Materace – kiedy czas na wymianę?

Fot. Mat. prasowe

Materace, nawet te najlepsze, wymagają od czasu do czasu wymiany. Przyjmuje się, że, w zależności od stopnia eksploatacji oraz dbałości użytkownika, co siedem do dziesięciu lat należy zakupić nowy model. Co jednak istotne, sygnałem sugerującym zmianę niekoniecznie musi być stan podłoża do spania, ponieważ współcześnie wytwarzane materace odznaczają się zastosowaniem w procesie produkcji wysokiej klasy materiałów oraz przedłużoną trwałością.

Dlaczego materace należy wymieniać?

Zużyte materace mogą powodować szereg uciążliwych dolegliwości, z których niektóre mogą się przekształcić w poważne schorzenia. Między innymi przyczyniają się do rozwoju bezsenności, drażliwości, roztargnienia oraz problemów z koncentracją, co owocuje problemami w pracy lub szkole, a także permanentnym uczuciem zmęczenia. Ponadto, spanie na zniszczonym łóżku wywołuje ciągłe uczucie głodu, a to z kolei problemy z wagą.

Naturalną konsekwencją zużytego materaca są też bóle karku oraz kręgosłupa, zwłaszcza w jego dolnych partiach oraz ogólne uczucie przeciążenia układu ruchowego. Wreszcie, o czym większość z nas nie wie, może się ono przyczynić do przyspieszenia procesów starzenia, zwłaszcza do szybszego pojawiania się zmarszczek na twarzy, zatem może lepiej niż w botoks zainwestować w nowe materace?

Materace – sygnały, że potrzebujesz zmiany

Kiedy materace ulegają zużyciu, pojawiają się konkretne sygnały, których nigdy nie należy lekceważyć ani liczyć, że to jedynie stan przejściowy. W modelach bonellowych lub kieszeniowych czujemy sprężyny wpijające się nieprzyjemnie w ciało oraz zagłębienia na powierzchni łóżka. Kiedy przewracamy się z boku na bok, słychać charakterystyczny, skrzypiący dźwięk, który nie tylko informuje o zużyciu produktu, ale jest również mocno irytujący sam w sobie i obniża jakość wypoczynku. W centralnej części powierzchni do spania pojawia się zagłębienie, w które staczamy się w nocy. Ponadto na powierzchni materaca rozwijają się oznaki zużycia widoczne praktycznie gołym okiem, w tym grudki oraz guzki, a sama powłoka zaczyna się rozpadać i pękać.

Materace pod mikroskopem

Czasami zdarza się, że nawet po dziesięciu latach regularnego użytkowania materace wyglądają niemal jak nowe. Tyczy się to przede wszystkim modeli z wyższej półki, zwłaszcza piankowych. Czy to jednak oznacza, że zmiana nie jest potrzebna? Bezwzględnie jest! Jak informuje konsultant sklepu z materacami Sleeptime.pl, w łóżku spędzamy średnio od sześciu do dziesięciu godzin na dobę. W tym czasie nasze ciało się poci, naskórek złuszcza, a na powierzchni materaca osiada kurz i innego rodzaju zanieczyszczenia. Aby lepiej zobrazować sytuację, wystarczy przytoczyć kilka danych statystycznych. Otóż każdej nocy ciało ludzkie wydziela około 1/3 kilograma potu oraz 1,5 grama łupieżu. Liczby te łatwo przeliczyć na rok, a następnie dziesięć lat. Dla dopełnienia obrazu warto dodać, że, jak pokazują badania, około dziesięcioletnie materac jest siedzibą blisko dwóch milionów roztoczy oraz… ich odchodów. Krótko mówiąc, jest istną wylęgarnią chorób, a dodatkowo, w przypadku alergików, może znacząco potęgować objawy uczulenia.

Podsumowanie

To, czy materace wytrzymają pięć, sześć, czy dziesięć lat zależy nie tylko od ich jakości, ale również od sposobu użytkowania. Jeżeli na przykład będziemy je wykorzystywać jako maty do domowego ćwiczenia jogi, czy spożywać na nich posiłki i oglądać telewizję, zniszczą się znacznie szybciej. Jeżeli jednak będziemy o nie dbać, regularnie je odwracać oraz wietrzyć, ich żywotność zostanie wydłużona.

Artykuł partnera