Marszałek zarzucił burmistrzowi nieudolność

- Decyzję burmistrza i Rady Miejskiej Jarosławia, którzy poprzez nieudolność stracili 7 mln zł, powinni podczas najbliższych wyborów ocenić mieszkańcy – przekonuje Mirosław Karapyta, marszałek województwa podkarpackiego. Fot. Wit Hadło

JAROSŁAW. Władze miasta mogły dostać 7 mln zł na rewitalizację Rynku, ale nie wykorzystają tej unijnej dotacji.

Marszałek Mirosław Karapyta zarzuca władzom miasta Jarosławia nieudolność i opieszałość w pozyskaniu unijnej dotacji. 7 mln zł miało być przeznaczonych na rewitalizację Rynku, ale samorząd po te pieniądze nie sięgnął, bo jak twierdzi burmistrz, Andrzej Wyczawski, informacja o możliwości wsparcia finansowego dotarła do ratusza zbyt późno. Dlatego zostało mało czasu na wykorzystanie tej kwoty.

Jak poinformował TVP Rzeszów Mirosław Karapyta, marszałek województwa podkarpackiego, pieniądze na przywrócenie blasku zabytkowej jarosławskiej starówce pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego. Taka inwestycja została wpisana na listę rezerwową programu i był to jeden z 10 projektów, na które znalazły się dodatkowe pieniądze.

– O szansie pozyskania dotacji na rewitalizację Rynku dowiedzieliśmy się dopiero pod koniec czerwca i w wyznaczonym terminie, do 17 listopada, nie podpisaliśmy umowy – wyjaśnia Andrzej Wyczawski, burmistrz Jarosławia . – Walczyliśmy o te pieniądze, ale nasz projekt nie znalazł się w programie. Gdybyśmy wzięli dotację, to inwestycja musiałaby być realizowana bardzo szybko, pod presją czasu. Na rewitalizację nie wystarczy 26 miesięcy choćby dlatego, że archeolodzy musieliby zbadać teren.

Okazuje się, że grunt pod płytą to pozostałości dawnej kolegiaty i był tam też cmentarz. Władze miejskie mówią wprost: – Nie możemy ryzykować, że nie zdążymy z projektem. Również radni miejscy uważają, że w tej sytuacji lepiej będzie, gdy inwestycja nie będzie wykonywana w pośpiechu. Ich zdaniem trzeba zaczekać i starać się o unijne wsparcie później. Skoro Jarosław nie skorzystał z pomocy finansowej, to 7 mln zł może być przekazane dla Iwonicza.

Mariusz Andres

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o