Mandaty za pozostawienie śniegu na dachu

Usuwanie śniegu z dachu jednego z rzeszowskich hipermarketów

PODKARPACIE. Mokry śnieg jest najgroźniejszy, bo pozostawiony na dachu może doprowadzić do jego zawalenia

Dzisiejszej nocy na Podkarpaciu ma padać obfity śnieg, a co za tym idzie duża ilość białego puchu pozostanie na dachach budynków i sklepów wielkopowierzchniowych. Nadzór nad nimi mają zapewnić inspektorzy nadzoru budowlanego. – Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu może zostać ukarany mandatem. Można również wprowadzić natychmiastowy zakaz użytkowania obiektu – wyjaśnia Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA.

Przede wszystkim odśnieżanie dachu i usuwanie sopli należy do obowiązków właściciela bądź zarządcy nieruchomości. Szczególną uwagę należy zwrócić na budynki o powierzchni przekraczającej dwa tysiące metrów kwadratowych oraz o powierzchni dachów wynoszącej ponad tysiąc metrów kwadratowych, m.in. hipermarkety, hale targowe, sportowe, magazyny. Nie ma znaczenia jednak czy jest to hipermarket, czy mały osiedlowy sklepik.

– Jest kilka newralgicznych punktów w Rzeszowie, z których otrzymujemy raporty o grubości pokrywy śnieżnej, bo każdy budynek ma inną dopuszczalną grubość śniegu jaki może być na dachu – mówi Krystyna Janicka, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Rzeszowie.

Krzysztof Piątek z Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie dodaje: – Za nieodśnieżanie dachu grozi mandat w wysokości 500 zł, jeżeli ktoś się nadal uchyla od tego obowiązku to sprawa trafia do sądu.

Dlaczego usuwanie śniegu z dachu jest tak ważne? W 2006 roku zaniedbanie odśnieżania hali w Katowicach, doprowadziło do zarwania się dachu. Zginęło wówczas 65 osób, a ponad 170 zostało rannych. Podkarpaccy strażacy wyjaśniają, że metr kwadratowy śniegu o przeciętnej gęstości i grubości około 15 cm może ważyć nawet 50 kg. Mokry śnieg jest zdecydowanie cięższy od białego puchu.

Grzegorz Anton

Fot. Wojciech Preisner

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments