Mandat z fotoradaru dla Chińczyka

Fot. Wojciech Preisner

KRAJ. Zrzucenie winy na obcokrajowca, w wielu przypadkach podobno pomaga uniknąć kary.

Jedziesz za szybko, fotoradar robi ci zdjęcie, ale nie widać na niej dokładnie twojej twarzy. Coraz więcej kierowców podaje wówczas jako kierującego autem kierowcę np. z Brazylii lub Chin i – jak donosi portal policyjni.pl – unika kary. Prawnicy jednak przestrzegają, że zamiast za wykroczenie można odpowiadać jak za składania fałszywych zeznań.

Na forach internetowych można znaleźć mnóstwo porad i podpowiedzi jak uniknąć płacenia kar, gdy zrobi nam zdjęcie fotoradar np. straży miejskiej. Na jednym z nich czytamy: „Podajesz, że samochodem jechał twój kolega z facebooka, który przyjechał z Chin do Polski i użyczyłeś mu samochód. Mieszka w Honkongu, nazywa się TingLiu i nie masz pojęcia gdzie jest teraz. Podobno przechodzi” – radzi jedne z internautów. Drugi podpowiada: „Swego czasu popularne było podawanie danych osobowych kuzyna z Brazylii który akurat wpadł w odwiedziny. Jak twarz była niewidoczna, a właściciel pojazdu zeznawał pod przysięgą, że mówi prawdę, to postępowanie się kończyło, bo z Brazylii nie mogli nic wyegzekwować.”

Skąd wziąć dane kierowcy? Tutaj też fantazja kierowców nie zna granic. Portal policyjni.pl twierdzi, że takich miejsc jest dużo, a jednym z popularniejszych jest ebay. Z reguły służby zajmujące się wykroczeniami uwiecznionymi przez fotoradary rezygnują ze ścigania obcokrajowca, bo trzeba by w nie angażować całą machinę międzynarodową, a to w końcu tylko wykroczenie. Sprawy takie kończą się więc na umorzeniu. Jak podkreśla jednak cytowany na portalu prawnik, możemy być oskarżeni o składanie fałszywych zeznań i jeśli zostaniemy na tym przyłapani, to grozi nam nawet trzy lata więzienia.

***

Pomysłowość polskich kierowców nie zna granic. Tyle, że jest to już balansowanie na cienkiej linii, a któraś ze służb może być bardzo dociekliwa i w czasie rozmowy z kierowcą lub podczas sprawdzania „obcokrajowca” wyjdzie kłamstwo. To już kwestia wyboru zapłacić 200, czy 300 zł mandatu, czy narażać się na to, że w razie wpadki oprócz kary finansowej otrzymamy wyrok za składanie fałszywych zeznań.

ga

do “Mandat z fotoradaru dla Chińczyka”

 1. Asia

  Mam problem, iz faktycznie pożyczyłam auto mojej koleżance z Australii. Przyjechała po 30 latach do Polski. Przyjaźniłyśmy się całe lata aż do jej wyjazdu. do Australii. Oczywistym jest że w samolocie nie przywiozła swojego auta. Bez problemu pożyczyłam jej, jej mężowi i synowi auto tym bardziej iż mamy drugie. Auto wróciło w całości byli bardzo wdzięczni i odlecieli ze swego 3 tygodniowego pobytu do swojego domu. Jakież było moje zdziwienie jak dostałam zdjęcie z fotoradaru na którym był miś Yogi albo Bubu. Pasowało do każdego no może co do trzeciej osoby chodzącej po kuli ziemskiej. Tłumaczyłam komendantowi Straży Gminnej Gminy Tarnów, iż użyczyłam bezpłatnie auta obywatelowi Australii i nawet zwróciłam się pisemnie z prośbą o rozpoznanie na monitorze czy jest to mężczyzna czy kobieta ale do dnia dzisiejszego nie dostałam odpowiedzi na to i szereg innych wątpliwości (minęło 3 miesiące). Za to dostałam do wypełniania ankietkę, w terminie 7 dni, w której nie ma możliwości wypełnienie jej dla obcokrajowca chociażby dlatego że nie posiada on PESEL-Oczywiście wypełniłam przesłaną przez Straż Gminną Gminy Tarnów ankietkę w miarę możliwości przystosowując ją do obcokrajowca podając adres zamieszkania mojej koleżanki w Australii. Równocześnie zwróciłam się listem poleconym do koleżanki do Australii przesyłając jej zdjęcie z fotoradaru aby uzupełniła brakujące dane. Niestety obieg poczty tam i z powrotem Polska Australia, Australia Polska trwa dłużej niż 7 dni jaki to termin uznała za słuszny do dotrzymania Straż Gminna Gminny Tarnów . W związku z powyższym Straż Gminna Gminny Tarnów wystosowała wniosek do Sądu o ukaranie mojej osoby iż nie podałam w wciągu 7 dni brakujących w ankietce danych koleżanki z Australii i tym samym jestem winna nie udzielenia informacji komu użyczyłam auto i kto nim kierował.. Dostałam Wyrok Nakazowy Sadu Rejonowego w Tarnowie, iż jestem winna i dostanę karę grzywny 120zł za nie wskazanie kierującego pojazdem + 80 zł koszty sądowe. Oczywiście czeka mnie rozprawa zi nałożenie mandatu . Nadminic należy iż na wstępnej rozmowie z Komendantem chciałam wpłacić na konto Straży 200 zł jako darowiznę na zakup drukarki i umorzenie całego postępowania aby mojej koleżance nie zawracać głowy i nie psuć jej wspomnień pięknego pobytu w Polsce ale komendant się nie zgodził. Reasumując zapraszam wszystkich obcokrajowców do Tarnowa bo i tak mieszkańcy Tarnowa za ich przewinienia zapłacą mandaty.

 2. stef

  pozdrowienia dla straznikow miejskich z rzeszowa .komendant wisz mgr inz.jeszcze pelni swoja powinnosc??????? he he

 3. kogut

  znam takiego -taki miejski łazik był,coś ukraść ,jakiś złom sprzedać ,wypić .kilka dobrych lat tak łaził po mieście.Za komuny to jakiś tokarz -spawacz był .Patrzę ja teraz a, to mundur i z auta straży miejskiej wysiada.Na pagonach 4 bele.Gadam z chłopakami z miasta i mówią ze ciotka robi w urzędzie i go wsadziła.Podszedłem do niego i gadam że mam wino może wypijemy jak dawniej nie jeden raz a, on że jest na służbie i pić nie może.Ja nie wiem jak to jeżdzi bo miał zabrane prawo jazdy za picie,może mu oddali a, zresztą kto ich kontroluje.Chłopaki na mieście się śmieją do rozpuku ale teraz on władza.Gadał że na zabezpieczenie marszu ma jechać na Rzeszów

 4. kazik kierowca

  komuś już całkiem odbiło z tą strazą miejską.Powinni psie kupy zbierać a, oni fotoradary ukochali.Wywalić to z naszego życia ,jest policja,jest inspekcja transportu po co takie nie wiadomo co.Zatrzymało mnie takie coś i brzęczy coś pod nosem a,nawieszał na sobie kajdanek,pała pistolec,gazy,szeroko chodzi jak kowboy z Texasu i marudzi że niby naczepa na rondzie zajechała mu drogę.Jakby miał wyobrażnię to by wiedział że naczepa zachodzi i się nie pchał.Powiedziałem mu że żałuję że zaszła ta naczepa tak mało a, zresztą nie będę z nim gadał bo coś tu śmierdzi i pojechałem .Jechała menda za mną i sygnały powłanczał ale nie dałem się nabrać na jego fachowość

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.