Mandela przebaczył swoim wrogom

Mszę św. odprawiono w katolickim kościele Regina Mundi w Soweto, znanym z powstania czarnoskórych mieszkańców RPA w 1976 r. przeciw narzucaniu w szkołach języka białych - afrykanerskiego. Na zdjęciu: kobieta wpisuje się do księgi kondolencyjnej wystawione w kościele. Fot. PAP
Mszę św. odprawiono w katolickim kościele Regina Mundi w Soweto, znanym z powstania czarnoskórych mieszkańców RPA w 1976 r. przeciw narzucaniu w szkołach języka białych – afrykanerskiego. Na zdjęciu: kobieta wpisuje się do księgi kondolencyjnej wystawione w kościele. Fot. PAP

JOHANNESBURG. Pogrzeb 15 grudnia.

Mieszkańcy RPA wzięli w niedzielę udział w Narodowym Dniu Modlitwy i Refleksji ku czci zmarłego Nelsona Mandeli. Podczas nabożeństwa w Johannesburgu prezydent RPA Jacob Zuma powiedział, że Mandela przebaczył tym, którzy więzili go przez 27 lat. Zuma dodał, że Mandela zawsze sprzeciwiał się zarówno białej, jak i czarnej dominacji w kraju.

Pogrzeb byłego prezydenta RPA Nelsona Mandeli odbędzie się 15 grudnia. Spocznie on w rodzinnej wiosce na południu kraju. 10 grudnia na stadionie piłkarskim w Johannesburgu odbędzie się uroczystość żałobna.

Nelson Mandela zmarł w czwartek w swym domu w Johannesburgu po długotrwałym zmaganiu się z infekcją płuc. Mandela miał 95 lat. 27 lat spędził w więzieniu, a w latach 90. ub. wieku przewodził zakończeniu okresu rządów białej mniejszości w RPA. Po zwycięstwie swojej sprawy Mandela został bohaterem. W 1993 r. otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla wspólnie z ostatnim białym prezydentem RPA, Frederikiem W. de Klerkiem. W 1994 r. wybrano go prezydentem, a jego partia, ANC, do dzisiaj sprawuje rządy. On sam rządził tylko jedną kadencję i w 1998 roku wycofał się z polityki. Przez wiele lat zmagał się z chorobą nowotworową i rzadko pokazywał się publicznie.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
emigrant
emigrant
7 lat temu

Mandela byl wieziony nie za przekonania polityczne lecz za dzialalnosc terrorystyczna.
To tak jakby Stalin lub Hitler wspanialomyslnie przebaczyl swoim ofiarom.
Ja rozumie ze Jan Pawel II przebaczyl Ali Agcy ale dlaczego to Ali Agca ma przebaczac papiezowi JP2 ?