Mapa Polski na planie Sanoka

Fot. Archiwum

SANOK. Bezimienne dotychczas ulice otrzymały nowe nazwy.

“Man Gave Names To All The Animals” śpiewał przed laty znakomity amerykański piosenkarz Bob Dylan. Parafrazując ten tytuł można by Ziemowitowi Borowczakowi, zastępcy burmistrza Sanoka ds. gospodarki komunalnej i architektury, dać przydomek: “Man Gave Names To Someone Streets” – Człowiek, który ponazywał niektóre ulice. I to jak ponazywał!

Z czym mieszkańcom Sanoka i przyjezdnym mają się kojarzyć nazwy: Pomorska, Podlaska, Mazowiecka, Mazurska, Małopolska i Kujawska? Raczej nie z Sanokiem, nie z Podbeskidziem, ani nie z Podkarpaciem. Jednak takie właśnie nazwy nadano nazwy bezimiennym dotychczas ulicom w dzielny Dąbrówka w Sanoku, położonym po południowej stronie ulicy Krakowskiej.

Nazwa tej ostatniej arterii jest uzasadniona, bo stanowi ona główny trakt wylotowy z Sanoka w kierunku Krakowa. W Dąbrówce natomiast były ulice o nazwach niegeograficznych, np. Tysiąclecia, Piastowska, Sucha czy Mokra.

– Tereny okalające południową część ulicy Piastowskiej w Sanoku od prawie trzydziestu lat rozwijają się żywiołowo – tłumaczy Ziemowit Borowczak. – Przez ten czas powstało tam kilka bocznych ulic odchodzących od ulicy Piastowskiej. Znajduje się przy nich kilkadziesiąt domów, adresowo przyporządkowanych do ulicy Piastowskiej. Ze względu na brak możliwości nadawania tym posesjom kolejnych numerów, powstał chaos numeracyjny. Uznałem, że taki stan rzeczy nie może trwać dłużej, gdyż wprowadza poważne komplikacje natury przestrzennej, przez co utrudnia funkcjonowanie miasta. Z tego powodu zdecydowałem się na nazwanie wszystkich bocznych ulic od ulicy Piastowskiej, a także uporządkowanie nazewnictwa w rejonie ulic Suchej, Mokrej, Tysiąclecia. Proponując nazwy nowych ulic zaczerpnięte od nazw regionów, co daje jeszcze dużą rezerwę nazewniczą, kierowano się tendencją do ujednolicenia, zróżnicowanego tematycznie nazewnictwa w południowej części dzielnicy Dąbrówka.

Tak ulica Pomorska zlokalizowana jest pomiędzy ulicami 1000-Lecia i Piastowską. Podlaską umiejscowiono między Pomorską, a Mazowiecką, a Mazurska leży na południe od Podlaskiej, zaś Mazowiecka, Małopolska i Kujawska w kierunku południowym od Piastowskiej, zaś Śląska prowadzi na południe od Tysiąclecia.

Osiedle Dąbrówka nie jest jedyną dzielnicą Sanoka, do której w nazewnictwie ulic zawitały nazwy regionów geograficznych. Władze Sanoka przygotowują kolejne uporządkowania nazewnictwa w dzielnicach Olchowce, Posada i na osiedlu Biała Góra. Podpowiadamy burmistrzowi pomysły: Warmińska, Wielkopolska, Lubelska, Lubuska, Opolska…

Z nazewniczych pomysłów burmistrza można by wnioskować, że władze miasta nie ograniczają się, jak prezydent Ferenc w Rzeszowie, do poszerzania miasta o teren przyległych gmin. Wygląda na to, że Sanok walczy o dostęp do morza. Może więc: Morska, Bałtycka, Kaszubska, a następnie Gdańska, Sopocka, Koszalińska? W rezerwie zostaną też nazwy Wydmowa, Muszelkowa, Krabowa…

Powyższe pomysły pozostawiamy panu burmistrzowi do wykorzystania bez zastrzegania jakichkolwiek praw.

Stanisław Krok

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments