Mandat z fotoradaru zapłacisz, zanim zdążysz się odwołać

Fot. Archiwum

PODKARPACIE, KRAJ. Za opłatę mandatu w ciągu 3 tygodni kierowca dostanie 20-proc. zniżkę i nie otrzyma punktów karnych.

Skoro same fotoradary nie wystarczają do skubania kierowców, rząd Donalda Tuska zamierza zmienić przepisy. Jak? Mandaty z fotoradarów będą wystawiane w trybie administracyjnym, co oznacza, że właściciel pojazdu zapłaci go nawet, jeśli się z nim nie zgadza. Dopiero później będzie mógł domagać się jego umorzenia przed sądem administracyjnym.

Taki krok ma oczywiście jeden główny cel – maksymalizację zysków z kieszeni polskich kierowców. W przyszłym roku ma to być 1,6 mld zł! Polacy bronili się przed tym odwoływaniem się do sądu, który często stawał po ich stronie, zwłaszcza jeśli zdjęcia z fotoradarów były nieczytelne.

Po zmianie przepisów właściciel pojazdu najpierw zapłaci mandat, a ewentualne dochodzenie czy został on słusznie nałożony, będzie mieć miejsce później przed sądem administracyjnym. Trwa ono bardzo długo, co zapewne zniechęci ukaranych do obrony.

Ministerstwo Transportu i Główna Inspekcja Transportu Drogowego przewidziały też swoistą „zachętę” do szybkiej zapłaty mandatu. Kierowca bądź właściciel pojazdu, który opłaci go w ciągu 3 tygodni, dostanie 20-proc. zniżkę oraz nie otrzyma punktów karnych!

***
Zdrowy rozsądek podpowiada, że najpierw powinno się ustalić, kto jechał samochodem, a dopiero później ukarać winnego. Brak punktów karnych za szybką wpłatę do budżetu państwa też dobitnie pokazuje, jaki jest cel fotoradarów. Nie jest nim bynajmniej karanie szaleńców, lecz łatanie dziury w budżecie!

Arkadiusz Rogowski

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
AmbrożyROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ROMAN
Gość
ROMAN

a kiedy zostaną wprowadzone przepisy abym Ja się mógł odwołać do jakiegoś sądu w trybie administracyjnym za to że od 1945 roku nie zgadzam się ze wszystkimi decyzjami władz jakie były podejmowane w stosunku do mnie we wszystkich dziedzinach życia które powodują to- że im bliżej grobu to coraz gorzej- a nie coraz lepiej.

Ambroży
Gość
Ambroży

Odpowiedź znajdziesz w nowo zaprezentowanej „szopce noworocznej ” M.Wolskiego, J.Pietrzaka i Kaczmarka dostępnej nad vod GP lub jutro drukowanej w GP.