Mandaty według uznania

PODKARPACIE. Od Nowego Roku przestał obowiązywać taryfikator mandatów w zakresie wysokości kar nakładanych za przekroczenie prędkości. Dlaczego?

Otóż od 1 stycznia 2011 r. zmienił się kodeks wykroczeń i o karach za przekroczenie prędkości mówi teraz nowy, nieistniejący wcześniej, art. 92 a.

Nie obowiązuje już art. 92§1 na podstawie którego nakładane były mandaty w wysokościach określonych w taryfikatorze mandatów. Prawnicy premiera nie zdążyli jednak przygotować nowego rozporządzenia. Jak w tej sytuacji mają policjanci karać kierowców jeżdżących zbyt szybko?

– Policjanci ruchu drogowego są profesjonalistami więc wiedzą jak ocenić konkretną sytuację, w której kierujący popełnia wykroczenie i jaką karę nałożyć – twierdzi Krzysztof Hajdas z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji.

Teoretycznie oznacza to, że za przekroczenie dopuszczalnej prędkości tylko o 11 km/godz. kierowca może otrzymać 500 zł mandatu, a za jazdę z prędkością nawet 200 km/godz. kara może wynieść tylko 20 zł.

W praktyce jednak policjanci nakładają mandaty w wysokościach określonych w dotychczas obowiązującym taryfikatorze. Jeżeli jednak kierowca będzie upierał się, że taryfikator nie obowiązuje i zacznie niepotrzebną dyskusję, to mandat może być znacznie wyższy.

Kierowca ma zawsze prawo odmówić przyjęcia mandatu. Wtedy policjanci skierują do sądu wniosek o ukaranie. Sąd nie jest związany żadnymi taryfikatorami i może nałożyć grzywnę nawet do 5 tys. zł.

Nie ma natomiast problemu z punktami karnymi. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zdążył znowelizować rozporządzenie w tej sprawie i zastosowana jest w nim już obowiązujaca podstawa prawna.

Za przekroczenie prędkości od 11 – 20 km/godz – 2 pkt.
od 21 – 30 km/godz. – 4 pkt
od 31 – 40 km/godz – 6 pkt
od 41 – 50 km/godz. – 8 pkt.
powyżej 50 km/godz. – 10 pkt.

kr

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments