Marihuana jest mniej szkodliwa niż papierosy

Fot. Archiwum

USA. Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że “trawka” nie taka straszna.

To już kolejny argument za legalizacją tzw. miękkich narkotyków. Jak wynika z 20-letnich badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco i Uniwersytetu Alabamy w Birmingham, palenie marihuany raz w tygodniu nie szkodzi płucom. Problemy może spowodować natomiast częste jej używanie w dużych ilościach. W porównaniu z tytoniem, którego palenie nawet z umiarem odbija się na zdrowiu, popularna “trawka” wypada zatem na stosunkowo niegroźną używkę.

Przeprowadzone na grupie ponad 5 tys. kobiet i mężczyzn badania wykazały, że palacze marihuany, głęboko oddychając podczas palenia, wzmacniają płuca. Nie należy jednak tej zależności odnosić do papierosów, bo mają one zdecydowanie inny skład. Działanie związku chemicznego THC – głównego składnika marihuany –  poza dostarczeniem specyficznej dla tego narkotyku przyjemności, niweluje groźniejsze substancje w nim zawarte oraz pomaga leczyć oparzenia.

Zapewne dla wielu nie jest to odkrycie na miarę Ameryki, ale w przeważającej części polskiego społeczeństwa wciąż dominuje pogląd o dużej szkodliwości palenia “trawki”. Polskie prawo za posiadanie narkotyków, w tym marihuany, przewiduje do trzech lat więzienia, zaś za ich rozpowszechnianie do dziesięciu. Jesteśmy zatem jednym z najbardziej konserwatywnych krajów w Europie jeśli chodzi o podejście do narkotyków.

Środowiska lewicowe już od kilku lat walczą o legalizację marihuany i innych tzw. miękkich narkotyków, pokazując za przykład Holandię, Belgię czy Włochy, gdzie “trawka” w małych ilościach jest legalna. Korzystają na tym wszyscy obywatele tych państw – do budżetów spływają zyski ze sprzedaży, a działalność mafii w tym biznesie jest po prostu nieopłacalne. Badania o małej szkodliwości “zakazanego owocu” są z pewnością ważnym argumentem w debacie publicznej, by również w Polsce każdy mógł zapalić “skręta” bez obaw.

Arkadiusz Rogowski

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Imię (wymagane)ryszardMarko Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Imię (wymagane)
Gość
Imię (wymagane)

kiedys wszedzie sie czytalo, ze to radzieccy naukowcy cos tam cos tam…

ryszard
Gość
ryszard

Zostawmy trawkę politykom,jak się naćpają,to sił nie będą mieli do tworzenia
bubli…

Marko
Gość
Marko

Państwo nie zezwoli na legalizację nawet najmniejszej ilości „trawki” bo nie miałoby zysków z akcyzy a tak trzeba palić opodatkowane papierosy.