Masz dziecko? Zgłoś je do ubezpieczenia!

- Każdy zainteresowany będzie mógł sprawdzić czy on i jego rodzina figurują w bazie jako osoby ubezpieczone. W soboty: 8 i 15 grudnia NFZ zaprasza w tym celu do swojej siedziby w Rzeszowie na ul. Zamkowej - mówi Marek Jakubowicz, rzecznik POW NFZ w Rzeszowie.

PODKARPACIE. NFZ przypomina rodzicom o obowiązku zgłaszania dzieci do ubezpieczenia zdrowotnego.

Po 1 stycznia każda przychodnia i każdy szpital uzyskają dostęp do centralnego wykazu ubezpieczonych. Rejestratorka lub lekarz wpisze w komputer nasz PESEL i z bazy danych dostanie odpowiedź: jesteśmy ubezpieczeni czy nie.

Jeśli nie zgłosiliśmy pracodawcy, który odprowadza za nas składki zdrowotne, że urodziło nam się dziecko, nie będzie go w bazie. A to oznacza kłopoty: załatwianie dodatkowych dokumentów i oświadczeń. Dlatego najlepiej pospieszyć się i jak najszybciej zgłosić dziecko do ubezpieczenia.

– Jeśli żaden z rodziców nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce albo innym kraju UE lub nie jest osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej, do ubezpieczenia zdrowotnego mogą wnuka zgłosić ubezpieczeni w Polsce babcia albo dziadek – mówi Marek Jakubowicz, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ.

NFZ przypomina
Kiedy zmieniamy pracę, zostajemy wyrejestrowani z ubezpieczenia zdrowotnego, a razem z nami wszyscy zgłoszeni wcześniej członkowie rodziny (poza dziećmi można zgłosić współmałżonka, rodziców i dziadków). Dlatego po podjęciu nowej pracy musimy jak najszybciej zgłosić dzieci do ubezpieczenia u nowego pracodawcy (po utracie pracy w urzędzie pośrednictwa pracy). Bardzo często jednak o tym zapominamy wtedy nasze pociechy znikają z centralnego wykazu ubezpieczonych, choć już tam były. Do tej pory nie miało to dużego znaczenia, ale to zmieni się właśnie po nowym roku, kiedy każda poradnia i szpital właśnie na tej podstawie będzie nas przyjmować za darmo.

i… upomina
Może zdarzyć się i tak, że mimo iż zgłosiliśmy pracodawcy dzieci do ubezpieczenia, w wykazie nie będzie ani ich, ani naszych nazwisk. – W tym wypadku, chcąc udokumentować prawo do darmowego leczenia, możemy posłużyć się dotychczas stosowanymi dokumentami: zaświadczeniem z zakładu czy legitymacją emeryta lub rencisty. Jeżeli nie będziemy mieć przy sobie takiego dokumentu, możemy złożyć oświadczenie, że mamy prawo do świadczeń – mówi rzecznik. – Jeśli jednak oświadczenie okaże się nieprawdziwe, NFZ zażąda pieniędzy za leczenie i wydane ze zniżką leki.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o