Masz zgagę? Możesz mieć reflux

Wykonanie gastroskopii zleca się osobom, u których, pomimo standardowego leczenia, objawy choroby się utrzymują.

Reflux żołądkowo-przełykowy może prowadzić do krwawień, owrzodzeń, pęknięcia, a także raka przełyku.

- Najczęstsze objawy choroby to: zgaga, puste odbijania i bóle w klatce piersiowej oraz bóle gardła, chrypka, liczne ubytki zębowe, kaszel, bóle głowy (zatok), bóle ucha. To choroba interdyscyplinarna wymagająca zajęcia się nią lekarzy wielu specjalności: gastroenterologów, laryngologów, pulmonologów, stomatologów – mówi dr Tadeusz Mazurek, kierownik Pracowni Endoskopii Przewodu Pokarmowego, dyrektor generalny Centrum Medycznego MEDICOR w Rzeszowie.

Refluks to choroba przewlekła i podstępna, polegająca na zarzucaniu (cofaniu się) treści żołądkowej do przełyku z powodu niewydolności dolnego zwieracza przełyku (wraz z pokarmem do przełyku wraca także wytwarzany w żołądku kwas solny i enzymy trawienne, powodując pieczenie, czyli tzw. zgagę). Może to powodować uszkodzenia błony śluzowej przełyku zwane nadżerkami, a to prowadzi do krwawień, owrzodzeń, pęknięcia, a także raka przełyku. W Polsce problem dotyczy 5-7 proc. populacji, w krajach bogato rozwiniętych 10-20 proc.

Złe nawyki szkodzą

Przyczyną fizjologiczną jest wiotkość (niewydolność) dolnego zwiercza przełyku, a na to wpływ mają: nadwaga i otyłość, zbyt obfite spożywanie pokarmów, płaska pozycja ciała w czasie snu, palenie tytoniu, picie kawy, alkoholu, spożywanie: czekolady, tłustych potraw, cytrusów i napojów gazowanych. Powodem może być również ciąża. Istotną rolę odgrywają w chorobie również przyjmowane przez chorego leki, zwłaszcza doustne środki antykoncepcyjne oraz leki stosowane w chorobie niedokrwiennej serca, nadciśnieniu tętniczym i chorobach płuc.

Co robić w razie wystąpienia objawów?

- Zanim zastosujemy leki, warto zmodyfikować styl życia, a szczególnie sposób odżywiania się. Posiłki powinny być mniejsze, ale spożywane częściej i nie przed położeniem się do łóżka. Ostatni posiłek należy zjeść najpóźniej 3 godziny przed snem. Warto unikać pokarmów tłustych, mocno przyprawionych, gazowanych napojów, cytrusów, kawy i czekolady. Wskazane jest także odstawienie używek (alkoholu i papierosów) – mówi nasz ekspert.

W przypadku otyłości zaleca się schudnięcie. Warto wypróbować także spanie na łóżku z wezgłowiem uniesionym o kilkanaście centymetrów. Poza tym, należy unikać prac w pozycji przymusowej oraz ciasnych ubrań i pasków. Jeżeli to nie przynosi poprawy, należy udać się do lekarza. Niezwłoczna wizyta u lekarza jest konieczna także wtedy, gdy wystąpią objawy niepokojące (zaburzenia połykania, ból przy połykaniu, utrata masy ciała lub krwawienia z przełyku).

Warto wiedzieć

*U blisko połowy dzieci w pierwszym roku życia obserwuje się ulewania, będące wynikiem cofania się pokarmu z żołądka do przełyku, a następnie do jamy ustnej i na zewnątrz. Przyczynami tego zjawiska są: z jednej strony spora objętość spożywanych posiłków, a z drugiej – niedojrzałość czynnościowa i anatomiczna wciąż rozwijającego się przewodu pokarmowego. Objawy te jednak z czasem mijają i nie należą do obrazu choroby refluxowej przełyku.
*Stosowanie leków zobojętniających dostępnych bez recepty, takich jak preparaty glinu, wapnia i magnezu, może przynieść chwilową ulgę, jednak nie zaleca się długotrwałego ich przyjmowania.
*Objawy refluxu mogą być łatwo mylone z dolegliwościami w przebiegu choroby niedokrwiennej serca, a nawet zawału mięśnia sercowego.

Anna Moraniec

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.