Marek Niedźwiecki odchodzi z „Trójki”

Marek Niedźwiedzki związany był z „Trójką” od 1982 roku. Fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Gazeta

KRAJ. – Patrzymy na to, jak kończy się piękna historia polskiej kultury – mówi z sentymentem Anna Gacek, była dziennikarka Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Z miesiąca na miesiąc wydłuża się lista dziennikarzy radiowych opuszczających Program Trzeci Polskiego Radia. Odejście Wojciecha Manna było dla wielu szokiem. Natychmiastowe zwolnienie Anny Gacek zakrawało o nieporozumienie. Teraz słyszymy o tym, że po 35 latach, radio opuszcza absolutna ikona i legenda stacji, Marek Niedźwiecki.

– W związku z sytuacją, która zaistniała wokół piątkowego notowania LP3 oraz posądzenia mnie o nieuczciwość w przygotowaniu audycji, którą prowadzę od 35 lat, kończę współpracę z Programem III Polskiego Radia – czytamy w oświadczeniu Niedźwieckiego. Całą sytuację zapoczątkowała piosenka Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój”, która zadebiutowała w piątek na pierwszym miejscu 1998. notowania Listy Przebojów Trójki i która komentuje fakt, że pomimo zamknięcia Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie prezes PiS-u Jarosław Kaczyński przyjechał na grób swojej matki i odwiedził symboliczną mogiłę pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

W sobotę późnym popołudniem dyrektor i redaktor naczelny radia Tomasz Kowalczewski oświadczył, że w trakcie głosowania „został złamany regulamin”, w związku z czym „redakcja podjęła decyzję o unieważnieniu głosowania”. – Gdyby tak było (że złamaniem regulaminu jest wprowadzenie piosenki spoza listy – przyp. red.), słuchacze nie mogliby oddać głosów na utwór, który nie istnieje w zestawie do głosowania – skomentował Marek Niedźwiecki, cytowany przez serwis RadioNewsLetter. Za przykładem Niedźwieckiego poszedł Hirek Wrona oraz Marcin Kydryński, prowadzący popularną „Sieste”. Pozostali pracownicy radia odmawiają jakiegokolwiek komentarza. – Najnowsza afera wokół 1998. notowania Listy Przebojów każe mi przede wszystkim myśleć ze współczuciem o koleżankach i kolegach, którzy wciąż pracują przy Myśliwieckiej – tłumaczy Magda Jethon, była dyrektorka „Trójki”.

Odejście ikony radia wywołało falę komentarzy. Poza Mariuszem Szczygłem, Kasią Nosowską oraz Dawidem Podsiadło, swój sprzeciw wobec „polityki” dyrekcji radia wypowiedział także Zbigniew Preisner. Anna Gacek, która była związana z radiem przez 19 lat uważa, że odejście Niedźwieckiego to cios przede wszystkim dla polskiej kultury. – Patrzymy na to, jak kończy się piękna historia polskiej kultury – tłumaczy na łamach TVN24 była prowadząca „Aksamitu”. Afera może okazać się dla radia dużo bardziej dotkliwa. – Nie możemy pozostać bierni. Prosimy o nieemitowanie naszych utworów na antenie PR3 do czasu przewrócenia w radiu podstawowych standardów – czytamy w oświadczeniu wytwórni Mystic Production, odpowiedzialnej za dystrybucje utworów m.in. Deep Purple i Nicka Cave’a.

Rafał Bolanowski

7
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MietekzbychKichawa Zbłońskamarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
marek
Gość
marek

Ubek i tak za długo tam pracował teraz do łopaty i do roboty

Kichawa Zbłońska
Gość
Kichawa Zbłońska

Manipulował wynikami LP3, a w jego audycjach zawsze musiał być Maanam. Taka to była praca rzetelnego redaktora muzycznego.

zbych
Gość
zbych

Co Ty ofiaro Disco Relaxu możesz wiedzieć o Trójce???

Kichawa Zbłońska
Gość
Kichawa Zbłońska

Disco Relax? Wychowanek POlszmatu zabłysnął znajomością najnowszej historii?

Mietek
Gość
Mietek

no tak dzieciaku nawet nie wiesz co to Disco Relax,czyli masz gówniarzu mniej niż 20 lat

Kichawa Zbłońska
Gość
Kichawa Zbłońska

Disco Relax – polski program muzyczny emitowany dawniej przez telewizję Polsat w latach 1994-2002
Buda małolat

zbych
Gość
zbych

bo każdy Marek to ubek…