskim dla osób z zewnątrz i nie bedzie zwalniać Urzedu Miasta Łańcut ze swoich obowiązków.
   Koszt delegacji tych dwóch pajacy z Rzeszowa do Łańcuta kosztowało nas podaników około 450zł aby wykryć afere o wartości 1zł – to cyrk i skandal jakiego dopuszcza sie Urząd Kontroli Skarbowej.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.