Masz obrzęki stawów? Zrób prześwietlenie płuc

Sarkoidozę często wykrywa się przypadkowo, podczas badań okresowych. W RTG klatki piersiowej widać wtedy powiększone węzły chłonne. Fot. Archiwum

Sarkoidoza – dziwna choroba, która atakuje wszystkie narządy, przede wszystkim układ oddechowy.

– Choroba (na szczęście nienowotworowa) polega na tworzeniu się drobnych gruzełków w różnych narządach, a zwłaszcza w płucach, węzłach chłonnych, w tzw. śródpiersiu, czyli w okolicy oskrzeli. Skutkuje to powiększeniem się węzłów chłonnych widocznych w RTG klatki piersiowej – mówi dr nauk med. Ryszard Olesiejuk, ordynator Oddziału Pulmunologii i Chemioterapii w Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie.

Schorzenie jest tym niebezpieczniejsze, że może zaatakować inne narządy. Jakie? – Właściwie każdą tkankę i narząd. W następnej kolejności po płucach atakuje, oko, skórę, wątrobę, aortę, serce i układ nerwowy, dając dolegliwości z każdego z tych narządów. Najczęściej jednak, bo w 95 proc. dotyczy układu oddechowego.

Podłoże schorzenia nieznane
Teorii na temat przyczyn choroby jest wiele, ale żadna nie jest prawdziwa. Być może jest wiele odmian sarkoidozy. Kiedyś uważano, że chorobę wywołują prątki niegruźlicze, bytujące w wodzie czy glebie i zwykle nieszkodliwe dla człowieka, pyłki sosny czy związki metali. Do końca nie jest to jasne. Choć bywa, że chorują małżeństwa, to czynnik zakaźny jest praktycznie wykluczony – mówi nasz ekspert.

Dziwna, ale rzadka choroba
To rzadka choroba. Częstość występowania wynosi średnio 10-15 na 100 tys. zachorowań rocznie. Jej początki zwłaszcza w postaci ostrej bywają bardzo burzliwe. Objawia się bólami stawów, obrzękami stawów, gorączką, dreszczami, zaburzeniami widzenia, guzami rumieniowymi na skórze, zwłaszcza kończyn (rumień guzowaty), często mylone z chorobami reumatycznymi. Bywa też, że wykrywa się ją przypadkowo podczas badań okresowych – w RTG klatki piersiowej stwierdza się powiększone węzły chłonne. Oprócz tego pojawiają się zmiany guzkowe, sinawe na skórze, zaburzenia czynności wątroby wykrywane w badaniach krwi lub guzki w wątrobie mylnie traktowane jako przerzuty nowotworowe, zaburzenia rytmu serca przy zajęciu tego narządu.

Groźne powikłania
Do powikłań dochodzi wówczas, gdy choroba jest zbyt późno rozpoznana. Może wówczas prowadzić do włóknienia płuc, niewydolności oddechowej i czasami śmierci. – Często niestety mamy do czynienia z powikłaniami samego leczenia hormonalnego – nadciśnienie, zaćma, osteoporoza (odwapnienie kości), cukrzyca – mówi doktor.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o