Markowa zyska nowoczesną ekspozycję

RZESZÓW, MARKOWA. Upamiętnieni będą nie tylko Ulmowie. A sama ekspozycja ma przypominać rozwiązanie z Muzeum Powstania Warszawskiego

Koniec kontrowersji wokół finansowania Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej. Nowy zarząd województwa obiecuje poparcie inwestycji.

W tym roku w budżecie województwa podkarpackiego jest 305 tys. tys. na prace związane z przygotowaniem budowy, a w Wieloletnim Planie Finansowym na lata 2011-2013, przewidziano łącznie ok. 6,5 mln zł na budowę Muzeum w Markowej.

– Podczas odbytego w sobotę zebrania wiejskiego w Markowej, projekt zaakceptowali mieszkańcy zaś wicemarszałek Anna Kowalska potwierdziła, że pieniądze będą przyznane – mówi dr Mateusz Szpytma, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej i jeden z pomysłodawców placówki.

Muzeum nie będzie samodzielną placówką, lecz będzie podlegać Zamkowi w Łańcucie. To zdaniem organizatorów ma ułatwić pozyskanie państwowego dofinansowania, bo Muzeum-Zamek jest współfinansowane przez budżet państwa.

Projekt budynków i ekspozycji opracuje Nizio Design. To pracownia, która projektowała m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, a także Muzeum w Bełżcu, a zatem doskonale orientuje się w najnowszych prądach dotyczących w tej dziedzinie.

– Wnętrza i bryła wspólnie nawiązywać będą do sposobu i przestrzeni, w której Polacy ukrywali Żydów – czytamy w opisie na stronie internetowej projektanta. – W owym celu bryła budynku zawęża się, oddając nastrój niepokoju.

– To dopiero początek prac nad muzeum, ale uważam że projektant sprosta zadaniu i powstanie nowoczesny obiekt – uważa dr Mateusz Szpytma, autor kilku publikacji na temat Ulmów

Adam Cyło

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments