Marszałek dołoży 10 mln zł chorym na raka krwi?

BRZOZÓW. Jest szansa na dokończenie budowy oddziału hematologii onkologicznej i pododdziału dla dzieci

Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny w Brzozowie ma opinię najlepszej takiej placówki w regionie. Posiada blisko 400 miejsc, nowoczesny sprzęt i wysoko wykwalifikowaną kadrę. Jest w trakcie rozbudowy, która ma dołożyć ośrodkowi dodatkowych 120 łóżek i umożliwić uruchomienie nowych oddziałów. Chorzy z białaczkami i chłoniakami nareszcie nie musieliby tułać się po całej Polsce.

– Naszym priorytetem jest stworzenie silnego ośrodka onkologicznego w regionie. Nie ważne gdzie on będzie, w Rzeszowie czy Brzozowie, ważne by zwiększyła się dostępność do leczenia chorych na nowotwory. Stąd korekcja budżetu i 10 mln zł dotacji do rozbudowywanej onkologii – mówi Mirosław Karapyta, marszałek województwa podkarpackiego.

Jest dobra wola władz województwa

– Radni sejmiku zbierają się 31 stycznia jeżeli poprą wniosek o dofinansowanie pierwsza transza – 5 mln zł zasili jeszcze w lutym konto brzozowskiej lecznicy. Schorzenia onkologiczne dotykają populację całego regionu, myślę więc, że radni będą zgodni co do tego – mówi Dariusz Sobieraj, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego.
– Wzmocnienie naszego ośrodka to dobry pomysł. Przy wzroście zachorowalności na raka i w Rzeszowie i w Brzozowie będziemy mieli co robić – mówi Antoni Kołbuch, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie. – Budowa ma w tej chwili 50 proc. zaawansowania. Rada powiatu poręczyła nam 6 mln zł kredytu. 10 dodatkowych mln zł? To pozwoliłoby na znaczne przyspieszenie prac.

Onkologia wykracza poza ramy powiatu

Całość inwestycji obliczono na 20 mln zł. Dyrektor Kołbuch mówi, że szkoda byłoby zmarnować to co dotychczas zrobili i potencjał wysokiej klasy specjalistów, którzy chcą kompleksowo i na wysokim poziomie leczyć chorych na raka. Brzozowska placówka ma mocne zaplecze i kadrowe i sprzętowe. Zatrudnia 11 specjalistów radioterapii i kilku hematologii, posiada 3 akceleratory, w tym dwa najwyższej, światowej klasy. W marcu chce otworzyć pracownię brachyterapii, w której stosowano by napromieniowanie izotopem aplikowanym wprost do guza nowotworowego.

– Szpital służy nie tylko mieszkańcom powiatu, ponad 80 proc naszych pacjentów onkologicznych pochodzi z poza niego – mówi dyrektor Kołbuch.

Każdy, komu zależy na tym, by w regionie powstał bardzo ważny dla nas wszystkich oddział powinien dołożyć swoje „trzy grosze” i wpłacić pieniądze na: Fundacja Promocji Zdrowia im. dr n. med. Stanisława Langa na rzecz Szpitala Specjalistycznego Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie. KRS 0000299004. Podkarpacki Bank Spółdzielczy oddział Brzozów 56 8642 1113 2011 9317 9715 0001

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments