Marznę i jeszcze każą mi za to płacić

– Jestem biedną emerytką i nie stać mnie na dodatkowe opłaty za centralne ogrzewanie – mówi Eugenia Romanowska. – Marznę i każą mi dopłacać za zimno w mieszkaniu. Po co te podzielniki ciepła? Chyba tylko po to, żeby wyciągać z kieszeni lokatorów pieniądze. Fot. Wit Hadło

STRZYŻÓW. Emerytka co roku musi sporo dopłacać za dostawę ciepła. Jej zdaniem, pieniądze są pobierane bezprawnie.

– Już trzeci rok z rzędu muszę dopłacać po kilkaset złotych do rachunku za centralne ogrzewanie – mówi zdenerwowana Eugenia Romanowska, lokatorka bloku przy ul. Łukasiewicza w Strzyżowie. – Żeby nie płacić aż tyle, skręcam kaloryfer, mam przez to zimno (w ubiegłym roku podczas siarczystych mrozów w łazience termometr pokazywał tylko 8 stopni). Jakoś inni mieszkańcy bloku mają nadpłaty i jeszcze zarząd budynków zwraca im po 700,  a nawet 900 zł. Ktoś chce zarobić na biednej emerytce?

W 2010 roku na rachunku pani Eugenia miała 550,69 zł niedopłaty i nie zapłaciła tej kwoty, bo, jej zdaniem, jest to bezprawne zdzieranie z niej pieniędzy. Rok później znów miała dopłacić, tym razem 478 zł, również w już kończącym się roku znów na rachunku jest niedopłata. Teraz jednak nasza Czytelniczka nie podpisała umowy, bo nie zgadza się na płacenie haraczu. W podobnej sytuacji są jej sąsiedzi z dwóch klatek. Pozostałym lokatorom z 15 mieszkań zwrócono pieniądze (nawet po 902 złote)  za dostawę ciepła, bo mieli nadpłaty.

Tylko w niektórych mieszkaniach na kaloryferach zamontowano podzielniki ciepła. Na podstawie wyliczeń z tych urządzeń Miejsko-Gminny Zarząd Budynków Mieszkalnych przygotowuje rozliczenia dla lokatorów.

– Pani  Eugenia Romantowska w tym roku nie podpisała odbioru za centralne ogrzewanie. Skoro tego nie zrobiła, to będziemy musieli jej wyliczyć opłaty według metrażu jej mieszkania. Będzie to dla niej niekorzystne – poinformowała Maria Patryn, kierownik Miejsko-Gminnego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Strzyżowie. – Jeżeli lokatorka narzeka na zimno to dlatego, że 40-letnie okna są nieszczelne i powinny być wymienione. Musi je kupić pani Eugenia, bo jest właścicielka mieszkania.

Za rozliczenia ciepła odpowiada firma Tachem Techniki Pomiarowe oddział w Rzeszowie. – Lokatorzy muszą dopłacić, bo tak wynika z wyliczeń podzielnika ciepła – mówi Andrzej Klug, kierownik działu usług w Tachemie. – Jednak to nie nasza firma przygotowuje rachunki, tylko Zarząd Budynków Mieszkalnych. Jeżeli lokatorka uważa, że opłata została źle wyliczona, to powinna złożyć pismo do MGZBM, a zarząd budynków może przekazać je do Tachemu. Istnieje możliwość rozłożenia na raty tej niedopłaty lub nawet jej umorzenia.

Mariusz Andres

13
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
dagezibialbionmatix01kama Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dage
Gość
dage

Sprawdź, czy płacisz tylko za siebie.

– Reklamacje wysokości opłat
– Sprawdzanie wysokości wyliczeń opłat za CO
– Wyliczanie wysokości ustawowych ryczałtowych opłat za CO na podstawie rozliczeń rocznych
– Wyliczanie współczynnika położenia mieszkania w bryle bloku
– Ekspertyzy na potrzeby procesów sądowych:
a) zgodność regulaminu SM z Ustawą Prawo Energetyczne
b) poprawność doboru współczynników korekcyjnych
c) prawidłowe naliczenie zużycia
– Zdjęcia termowizyjne wraz z opisem zużycia CO poszczególnych mieszkań
– Audyt energetyczny

http://www.podzielniki.info

zibi
Gość
zibi

teraz widzę, że to prawda, bo u mojej babci takie kwiatki na parapecie to całkiem inaczej wyglądają o wiele bujniejsze

albion
Gość
albion

ja znam adres

matix01
Gość
matix01

trzeba napisać do Trybunału Konstytucyjnego

albion
Gość
albion

A kogo to obchodzi, że marzniecie,macie płacić. I tak ci złodzieje nie odpuszczą!

matix01
Gość
matix01

a my marzniemy i co oni się z tego śmieją

matix01
Gość
matix01

kradną ludziom pieniądze ,a sami mieszkają w blokach bez tych dziadowskich mierników

kama
Gość
kama

Niestety……mam to samo….w Rzeszowie. Nas „naciągnięto” na drugie elektroniczne podzielniki. Po „piramidalnych ” dopłatach całkowicie wyłączyłam kaloryfery. Mimo tego muszę płacić haracz za gotowość i za wietrzenie mieszkania, bo mierniki włączają się same przy wietrzeniu mieszkania zimą. Jedni mają ciepło i prawie nic nie płacą, a drudzy mają zimno i płacą haracz. Na moje pytania: dlaczego moje mierniki „wybijają” jednostkę na godzinę, a u niektórych sąsiadów „wybijają” jedną jednostkę przez cały dzień…..otrzymałam odpowiedź, że każde mieszkanie ma inne opomiarowanie ….. ale jakie tego nikt nie wie….i się nie dowie. W tym przypadku obydwa mieszkania są środkowe, ten sam metraż i… Czytaj więcej »

matix01
Gość
matix01

prawda

rogol
Gość
rogol

A z czego ma zyc ta rzesza darmozjadow z TBS?
Administraca na prosbe o pomoc w naprawie czegos oczywiscie odplatnie odpowiada”my w mieszkaniach prywatnych nic nie naprawiamy tylko w lokatorskich.
To po jaka cholere pobieraja niemale pieniadze na fundusz remontowy?
Za zakrecenie nowej zarowki take pieniadze?
Sprzataczka tez nie zarabia jak prezes.
Moze wreszcie by ktos skontrolowal tych biednych urzednikow w administracjach domow zagniezdzonych.

Baltazar
Gość
Baltazar

Przeklęte spółdzielnie mieszkaniowe do likwidacji a rozliczenie mediów należy zlecić biurom rachunkowym. RSM też tak postępuje z kilkoma lokatorami

olek
Gość
olek

o czym Ty mówisz – ja mieszkam w blokach zarządzanych przez RSM dokładnie Administracje osiedla Tysiąclecia i NIE MOGĘ w ogóle narzekać, wręcz przeciwnie, wiele jest inwestycji, osiedle jest zadbane i pełne zieleni, a dodatkowo w większości monitorowane, przez ostanie lata zrobiło sie tutaj najładniejsze osiedle w Rzeszowie, które stało sie od kilku lat bardzo popularne wśród szukających mieszkań do zakupu !

kama
Gość
kama

….czemu jesteś takim kłamczuszkiem ~olek~ Gdybyś mieszkał w Rzeszowie, to wiedziałbyś że na osiedlu Tysiąclecia nie ma podzielników CO w mieszkaniach…..a o tym mówimy w tym temacie. I tutaj wielki szacunek dla Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej….widać, że tam dba się o interes mieszkańców. Nikt tam „na siłę” tego badziewia ludziom nie pozakładał. Faktycznie, jest to niewątpliwie najlepsza SM w mieście. Natomiast na moim osiedlu, jak za komuny……”łubu dubu…łubu dubu”……podobno 100% mieszkańców głosowało ZA podzielnikami…..solidarnie, jak jeden mąż !!! Tylko, jak zwykle ……ruskie serwery głosy liczyły i teraz wszyscy płaczą, płacą haracz. i siedzą w zimnych mieszkaniach. Niebawem grzyb te bloki „zeżre”,… Czytaj więcej »