MEN przygotowuje się na strajk nauczycieli

10. kwietnia ma się rozpocząć egzamin gimnazjalny. Fot. Archiwum

KRAJ. Minister Zalewska w błyskawicznym tempie zmienia przepisy dotyczące przeprowadzenia egzaminów.

8 kwietnia nauczyciele mają rozpocząć strajk w szkołach. Związkowcy grożą, że jeśli Rząd nie zgodzi się na podwyżki w wys. 1 tys. zł, zagrożone mogą być egzaminy, które powinny się rozpocząć kilka dni później. Minister Anna Zalewska, mimo zapewnień, że do tego nie dojdzie, przygotowuje się na taką możliwość. W jaki sposób?

W poniedziałek Ministerstwo Edukacji Narodowej skierowało do konsultacji projekty nowelizacji dwóch rozporządzeń – jeden, dotyczy przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty, drugi – egzaminu gimnazjalnego i matury. Projekty zakładają możliwość powołania do zespołu nadzorującego egzaminy dodatkowych nauczycieli spoza szkoły, w której egzamin jest przeprowadzany. Zdaniem nauczycieli proponowane zmiany są… niezgodne z prawem.

Anna Zalewska wiele razy powtarzała, że nie dojdzie do zmiany terminu egzaminów. Są one określone w ustawie Prawo oświatowe, a za ich przeprowadzenie jest odpowiedzialna jedna instytucja – Centralna Komisja Egzaminacyjna. Jak przekonywała, przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum i szkoły podstawowej, a uzyskany wpływa na przyjęcie ucznia do szkoły średniej. Przesunięcie terminów nie jest możliwe, bo arkusze egzaminacyjne muszą zostać sprawdzone przed końcem roku szkolnego.

Wyjście z sytuacji? Zmiany w przeprowadzaniu egzaminów. Proponuje się, aby w skład zespołu egzaminacyjnego oraz zespołów nadzorujących, w sytuacji, gdy nie ma możliwości powołania nauczycieli zatrudnionych w szkole, w której jest przeprowadzany egzamin, mogli być powoływani inni nauczyciele, spoza tej szkoły. Dla nauczycieli, którzy w takim trybie trafią do zespołu nadzorującego, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, czyli dyrektor, przeprowadzi szkolenie w zakresie organizacji egzaminu. Rozporządzenia mają wejść w życie dzień po dniu ogłoszenia. Jak wyjaśnia MEN, pilne wejście w życie nowych przepisów wynika z potrzeby umożliwienia skorzystania z nich jeszcze w roku szkolnym 2018/2019. Jak zaznaczono w uzasadnieniach do projektów: „nie ma możliwości podjęcia alternatywnych w stosunku do projektowanego rozporządzenia środków umożliwiających o siągnięcie zamierzonego celu”.

Do projektowanych zmian odniósł się już Związek Nauczycielstwa Polskiego, który wnosi o pilne wycofanie projektów z procesu legislacyjnego, „ze względu na występujące w ich treści fundamentalne wady prawne.” – Na gruncie obecnie obowiązujących norm prawnych nauczyciel nie jest zobowiązany do wykonywania obowiązków na rzecz podmiotu, który nie jest jego pracodawcą. Zgodnie z treścią art. 42 ust. 2b KN nauczyciel jest zobowiązany do wykonywania określonych czynności związanych z przeprowadzaniem egzaminów, ale tylko na rzecz tej szkoły w której jest on zatrudniony – wyjaśnia wiceprezes ZNP, Krzysztof Baszczyński.

wk

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ciotka z Ropczyc Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ciotka z Ropczyc
Gość
ciotka z Ropczyc

To nauczyciele beda strajkowac przeciwko Rzadowi PiS-u i prowodyra z Rydzyka z Torunia ?
I nie boja sie ze zostana wykleci przez Kosciol Katolicki z ambon po konsultacji z prezesem PiS-u ?
Cos za bardzo odwazni sa ci nauczyciele.