Materac do sypialni – dlaczego jest tak ważny?

Od jakości materaca w dużej mierze zależy jakość naszego snu, a warto zauważyć, że na sen średnio przeznaczamy 6-8 godzin w ciągu doby. Zbyt krótki sen negatywnie odbija się na naszej kondycji, psychice i zdrowiu. Z badań wynika, że nieprawidłowy sen odpowiada m.in. za: zaburzenia nastroju, spadek motywacji, spowolnienie reakcji, obniżenie zdolności twórczego myślenia oraz umiejętności podejmowania złożonych decyzji. Dlatego coraz częściej mówi się o prawidłowej higienie snu.

Odpowiedni materac do sypialni – nowa jakość snu

Jeśli zdarzają się nam nieprzespane noce, wstajemy z bólem kręgosłupa, szyi oraz pleców, to jest to prawdopodobnie sygnał, że czas najwyższy na wymianę starego materaca na nowy, który idealnie dostosuje się do naszego ciała i tym samym zapewni odpowiedni komfort snu, a dzięki temu będziemy budzili się jak nowo narodzeni.

Zanim jednam wybierzemy się na zakupy, warto zadać sobie kilka pytań. Po pierwsze, jaki typ materaca preferujemy – bardziej twardy czy bardziej miękkie. W dużej mierze kwestia ta powinna być uzależniona od naszej wagi. Dla osób poniżej 80 kg przeznaczone są materace z oznaczeniem H2, zaś dla tych powyżej 80 kg – H3.

Powinniśmy też wiedzieć jakich rozmiarów materac jest nam potrzeby. A występują one w typowych wymiarach – od 80×200 do 200 200×200 cm – choć można też zamówić je o dowolnym wymiarze. Z tej drugiej opcji najczęściej korzystaj bardzo wysokie osoby, np. koszykarze. Dzięki temu zapewniają sobie optymalne warunki odpoczynku.

Materac do sypialni – jak powinna być jego wysokość

Okazuje się, że dość istotny wpływ na komfort naszego snu ma wysokość materaca. Najlepsze materaca to te najgrubsze. Zazwyczaj mają one do 25 cm wysokości. Jeśli natomiast wybierzemy przykładowo materac lateksowy, to nie powinien on mieć mniej niż 12 cm grubości. Pamiętajmy, że grubość materaca wpływa na komfort jego użytkowania.

Sprężystość punktowa materaca do sypialni

Kolejnym bardzo ważnym parametrem w przypadku materaca jest jego sprężystość. Dobry materac przede wszystkim powinien dopasowywać się do kształtu naszego ciała, dlatego zwróćmy uwagę na jego sprężystość punktową. Dzięki temu na ciężar naszego ciała reagują jedynie wybrane punkty materaca, nie zaś cała jego powierzchnia. Jak to sprawdzić? Wystarczy położyć się na brzuchu i oprzeć łokciami o dany materac. W dobrym materacu zniekształceniu ulegną tylko miejsca pod łokciami.

Sprężystość punktowa materaca uzależniona jest w dużej mierze od rodzaju materiału, jakim jest on wypełniony. Bardzo dobre parametry, jeśli chodzi o sprężystość, mają materace z wypełnieniem lateksowym, z pianką termoelastyczną i pianką wysokoplastyczną. Z kolei sprężystością powierzchniową charakteryzują się materace z wypełnieniem z pianki poliuretanowej, sprężyn kieszeniowych i sprężyn bonelowych.

Ponadto na sprężystość materaca wpływ ma każda warstwa – dzięki nim materac staje się bardziej twardy. Sprężystość punktowa jest istotna zwłaszcza w przypadku osób mających wady postawy lub urazy kręgosłupa.

Artykuł powstał we współpracy z https://expertsnu.pl/s/53/lozka-mk-foam-kolo

Artykuł partnera