Mandat za brak opon zimowych?

Już niedługo wymiana opon może być obowiązkowa, za ich brak będzie groził mandat.

PODKARPACIE. Posłowie chcą zmusić kierowców do zmiany opon.

Jedna z posłanek PO chce zmiany przepisów dotyczących opon zimowych. Jak donosi „Dziennik Zachodni” tylko kwestią czasu jest kiedy wejdą w życie przepisy mówiące o obowiązkowej jeździe na nich od listopada do kwietnia.

Z najnowszych badań TNS OBOP wynika, że co piąty kierowca zeszłej zimy nie wymienił opon na zimowe i jeździł na letnich lub całorocznych. – Nie ma butów na cały rok i tak samo nie ma opon, na których można jeździć przez 12 miesięcy. „Zimówki” mają inne właściwości niż te letnie i dzięki temu jedzie się pewniej samochodem – wyjaśnia Jerzy Moskwa z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Rzeszowie.

Jazda na oponach zimowych obowiązuje w kilku europejskich krajach m.in. w Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwie i Litwie. W Polsce w tej kwestii panuje dowolność. TNS OBOP przeprowadził badania, z których jasno wynika, że co dwudziesty kierowca odpowiedzialny w gospodarstwie domowym za serwisowanie auta w Polsce, zeszłej zimy jeździł na letnich oponach! Cześć używała opon całorocznych. Jak pokazują badania najczęściej na wykorzystanie letnich opon zimą decydują się osoby w wieku 30-39 lat. Dlaczego kierowcy nie zakładają „zimówek”? Zwykle wiąże się to z kosztami, bo komplet kosztuje około 800-900 zł.

Bezpieczniejsza jazda na oponach zimowych

Fachowcy twierdzą, że opona letnia traci swoje właściwości poniżej 7 stopni Celsjusza, a więc teoretycznie już teraz można je zmienić, bo rano temperatura jest bliska zeru. – Guma zimowa jest miękka i dzięki temu dobrze przylega do powierzchni – tłumaczy Jerzy Moskwa. Z kolei opona letnia jest sztywna przy ujemnych temperaturach i łatwiej jeżdżąc na niej wpaść w poślizg. Trudniej też ruszyć z miejsca, gdy pod kołami mamy lód lub śnieg. Co w takim razie z całorocznymi oponami? – Uważam, że opony jak buty muszą być dostosowane do pór roku. Według mnie te uniwersalne nie nadają się zarówno na lato jak i na zimę – dodaje Jerzy Moskwa.

Grzegorz Anton

do “Mandat za brak opon zimowych?”

 1. Łukasz

  Mam dwa samochody. Drugi służy tylko do wypadu na zakupy.
  Będę zmieniał opony po to żeby dwa razy w tygodniu, przejechać 6-15 km odśnieżonymi drogami ?
  Zimówki nie dają nam żadnego bezpieczeństwa. Odpowiednie operowanie pedałem gazu i hamulca – to się liczy.
  Się w dupach zaczyna im tam na wiejskiej przewracać.. Niech tylko poczekają do wyborów jak te kolesiowstwo pogonią.

 2. Tomasz

  Bzdura Panie Moskwa! Jeżdżę na 2 kompletach całorocznych od kilku lat i sprawdzają się znakomicie w naszym klimacie polecam Dębica Navigator 2. Na tych oponach wyjeżdzałem na wzniesienia a inni znajomi na zimówkach nie dawali rady…Poczytajcie poznajcie badania i wyniki porownania całorocznych i zimowych, różnica znikoma

 3. maciej

  WYSTARCZYŁO BY ZOBACZYĆ JAK TO ROBIĄ W KRAJACH TZW. NORMALNYCH I PODOBNE ZASADY WPROWADZIĆ W POLSCE!!ALE U NAS JAK Z KAŻDĄ SPRAWĄ, POLITYCY TO SPAPRAJĄ!!

 4. BOHDAN

  MAJAC ZIMOWKI I ABS TRZEBA MIEC TEZ I OLEJ W GŁOWIE I MYSLENIE JEZDZE JUZ OD 1969 BEZ ZIMOWEK I JAKOS KOŁA SIE TOCZA POZDRAWIAM I CZEKAM NA NOWE POMYSŁY NOWYCH ORŁOW W SEJMIE

 5. cyfix

  za niedługo będą karać ludzi w okularach za brak wycieraczek…

  Drzewiecki miał rację – DZIKI KRAJ!!!!!!!!!!!

 6. Mar

  No to kierowcy będą jeździć cały rok na zimowych.
  W Słowacji już mają obowiązek jazdy na zimowych.

 7. kaja

  Za brak butów zimowych też będą mandaty?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.