Marszałek Kuchciński wydaje krocie na sztukę

Marszałek Kuchciński od 1974 do 1978 r. studiował historię sztuki na KUL, lecz studiów nie ukończył. Fot. Wit Hadło

KRAJ. Setki tysięcy złotych z publicznych pieniędzy idą na sztukę zdobiącą sejmowe korytarze.

Dzieła zdobiące ściany w Sejmie kosztowały od 6 do 18 tys. zł, w sumie ponad 60 tys. zł! – donosi „Super Epress” A to nie koniec sztuki w Sejmie. Pochodzący z Przemyśla Marszałek Marek Kuchciński ceni bowiem również rzeźby. Za samo udostępnienie rzeźb z Łazienek zapłacono ponad 14,7 tys. zł Na zakup nowych wydano natomiast prawie 25 tys. zł.

Niedawno głośno było o tym że Senat zamówił portret marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego za 7,7 tys. Ze spisu umów zawieranych przez Sejm w 2018 roku wynika, że marszałek Kuchciński, który niegdyś studiował historię sztuki również musi być jej wielkim miłośnikiem.

Na razie nie zamówił jeszcze dzieła z własną podobizną, postanowił jednak uhonorować swych poprzedników i otworzyć galerię marszałków II RP. „Siedmiu artystów – siedem portretów. Wyjątkowe upamiętnienie Marszałków Sejmu II RP na Wiejskiej, czyli galeria w gmachu głównym Izby, jest wydarzeniem bez precedensu w historii polskiego Parlamentu. Po raz pierwszy w tym miejscu polityka i sztuka są tak blisko siebie, a dzieje Sejmu dwudziestolecia międzywojennego przypominają ci, którzy je bezpośrednio współtworzyli” – czytamy w komunikacie udostępnionym przez Centrum Informacyjne Sejmu. Ile to kosztowało podatników? Jak twierdzi „Super Express”, artyści, których dzieła zdobią ściany na Wiejskiej otrzymali od 6 do 18 tys. zł, w sumie ponad 60 tys. zł! Ale to nie wszystko.

Kuchciński ceni również piękno rzeź. Udostępnienie rzeźb z Łazienek kosztowało Kancelarię Sejmu ponad 14,7 tys. Na zakup nowych poszło zaś prawie 25 tys. zł. Jak twierdzi dzienniki, za użyczenie zabytków z Muzeum Narodowego zapłacono ponad 90 tys., a na zakup filiżanek z Ćmielowa – prawie 25 tys. zł.

k

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Michałhijenajan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michał
Gość

Każde działanie rządu jest krytykowane, dlaczego tu ma być inaczej.

hijena
Gość
hijena

lepiej na sztukę,niż na wycieczki religijno-patriotyczne do Lichenia ,albo Watykanu

jan
Gość
jan

Lepiej na sztukę niż na głupoty