Menopauzy nie można uniknąć, można jednak złagodzić jej objawy

Prowadząc aktywny tryb życia, można nieco złagodzić i opóźnić wystąpienie menopauzy. Fot. Archiwum

Późnymi następstwami menopauzy są choroby układu krążenia (zawał, udar) i osteoporoza.

Termin menopauza oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Okres okołomenopauzalny, inaczej przekwitanie lub klimakterium, to okres kilku lat przed i po menopauzie. – Jej przyczyną jest wygasanie czynności jajników, co prowadzi do spadku produkcji hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu. Błona śluzowa macicy nie jest już pobudzana do wzrostu i nie ulega cyklicznemu złuszczaniu. Objawia się to zaburzeniami miesiączkowania, a następnie ich całkowitym zanikiem – mówi Monika Dobrowolska-Kwiatek, specjalista ginekolog-położnik z Rzeszowa.

Menopauza najczęściej dotyczy kobiet między 45 a 55 rokiem życia. Postępujący spadek produkcji hormonów jajnikowych powoduje, iż objawy przekwitania pojawiają się zwykle stopniowo na kilka lat przed ostatnią miesiączką i utrzymują się na kilka lat po niej.

Objawiają się potami i kołataniem serca
Najczęściej występujące dolegliwości to: zaburzenia miesiączkowania objawiające się najczęściej skracaniem cykli, uderzeniami gorąca – nagłym uczuciem ciepła obejmującego głowę, szyję i tułów, którym często towarzyszą poty (zwłaszcza w godzinach nocnych), oraz kołatania serca. – Częstymi objawami są: depresja, uczucie lęku, bezsenność, drażliwość, zaburzenia koncentracji i pamięci, spadek libido, bóle kostno-stawowe, zmęczenie, bóle i zawroty głowy – mówi nasz ekspert. – W wyniku spadku produkcji kolagenu pojawia się suchość skóry i śluzówek co prowadzi do powstawania zmarszczek oraz bolesnego współżycia, a także zwiększonej podatności dróg rodnych i układu moczowego na zakażenia.

Późne zmiany groźniejsze
Późne następstwa menopauzy to przede wszystkim choroby układu krążenia i osteoporoza. – Estrogeny należą do czynników chroniących kobiety przed rozwojem miażdżycy, a zatem zawałem serca i udarem mózgu. Gdy brak jest tego czynnika ochronnego wzrasta ryzyko zawału serca u kobiet. Brak estrogenów wpływa też niekorzystnie na kości. Utrata masy kostnej powoduje wzrost ilości złamań kości kręgosłupa i kości szyjki udowej – mówi dr Kwiatek.

Nie można jej uniknąć, ale…
Menopauza jest zjawiskiem fizjologicznym, efektem procesu starzenia się kobiety. O ile udało się wydłużyć średni czas życia kobiety, to średni czas występowania menopauzy nie uległ zmianie. Nadal występuje między 45 a 55 rokiem życia. Wiadomo jednak że u kobiet palących papierosy menopauza występuje o ok. 2 lata wcześniej – Stosowanie diety ubogotłuszczowej i bogatej w produkty pochodzenia roślinnego może w okresie przekwitania łagodzić niektóre z dokuczliwych objawów klimakterium. Menopauzie zapobiec nie można, można jedynie nieco złagodzić i opóźnić jej wystąpienie przez prowadzenie zdrowego trybu życia (dieta i ruch). – Zapobiec możemy jednak następstwom menopauzy uzupełniając niedobór hormonów jajnikowych. Nazywa się to hormonalną terapią zastępczą (HTZ) – mówi specjalista.

Warto wiedzieć
* W okresie menopauzy szczególnie korzystnie na organizm kobiety działa soja, zawierająca estrogeny roślinne (fitoestrogeny).
* Terapię hormonalną wieku menopauzalnego należy stosować wtedy, kiedy istnieją do niej jednoznaczne wskazania, głównie w celu poprawy jakości życia na drodze zniesienia lub złagodzenia objawów wypadowych.

Anna Moraniec

do “Menopauzy nie można uniknąć, można jednak złagodzić jej objawy”

  1. Jagoda

    Warto też wiedzieć że jest coś takiego jak słuchawki do światłoterapii – które pomagają złagodzić jej objawy. Światłoterapia jest bezpieczna i zdrowsza niż leki

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.