Menopauzy nie można uniknąć, można jednak złagodzić jej objawy

Prowadząc aktywny tryb życia, można nieco złagodzić i opóźnić wystąpienie menopauzy. Fot. Archiwum

Późnymi następstwami menopauzy są choroby układu krążenia (zawał, udar) i osteoporoza.

Termin menopauza oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Okres okołomenopauzalny, inaczej przekwitanie lub klimakterium, to okres kilku lat przed i po menopauzie. – Jej przyczyną jest wygasanie czynności jajników, co prowadzi do spadku produkcji hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu. Błona śluzowa macicy nie jest już pobudzana do wzrostu i nie ulega cyklicznemu złuszczaniu. Objawia się to zaburzeniami miesiączkowania, a następnie ich całkowitym zanikiem – mówi Monika Dobrowolska-Kwiatek, specjalista ginekolog-położnik z Rzeszowa.

Menopauza najczęściej dotyczy kobiet między 45 a 55 rokiem życia. Postępujący spadek produkcji hormonów jajnikowych powoduje, iż objawy przekwitania pojawiają się zwykle stopniowo na kilka lat przed ostatnią miesiączką i utrzymują się na kilka lat po niej.

Objawiają się potami i kołataniem serca
Najczęściej występujące dolegliwości to: zaburzenia miesiączkowania objawiające się najczęściej skracaniem cykli, uderzeniami gorąca – nagłym uczuciem ciepła obejmującego głowę, szyję i tułów, którym często towarzyszą poty (zwłaszcza w godzinach nocnych), oraz kołatania serca. – Częstymi objawami są: depresja, uczucie lęku, bezsenność, drażliwość, zaburzenia koncentracji i pamięci, spadek libido, bóle kostno-stawowe, zmęczenie, bóle i zawroty głowy – mówi nasz ekspert. – W wyniku spadku produkcji kolagenu pojawia się suchość skóry i śluzówek co prowadzi do powstawania zmarszczek oraz bolesnego współżycia, a także zwiększonej podatności dróg rodnych i układu moczowego na zakażenia.

Późne zmiany groźniejsze
Późne następstwa menopauzy to przede wszystkim choroby układu krążenia i osteoporoza. – Estrogeny należą do czynników chroniących kobiety przed rozwojem miażdżycy, a zatem zawałem serca i udarem mózgu. Gdy brak jest tego czynnika ochronnego wzrasta ryzyko zawału serca u kobiet. Brak estrogenów wpływa też niekorzystnie na kości. Utrata masy kostnej powoduje wzrost ilości złamań kości kręgosłupa i kości szyjki udowej – mówi dr Kwiatek.

Nie można jej uniknąć, ale…
Menopauza jest zjawiskiem fizjologicznym, efektem procesu starzenia się kobiety. O ile udało się wydłużyć średni czas życia kobiety, to średni czas występowania menopauzy nie uległ zmianie. Nadal występuje między 45 a 55 rokiem życia. Wiadomo jednak że u kobiet palących papierosy menopauza występuje o ok. 2 lata wcześniej – Stosowanie diety ubogotłuszczowej i bogatej w produkty pochodzenia roślinnego może w okresie przekwitania łagodzić niektóre z dokuczliwych objawów klimakterium. Menopauzie zapobiec nie można, można jedynie nieco złagodzić i opóźnić jej wystąpienie przez prowadzenie zdrowego trybu życia (dieta i ruch). – Zapobiec możemy jednak następstwom menopauzy uzupełniając niedobór hormonów jajnikowych. Nazywa się to hormonalną terapią zastępczą (HTZ) – mówi specjalista.

Warto wiedzieć
* W okresie menopauzy szczególnie korzystnie na organizm kobiety działa soja, zawierająca estrogeny roślinne (fitoestrogeny).
* Terapię hormonalną wieku menopauzalnego należy stosować wtedy, kiedy istnieją do niej jednoznaczne wskazania, głównie w celu poprawy jakości życia na drodze zniesienia lub złagodzenia objawów wypadowych.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jagoda
Jagoda
7 lat temu

Warto też wiedzieć że jest coś takiego jak słuchawki do światłoterapii – które pomagają złagodzić jej objawy. Światłoterapia jest bezpieczna i zdrowsza niż leki